|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czym oddychają mieszkańcy gminy Zabierzów?

"Wyniki dla jakości powietrza w Zabierzowie są bardzo złe" - alarmuje Zabierzowski Alarm Smogowy. Tylko w tym roku dobowe normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone w tej gminie 55 razy. To przekroczenie normy o dwadzieścia dni, choć rok się jeszcze nie skończył. Z drugiej strony, Zabierzów może pochwalić się jednym z lepszych wyników, jeśli chodzi o wymianę kotłów wśród gmin z tak zwanego krakowskiego obwarzanka.

Posłuchaj materiału Bartłomieja Grzankowskiego

Fot. B. Grzankowski

W nocy z wtorku na środę normy jakości powietrza w gminie Zabierzów przekroczone były o kilkaset procent. Skąd tak wysokie wyniki zanieczyszczenia powietrza? Jeden z powodów to... nocny mróz, który zachęcił do palenia w piecach. W efekcie ciężko było wziąć tu zaczerpnąć głębszy oddech. "Jest bardzo źle, tak jak zwykle zresztą. W okresie grzewczym nie można uchylić okna, bo po prostu śmierdzi" - przyznają w rozmowie z reporterem Radia Kraków mieszkańcy. Jako rozwiązanie podają większe dotacje na wymianę kotła, kontrole w lokalnych zakładach meblarskich i więcej działań edukacyjnych. "Jest tu taka firma, która produkuje meble i pali tym, co zostaje z produkcji. Są też starsi, samotni mieszkańcy, których po prostu nie stać na droższe, ale ekologiczne ogrzewanie" - zauważają.

Jeśli chodzi o osoby najuboższe - to dla nich przygotowano specjalny program finansowy. "Na 26 wytypowanych rodzin, które mają uregulowane stany prawne, wszystko jest możliwe do przeprowadzenia inwestycji, tylko 6 rodzin udało się przekonać do tego, by do wymiany pieca doszło. A przypomnijmy, że dofinansowanie, jakie oferujemy jest 100%. Opór jest więc tylko w mentalności" - mówi zastępca wójta gminy Zabierzów, Bartłomiej Stawarz.

Do wymiany jest 3,5 tysiąca starych palenisk. Jak wskazuje Monika Wojtaszek-Dziadusz z Zabierzowskiego Alarmu Smogowego, w ostatnim czasie są pewne postępy. - Ostatnimi czasy idzie trochę lepiej, trzeba to przyznać. Gmina Zabierzów jest dość wysoko w rankingu, jeżeli chodzi o wymianę palenisk, natomiast nadal jest to ok. 12% z tego, co powiniśmy wymienić - mówi Monika Wojtaszek-Dziadusz.

Jednocześnie, jak podkreśla wicemarszałek Małopolski, Tomasz Urynowicz, gmina i tak jest przykładem dla innych samorządów lokalnych. "Z jednej strony pozyskuje środki na wymianę pieców, z drugiej sama finansuje ten proces. I to jest postawa godna naśladowania. Nie tak dawno apelowałem o, to by przynajmniej 1% budżetu gmin był przeznaczany właśnie na wymianę pieców" - podkreśla wicemarszałek.
 

Od 4 listopada do 13 grudnia kolejna edycja akcji Radia Kraków i PAS „Małopolska bez smogu". Od 18.11 sprawdzamy, czym oddychamy w gminie Zabierzów w miejscowości Brzezie

 

Bartłomiej Grzankowski/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

Organizatorzy akcji:

 

Partner główny:

 

 

Akcja prowadzona we współpracy z gminami: Liszki, Świątniki Górne, Niepołomice, Zielonki, Wieliczka, Zabierzów, Wielka Wieś, Michałowice oraz Gminą Miejska Kraków.

 

 

 

 

20%
80%