|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Doczesne szczątki Hanny Chrzanowskiej zostały przeniesione do alabastrowej trumny

Trumna będzie się znajdować w kościele św. Mikołaja w Krakowie. To kolejny etap przygotowań związanych z beatyfikacją tej prekursorki pielęgniarstwa rodzinnego i domowego. Hanna Chrzanowska zostanie wyniesiona na ołtarze w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 28 kwietnia.

Posłuchaj co mówi ks. Kazimierz Kubik, archidiecezjalny duszpasterz pielęgniarek i położnych

fot: Anna Kluz-Łoś

- To kolejna osoba, która zostanie ogłoszona błogosławioną z racji uczynków miłosierdzia. Szczątki zostaną umieszczone w mosiężnej trumience, zalutowanej i opieczętowanej. Zostaną złożone w sarkofagu. Gdy będzie akt beatyfikacyjny, automatycznie staną się relikwiami. Jest wynoszona na ołtarze z racji spełnianych przez nią uczynków miłosierdzia, z racji służby osobom potrzebującym pomocy - mówi ks. Kazimierz Kubik, archidiecezjalny duszpasterz pielęgniarek i położnych.

Hanna Chrzanowska miała wielki wpływ na kardynała Wojtyłę. "Urodziła się na salonach, ale zeszła do piwnic. Zaprowadziła księdza Wojtyłę do tych chorych. Dla nich kontakt z drugim człowiekiem w chorobie był niemożliwy. Ludzie unikali chorych, którym ciało od kości odpadało. Hanna Chrzanowska była damą, urodziła się na salonach. Warto brać przykład z osoby, dla której pan Bóg jest na pierwszym miejscu, na równi z człowiekiem" - mówi Nela Łabińska, wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych.

Hanna Chrzanowska była krakowską pielęgniarką, córką prof. Ignacego Chrzanowskiego, polonisty z UJ. Opiekowała się ciężko chorymi w ich domach, była prekursorką domowego hospicjumn. Jej proces beatyfikacyjny otworzył w 1998 r. w Krakowie kard. Franciszek Macharski. W lipcu ubiegłego roku papież Franciszek zatwierdził dekret beatyfikacyjny w jej sprawie. Podstawą było uznanie cudu uzdrowienia mieszkanki Krakowa z 2001 r. za jej przyczyną. Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej odbędzie się 28 kwietnia w Krakowie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. 

fot: Anna Kluz-Łoś

 

 

(Anna Kluz-Łoś/ko)

83%
17%