|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

1,54 mld euro dla Małopolski z polityki spójności w nowej perspektywie finansowej

Co najmniej 1,54 mld euro otrzyma województwo małopolskie ze środków polityki spójności, a także może liczyć na 247 mln euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 – podał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

fot: pixabay

We wtorek rozpoczęły się konsultacje założeń Umowy Partnerstwa – najważniejszego dokumentu określającego, w co zostaną zainwestowane Fundusze Europejskie w województwie małopolskim.

Jak podkreślił wiceminister podczas briefingu, województwo małopolskie dobrze sobie radzi z wydatkowaniem pieniędzy w obecnej perspektywy finansowej, dlatego biorąc pod uwagę nowe środki, to perspektywa rozwoju regionu „jest niezagrożona, a nawet będzie wzmocniona”.

„W perspektywie 2014-2020 w województwie małopolskim dofinansowano inwestycje z programów krajowych kwotą 11,7 miliardów złotych. Pod tym względem województwo ma trzecie miejsce w Polsce po mazowieckim i śląskim. W nowej perspektywie województwo ma szansę pozostać w czołówce inwestycji finansowanych z programów krajowych” – zaznaczył Buda.

Waldemar Buda: Zarzuty, że Małopolska dostanie mniej, niż w poprzedniej perspektywie finansowej, są nieuzasadnione

Przypomniał, że w nowej perspektywie unijnej środki będą pochodzić z kilku źródeł. Region może liczyć na co najmniej 1,5 mld euro ze środków z polityki spójności, a także na 247 mln euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Województwo małopolskie jest jednym z sześciu województw, wraz ze śląskim, łódzkim, dolnośląskim, lubelskim i wielkopolskim, które zostało objęte Funduszem Sprawiedliwej Transformacji (FST). Celem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest finansowanie działań służących łagodzeniu skutków społecznych i gospodarczych transformacji w kierunku zielonej gospodarki.

„Z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Małopolska otrzyma 247 milionów euro. Obszarem szczególnie narażonym na negatywne skutki transformacji energetycznej jest przede wszystkim podregion oświęcimski. W sektorze wydobycia węgla pracuje niemal 11 tysięcy osób” – wskazał funduszy i polityki regionalnej.

Pieniądze unijne trafią do województwa małopolskiego również z Funduszu Odbudowy oraz programów krajowych finansowanych ze środków polityki spójności.

Wiceminister przypomniał, że podobnie jak w latach 2014-2020 również w nowej perspektywie około 60 proc. funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40 proc. otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw.

Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75 proc. środków zostało już podzielonych, a 25 proc. przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.

Buda ocenił, że w kolejnych miesiącach nastąpi przyjęcie Umowy Partnerstwa przez rząd i projektów programów regionalnych przez zarządy województw, a następnie negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską.

„Spodziewam się, że pierwsze środki uda się skierować do regionu w tym roku, żeby pierwsze zadania mogły być rozpoczęte także w tym roku” - zaznaczył wiceminister.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

PAP/ko

50%
50%