|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

8 osób odpowie za nielegalne składowanie odpadów na terenie Glimaru

Gorlicka prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu akt oskarżenia przeciwko 8 osobom. Chodzi o sprawę nielegalnego składowania toksycznych odpadów na terenie dawnej rafinerii nafty Glimar w Gorlicach.

Posłuchaj co mówi Sławomir Korbelak, zastępca prokuratora rejonowego w Gorlicach

Fot. Piotr Sekuła - Gorlice.tv

- Przed sądem staną mieszkańcy województw: małopolskiego, mazowieckiego i śląskiego. Wszyscy usłyszeli między innymi zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Mówimy o osobach, które stworzyły zorganizowaną grupę przestępczą. Podejrzani usłyszeli też zarzuty związane z przestępstwami przeciwko środowisku. To przestępstwa na znacznie poważniejszą skalę, niż początkowo sądzono. Jest tu mowa o kilku tysiącach ton odpadów, w tym ogromnych ilościach odpadów niebezpiecznych, które skutkowały zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi i niebezpieczeństwem dla środowiska, chodzi przede wszystkim o zanieczyszczenie gleby - mówi Sławomir Korbelak, zastępca prokuratora rejonowego w Gorlicach. Sprawcom grozi do 12 lat więzienia.

Prokuratura skierowała również pismo do organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w powiecie gorlickim z ustaleniami prowadzonego postępowania. Wynika z niego potrzeba natychmiastowego działania zmierzającego do wywiezienia chemikaliów.

Na terenie dawnej rafinerii znajduje się ponad 5 tysięcy ton niebezpiecznych odpadów. Władze miasta chcą jak najszybciej pozbyć się toksycznego problemu.

Nie jest to jednak proste. Na wywóz chemikaliów potrzeba 50 milionów złotych. Magistratu nie stać na taki wydatek, dlatego w grudniu ubiegłego roku złożono wniosek o finansowe wsparcie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do chwili obecnej nie zapadła decyzja w tej sprawie.

 

(Maciej Wodziński/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

71%
29%