W ramach działań od godz. 6 do 22 na drogi wyjedzie około 5 tys. policjantów ruchu drogowego, którzy będą sprawdzać głównie miejsca najbardziej zagrożone, gdzie częściej dochodzi do wypadków z udziałem pieszych lub rowerzystów, a więc okolice skrzyżowań, ruchliwe ulice, przejścia dla pieszych, czy przejazdy dla rowerzystów.

Z danych przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika, że w tym roku - od 1 stycznia do 1 grudnia - na przejściach dla pieszych w całej Polsce doszło do 2864 wypadków (to o 210 mniej niż w 2018 roku), w których zginęło 190 osób (mniej o 31 niż 2018 r.), a 2790 zostało rannych (mniej o 168 niż w 2018 r.).

Policja przypomina jednak, że tendencja spadkowa w tym zakresie widoczna jest dopiero od połowy roku. Wcześniej - jak wskazuje KGP - statystyki dotyczące wypadków wyglądały bardzo źle. "W pierwszej połowie roku blisko 60 proc. wypadków z udziałem pieszych miało miejsce na przejściach. W tej chwili jest to tak naprawdę w okolicach 50 proc. Liczby zmalały, ale i tak doszło w tym roku do niemal 3 tys. wypadków" - powiedział PAP podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Kobryś zapytany o to, czy sytuację na przejściach dla pieszych poprawiłoby wprowadzenie bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych zaznaczył, że warto zastanawiać się nad każdym rozwiązaniem, które może dorowadzić do zmniejszenia liczby wypadków. Zwrócił jednak uwagę, że najważniejsze jest odpowiedzialne zachowanie w pobliżu przejść zarówno kierujących jak i pieszych.

"Ostrożność i jeszcze raz ostrożność, bo obecnie nie dość, że Polacy jeżdżą z nadmierną prędkością to jeszcze nie zmniejszają tej prędkości przed przejściem dla pieszych. Kierowcy muszą zmienić swoją mentalność i podejście. Muszą zdać sobie sprawę, że na przejściu dla pieszych mogą być ludzie" - zaznacza.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)