Odchodząca dyrektor w rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, że ostatnie lata były dla niej wielką przygodą i wyzwaniem. "Może mogłabym zrobić jeszcze więcej, ale za dużo jest w ochronie zdrowie polityki, przeciwko czemu protestuję, i za dużo obietnic, których nie da się spełnić, a za mało pieniędzy i fachowców" – mówiła Prokop-Staszecka.

Wśród sukcesów wymieniła: rozwój kadry zatrudnionej w szpitalu, nowe oddziały: chirurgii naczyń, neurologii z pododdziałem udarowym, anestezjologii i intensywnej terapii medycznej. Wśród rzeczy, których zrobić się nie udało wskazała niespełnione marzenie o rozwoju transplantologii i chirurgii onkologicznej połączonej z rekonstrukcjami. 

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski mówił w piątek, że Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II jest placówką, której inni "mogą Krakowowi pozazdrości". "Chory wie, że zostanie tu obsłużony przez najbardziej fachowych lekarzy i pielęgniarki, w oparciu o bardzo nowoczesną aparaturę" – powiedział Majchrowski.

Prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki w imieniu rektora uczelni dziękował za wieloletnią współpracę i podkreślił, że Anna Prokop-Staszecka rozwinęła szpital w sposób "nieprawdopodobny i nieoczekiwany" i jest to zupełnie inna placówka niż jeszcze kilka lat temu.

Wybitny kardiochirurg, twórca i wieloletni kierownik Kliniki Chirurgii Serca i Naczyń oraz Instytutu Kardiologii w Szpitalu im. Jana Pawła prof. Antoni Dziatkowiak, mówił, że pacjenci nie przychodziliby do tej palcówki, gdyby nie znakomita kadra.

"A ta kadra musi być wspierana przez dobrą administrację, żeby jej szalone pomysły oraz postęp w różnych dziedzinach medycyny były realizowane. Pani dyrektor Anna Prokop-Staszecka miała znakomitą bazę i kadrę, potrafiła ją wykorzystać i pomnożyć specjalności, korzystając z tego samego budżetu. I to jest prawie cud finansowy" – mówił prof. Dziatkowiak.

Podkreślił, że dyrektor potrafiła poza kardiochirurgią rozwinąć także inne oddziały. Apelował, by tego dzieła nie zmarnować, a do nowego dyrektora, by nie wchodził w konflikt z kadrą, chętnie korzystał z rad ordynatorów i swojej poprzedniczki.

Jak poinformował rzecznik prasowy marszałka województwa małopolskiego Michał Drewnicki, umowę z Prokop-Staszecką rozwiązano za porozumieniem stron. Przekazał, że konkurs, który wyłoni nowego szefa szpitala już został rozpisany. Nazwisko mamy poznać na przełomie września i października.

Anna Prokop-Staszecka nadal będzie pracować w szpitalu, ale na stanowisku ordynatora chorób płuc. "Będę zajmować się tym, czym zajmuję się całe życie. W związku z tym, że w Polsce tak bardzo brakuje specjalistów, to ja - mimo wieku emerytalnego - jestem całkiem młoda w swojej dziedzinie" - mówiła Anna Prokop-Staszecka. Jak dodaje, będzie też chciała skupić się na pisaniu książek. Pierwsza z nich będzie dotyczyła umierania, a dokładnie filozoficznego spojrzenia na odchodzenie człowieka.

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II rocznie hospitalizuje ponad 30 tys. pacjentów. W szpitalnych poradniach w 2018 r. udzielono ok. 125 tys. porad. Rocznie placówka przeprowadza ok. 15 tys. operacji i zabiegów, w tym ponad 2 tys. operacji na otwartym sercu. Ponadto każdego roku w szpitalu wszczepianych jest ok. 700 rozruszników serca i ponad 200 kardiowerterów.

 

 

(Teresa Gut, PAP/ew)


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.