|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Grota Łokietka – legenda czy fakt historyczny?

Wiele wskazuje na to, że legenda o Władysławie Łokietku, który ukrywał się w jednej z grot w podkrakowskim Ojcowie, może być prawdziwa.

Posłuchaj materiału Katarzyny Maciejczyk

Fot. Wikipedia/Rafał Kozubek

Według legendy król znany z niskiego wzrostu jeszcze jako książę musiał uciekać przed rycerzami księcia czeskiego Wacława II. O tym, że książę schronienie mógł znaleźć właśnie w Ojcowie, świadczą najnowsze odkrycia archeologów z Muzeum Archeologicznego w Krakowie i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- To przede wszystkim ostrogi, których znaleźliśmy kilkanaście w jaskiniach z okolic Ojcowa – mówi Michał Wojenka z Instytutu Archeologii UJ – Wiemy, że to przedmioty, które funkcjonowały między połową XIII wieku do początku XIV wieku, czyli ich chronologia doskonale wpisuje się w nasze wyobrażenie o czasach Władysława Łokietka rzekomo działającego w okolicy. Oprócz ostróg należy wymienić jeszcze okucie pasa, zapewne rycerskiego oraz jeszcze jeden bardzo ciekawy tzw. reper chronologiczny, który niekoniecznie należy wiązać z legendą – w jaskini Ciemnej odkryto monetę bitą w czasach Wacława II Czeskiego między latami 80. XIII wieku a początkiem wieku XIV. To są zabytki, które poświadczają aktywność człowieka w jaskiniach w tej okolicy w dobie walk Łokietka o tron krakowski.

- Ludzie, którzy pomagali ukryć się Łokietkowi w jaskini, według legendy nie zniszczyli pajęczyny, która zasłaniała otwór wejściowy - mówi Alicja Fiszer, główny specjalista do spraw edukacji Ojcowskiego Parku Narodowego – tylko opuścili Łokietka z góry przez szczelinę. Pajęczyna dodatkowo pokryła się rosą, więc nie wzbudzała żadnych podejrzeń. Zresztą z miejsca, w którym dziś znajduje się brama w kształcie pajęczyny, nie widać dalszych korytarzy. Dlatego było to idealne miejsce, żeby zmylić pościg czeskich rycerzy.

Źródła historyczne, w tym kroniki Jana Długosza podają, że Łokietek rzeczywiście ukrywał się w lasach, na bezdrożach i rzadko mieszkał pod dachem. Niektórzy historycy są zdania, że mógł przebywać w Ojcowie około roku 1306 przed opanowaniem Krakowa po śmierci Wacława II.

 

Katarzyna Maciejczyk/wm

77%
23%