- A
- A
- A
Inteligentny wał przeciwpowodziowy AGH. "Wywołamy sztuczną powódź"
W Czernichowie pod Krakowem AGH zbudowała eksperymentalny wał przeciwpowodziowy. Wkrótce zostanie on wyposażony w ponad 1200 specjalistycznych czujników, które będą monitorowały stan wału po tym, jak nasiąknie wodą. Eksperyment rozpocznie się wiosną. Obecny na otwarciu "inteligentnego" wału przeciwpowodziowego wojewoda Małopolski Jerzy Miller zapowiedział, że jeśli eksperyment się sprawdzi, podobne oprogramowania będą montowane na obecnych i budowanych w przyszłości wałach przeciwpowodziowych. Dzięki monitoringowi służby będą wiedziały, w których miejscach wał potrzebuje wzmocnienia, przez co zapobiegną jego przerwaniu."Inteligentny wał dostarczy nam informacje na temat procesów fizyczynych, które zachodzą w trakcie podwyższone poziomu wody. Wał napełnimy wodą z Wisły i czujniki będą rejestrować zmiany parametrów fizycznych wewnątrz wału. Zbadany procesy związane z przesiąkaniem wody i utratą stabilności wału" - mówi prof. Andrzej Leśniak z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH.
Wał przypomina kształtem grecki stadion sportowy. Jest wysoki na 4 metry i długi na 200 metrów. Naukowcy będą podnosić w nim wodę (ma to imitować falę powodziową), a następnie ją odpompują, cały czas monitorując procesy, które zachodzą w gruncie.
"System pozwoli w czasie bieżącym wskazywać miejsca gdzie wał jest zagrożony utratą stabilności" - podkreśla prof. Leśniak. W przyszłości z systemu miałyby korzystać ośrodki zarządzania kryzysowego, które dzięki temu mogłyby zapobiec przerwaniu wału, zlecając zabezpieczenie go w odpowiednim momencie np. workami z piaskiem.
W wale zamontowanych zostanie ponad 1200 czujników, które będą mierzyć m.in. ciśnienie porowe, temperaturę i ciśnienie gruntu. "Wywołamy sztuczną powódź. Zbierzemy parametry, wprowadzimy je do modeli matematycznych i za pomocą symulacji komputerowej będziemy mogli przewidywać zachowanie się wału" - powiedział profesor Krzysztof Zieliński, kierownik Katedry Informatyki AGH, szef projektu. Naukowcy podkreślali, że ważny jest nie tylko monitoring podczas powodzi. Obserwując wał przez cały rok możemy działać prewencyjnie, na przykład planując jego remont.
Podczas otwarcia i prezentacji inteligentnego wału przeciwpowodziowego obecny był także wojewoda Małopolski Jerzy Miller. W rozmowie z dziennikarzami zapewnił, że jeśli eksperyment się sprawdzi, a koszt czujników nie będzie wysoki, podobne oprogramowania będą montowane na obecnych i budowanych w przyszłości wałach przeciwpowodziowych. "Podpisałem zobowiązanie 4 lata temu. Warunkiem uruchomienia projektu było uwzględnienie jego wyników przy budowie kolejnych wałów" - powiedział wojewoda.
Wał został zbudowany w ramach Projektu Informatycznego Systemu Monitoringu Obwałowań Przeciwpowodziowych.
Aleksandra Ratusznik/kp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
15:58
Incydenty wyborcze w Małopolsce. Zniszczenie karty do głosowania, zderzenie dwóch osób...
-
15:43
W nocy z poniedziałku na wtorek rozpoczną się prace na Zakopiance
-
15:30
Ruch Muzyczny na fali: Piotr Mika rozmawia z Andrzejem Mądro
-
15:03
W Małopolsce frekwencja najwyższa w kraju! W regionie liderem jest powiat nowosądecki
-
14:07
Cracovia górą w ligowym klasyku! Świetny mecz Pasów
-
13:29
Jaki program do faktur wybrać i dlaczego?
-
13:20
Fronty meblowe Stylfront – nowoczesny styl i technologia w służbie designu kuchennego
-
12:26
Trzy nastolatki ranne w wypadku w Grojcu. Sprawcą świeżo upieczony kierowca
-
11:39
Papież Leon XIV wzywa do wspólnej drogi: Razem budujmy świat pokoju
-
09:32
Tatry przyciągają coraz większe rzesze turystów. W 2024 roku padł rekord
-
09:24
"Zagrać dobre spotkanie." Dziś klasyk Cracovia - Legia. TRANSMISJA
-
09:05
"Chciałabym, żeby moje książki były przygodą czytelniczą"
-
08:41
105 lat temu w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze