Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Czym oddychamy w Świątnikach Górnych?

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2019.11.08 06:58 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:00 )
Czym oddychają mieszkańcy okolic Krakowa? W ramach akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego ustawiliśmy pyłomierze w trzech miejscowościach krakowskiego obwarzanka - Niepołomicach, Świątnikach Górnych i Liszkach. Jak oddycha się w Świątnikach? To dziś będziemy sprawdzać w Radiu Kraków.

fot: Tomasz Bździkot

W Świątnikach Górnych wciąż do wymiany zostało ponad 1200 pieców. Do tej pory, przez trzy lata, udało się w wymienić około 230 kotłów. Jak przyznaje Małgorzata Duży, burmistrz Świątnik Górnych, w kasie gminnej na dotacje dla mieszkańców pozostało jeszcze prawie półtora miliona złotych. "Możemy w ten sposób wymienić ok. 200 pieców. Będziemy szukać innych programów i dotacji, by pomóc w tych działaniach mieszkańcom" - mówi burmistrz.

Najgorsze powietrze w  Świątnikach jest wieczorem - wtedy kiedy mieszkańcy zaczynają palić w piecach. "Bywa różnie. Jak robi się zimno, zwłaszcza w weekendy, czuć w powietrzu czym się pali. A jak zaczyna się też okres zimowy, to liczba worków ze śmieciami wystawianych pod domami - ubywa" - zwraca uwagę jedna z mieszkanek w rozmowie z reporterem Radia Kraków. "Musimy wymieniać piece i koniec. Ja to zrobiłam w zeszłym roku jak tylko ruszyły dotacje" - usłyszał nasz reporter.

Program gminny jest realizowany do końca 2021 roku i na wymianę pieca można otrzymać siedem tysięcy złotych. Równolegle jednak, jak przypomina Aleksandra Piegza, ekodoradca w gminie Świątniki Górne, można skorzystać także z innych środków. "Istnieje też program Czyste Powietrze, który na razie koordynowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiskowe w Krakowie, ale żeby uzyskać informacje na ten temat można także skierować się do mnie" - zachęcą ekodoradca.

Warto skorzystać z wszelkiej możliwej pomocy, bo przypomnijmy, uchwała antysmogowa dla Małopolski wchodzi w życie w 2022 roku. Wtedy korzystanie z wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe, tzw. „kopciuchów”, będzie po prostu nielegalne.

 

SPRAWDŹ WYNIKI POMIARÓW

 

Pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego działają do 15 listopada też w Niepołomicach i Liszkach. Później urządzenia trafią do Zielonek, Wieliczki i Zabierzowa.

Akcję zakończą dwutygodniowe pomiary w Wielkiej Wsi, Michałowicach i Tyńcu. Na koniec samorządowcy, przedstawiciele władz województwa i działacze Polskiego Alarmu Smogowego spotkają się i wezmą udział w spólnej debacie nad tym jak idzie walka o czyste powietrze. 

 

SPRAWDŹ, CZYM ODDYCHASZ!

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Tomasz Bździkot/ko)

 

 

Organizatorzy akcji:

 

Partner główny:

 

 

Akcja prowadzona we współpracy z gminami: Liszki, Świątniki Górne, Niepołomice, Zielonki, Wieliczka, Zabierzów, Wielka Wieś, Michałowice oraz Gminą Miejska Kraków.

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 09:46

    Kraków: jest nagroda za znalezienie promieniotwórczego defektoskopu

  • 09:22

    Poznaliśmy szczegóły 30. kolejki Esktraklasy

  • 09:12

    W Szczecinie chcemy zmazać plamę

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię