|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Od niedzieli mniej utrudnień na kolei

Dobre wiadomości dla pasażerów pociągów. Krótko mówiąc, przez wakacje będzie trochę lżej. Od niedzieli mniej utrudnień na kolei. Koniec z codziennymi zastępczymi autobusami z Dworca Głównego do Podłęża. Koniec z tymczasowym przystankiem kolejowym na Olszy. Nowy rozkład jazdy wchodzi w życie 10 czerwca.

Posłuchaj materiału Tomasza Bździkota

Fot. Archiwum RK

Zmiany, które jednak ucieszą pasażerów kolei najbardziej, rozpoczną się dopiero 15 czerwca.  Od przyszłego piątku koniec z codziennymi, kilkugodzinnymi przerwami w kursowaniu pociągów z Dworca Głównego w Krakowie do Podłęża. Od marca pasażerowie musieli się na tej trasie przesiadać w zastępcze autobusy. Jak zapewnia Rafał Zahuta, dyrektor projektu PKP PLK, takich utrudnień przez wakacje na tej trasie już prawie nie będzie: "Chcemy trochę ulżyć pasażerom, udało się przemodelować prace wykonawcze, pewne prace zostały w taki sposób wykonane, żeby jak najmniej ingerować w układ torowy przez okres wakacji. Oczywiście będą te przerwy, ale będą trwaly tylko tydzień w lipcu i tydzień w sierpniu".

Dobre wieści płyną też dla pasażerów dojeżdżających do Krakowa z północy. Kończą się prace przy budowie nowych torów do peronu czwartego na krakowskim Dworcu Głównym. To oznacza, że już od niedzieli więcej pociągów jadących z Warszawy będzie mogło wjeżdżać na Dworzec: "Część pociągów, która do tej pory musiała objeżdżać Kraków Główny i zaczynała czy kończyła kursy na Krakowie Płaszowie, będzie  mogła to robić na peronie 4. Dotyczy to także pociągów regionalnych do Miechowa, Kozłowa" - mówi Piotr Hamarnik z PKP. I jak dodaje, dzięki temu przez okres wakacji nie będzie trzeba zatrzymywać się na tymczasowym przystanku Kraków – Olsza. Nie zostanie on jednak jeszcze zlikwidowany: "Pracujemy do końca 2020 roku. Przewidywane są takie fazy, które będą wymagać wykorzystania również małej obwodnicy towarowej i wtedy ten przystanek będzie potrzebny".

To, co jednak jest szczęściem jednego... bywa nieszczęściem drugiego. Kolejarze chcą wykorzystać mniejszy ruch na krakowskich drogach w wakacje. W związku z przebudową wiaduktu kolejowego od środy (13 czerwca) rozpoczną się utrudnienia dla kierowców na ulicy Powstańców Wielkopolskich. W kierunku ulicy Tischnera będą zwężenia drogi: "Tylko przymkniemy jeden pas ruchu. Dodatkowo na ul. Powstańców Wielkopolskich tylko przez dwa weekedy, gdy będziemy dokonywali rozbiórek starego obiektu, będziemy zawężać do jednego pasa" - zapewnia Antoni Słaby z firmy Strabag. Dodaje, że wykonawcy projektu poważniejsze utrudnienia rozpoczną się 25 czerwca. Do końca października na ulicy Kamiennej w Krakowie ruch pod wiaduktem kolejowym będzie całkowicie zamknięty.

Modernizacja całej linii kolejowej E30 z Krakowa do Katowic ma zakończyć się w 2020 roku. Koszt całej tej inwestycji to ponad miliard złotych.  

 

 

Tomasz Bździkot/jgk

 

 

 

86%
14%