|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ginąca gwara wiśniowska z powiatu myślenickiego uratowana

"Pobantosić", "dziopa" czy "chodok" - gwara gminy Wiśniowa koło Myślenic doczekała się opracowania. Prace nad słownikiem zakończyli właśnie członkowie Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ, a pomagali im pracownicy tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. W słowniku znalazło się kilkaset słów i związków frazeologicznych, jest też seria artykułów poświęconych historii i tradycji gminy.

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut

Magdalena Zbylut w rozmowie z Aleksandrem Kusem z Węglówki. Fot. Marek Lasyk

Po dwóch latach badań prowadzonych przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wiśniowej opracowano kilkaset słów i związków frazeologicznych. Swoją wiedzą z naukowcami dzielili się najstarsi mieszkańcy gminy. Jak przekonuje Paulina Karpeta, studentka filologii polskiej i członkini zespołu badawczego - część wyrażeń była dla nas kompletnym zaskoczeniem. "Palmę wielkanocną nazywa się na przykład kycianką" - mówi. "To gwara, która różni się od gwar sąsiednich regionów, np. Lachów czy Zagórzan" - dodaje koordynator projektu. 

Studenci przeprowadzili kilkadziesiąt wywiadów z mieszkańcami. Jak podkreśla Agnieszka Wargowska-Dudek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Wiśniowej - praca nad słownikiem wcale nie była łatwa. "Cały teren gminy nazywany jest terenem przejściowym. A więc spotykają się tutaj różne kultury: lachowska, góralska, krakowska. Wpływy są różne - na język, stroje, tańce" - tłumaczy. "Zapisaliśmy kawałek historii z tych ziem. Mam nadzieję, że nie będzie to tylko materiał do badań, ale i spuścizna dla tych, którzy zechcą to dzieło kontynuować" - podkreśla dyrektor GCKiS. 

Słownik powstał w ramach projektu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".

96%
4%