Radio Kraków

Też mi pytanie - audycja

Co łączy człowieka i świnkę morską?

  • date_range 2019-09-27
Wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli w domu takie zwierzątko, chętnie dzielą się swoimi wspomnieniami i opowieściami. Ale tym razem zupełnie nie o to chodzi. Dr Joanna Chłopicka z Zakładu Bromatologii Collegium Medicum UJ zdradza pewna tajemnice, a pyta Marzena Florkowska.

Jaki smak i zapach ma DNA?

  • date_range 2019-09-26
Pytanie pozornie tylko kompletnie abstrakcyjne, bo przecież codziennie w naszym pożywieniu znajduje się DNA innych organizmów żywych. Czy kwaśny - bo to przecież kwas deoksyrybonukleinowy? Ekspertem w tej sprawie jest Marcelina Jureczko, doktorantka w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej, a pyta Marzena Florkowska.

Dlaczego bańki mydlane są okrągłe?

  • date_range 2019-09-25
Jaka siła każe im przybierać taki właśnie kształt niezależnie od tego, co my zrobimy? A może jest to forma najbardziej dla nich odpowiednia z fizycznego punktu widzenia? Z Dariuszem Aksamitem, fizykiem medycznym, popularyzatorem nauki rozmawia Marzena Florkowska

Co ma wspólnego ołówek i pierścionek z diamentem?

  • date_range 2019-09-23
I czy jest możliwe uzyskanie z grafitu diamentów - niczym alchemicy próbujący przekształcić ołów w złoto? Z prof. Edytą Proniewicz z Katedry Chemii i Korozji Metali Akademii Górniczo Hutniczej rozmawia Marzena Florkowska.

Co łączy człowieka i zebrę?

  • date_range 2019-09-24
Czy mamy podobne cechy, które wyróżniają nas spośród innych stworzeń? Zagadkowe? - O to właśnie chodzi. A tę zagadkę rozwiązują młodszy inspektor Lidia Puchacz, naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, i Marzena Florkowska.

Od czego zależy kolor płomienia świecy?

  • date_range 2019-09-20
Dlaczego biała świeca może płonąc różnobarwnym kolorem, a czerwona niekoniecznie na czerwono? Co sprawia, że płomień może mieć kolor żółty, ale także zielony, czerwony czy niebieski? Taki zjawisko obserwujemy np. w świeczkach urodzinowych dla dzieci. Ekspertem jest dr Monika Koperska, chemik, prezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Co przyciąga ptaki do linii energetycznych?

  • date_range 2019-09-19
Dlaczego ptaki siedzą bezpiecznie na liniach wysokiego napięcia, a my nie? I w jaki sposób niekiedy ludzie naśladują takie ptaki? Na pytanie Marzeny Florkowskiej odpowiada dr Michał Krupiński, fizyk z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie.

Dlaczego my sami zupełnie inaczej słyszymy siebie niż odbierają nas inni?

  • date_range 2019-09-18
I nie chodzi tu o sens i znaczenie tego, co mówimy, ale raczej o brzmienie głosu. Z Marcinem Zastawnikiem, akustykiem z Akademii Górniczo-Hutniczej rozmawia Marzena Florkowska.

Najbardziej gorzki smak świata

  • date_range 2019-09-17
Wystarczy łyżka dziegciu, by beczka miodu straciła słodycz, ale czy możliwe jest sprawienie, by wielka ilość wody, odpowiadająca np. objętości basenu olimpijskiego, jednym ruchem stała się gorzka? Taką tajemnicę zdradza dr Joanna Chłopicka z Zakładu Bromatologii Collegium Medicum UJ, a pyta Marzena Florkowska.

Co wspólnego ma żuraw z wiatrem?

  • date_range 2019-09-16
Co wspólnego ma żuraw z wiatrem i czego możemy dowiedzieć się obserwując je o poranku? Ekspertem jest Leszek Fidelus z Urzędu Dozoru Technicznego w Krakowie, a pyta Marzena Florkowska.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię