Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności między innymi prezesa PZPN Zbigniewa Bońka i selekcjonera Jerzego Brzęczka. W gronie finalistów nie zabralnie najlepszych drużyn z Małopolski.

W Krakowie - po dwóch dniach sportowej rywalizacji z udziałem ponad 100 drużyn chłopców i dziewczynek - wyłoniono mistrzów regionu. Na obiejktach Com Com Zone można było zobaczyć 1134 strzelone gole i tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach. Mistrzami województwa małopolskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z AP Champions Brzesko (kategoria do lat 8), MKS-u Tarnovia Tarnów (U-10) i SP 5 Oświęcim (U-12), a także dziewczynki z MKS-u Tarnovia Tarnów (U-8 i U-10) i AKF-u Wisła Brzeźnica (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.

Krakowskie finały były bacznie obserwowane także dlatego, że Małopolska to kolebka polskiego futbolu, z Krakowa pochodzi też mnóstwo reprezentantów Polski. Teraz coraz mocniej rozwija się też piłka kobiet. Przykładem historia Natalii Wróbel. Popularna „Wróbelek” to najmłodsza piłkarka w historii ekstraligi (w dniu debiutu miała 15 lat i 2 dni), kapitan reprezentacji Polski U-17, a na co dzień zawodniczka AZS-u UJ Kraków. Swoją piłkarską ścieżkę zaczęła na Turnieju „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku” – w 2013 roku poprowadziła LUKS „Sobolik” Sobolów najpierw do Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, a tam do sięgnięcia po ostateczny triumf. Choć obecne na zawodach media okrzyknęły 10-letnią wówczas Natalię „żeńskim Cristiano Ronaldo”, to bramkostrzelna zawodniczka na co dzień trzyma kciuki raczej za Lionela Messiego. – Turniej był wielką przygodą, dzięki której mogłam obejrzeć mecz Polaków na Wembley i spełnić jedno z piłkarskich marzeń. Dzisiaj wiem, że udział w nim otworzył mi drogę do następnych osiągnięć. Po tym sukcesie złapałam jeszcze większą chęć do treningów i uwierzyłam, że mogę więcej – zdradziła Natalia.

Jednym z gości, którzy pojawili się na małopolskich finałach, był brązowy medalista mistrzostw świata z 1974 roku, Zdzisław Kapka. Tego dnia szczególnie mocno ściskał kciuki za drużynę Błękitnych Skrzatów, w której grała jego wnuczka Zuzanna Ostrowska. – Dziadek był napastnikiem, strzelał dużo goli, a ja gram na obronie. Mimo to często podpowiada mi, co mogę zrobić lepiej na boisku. Chociaż zdobywać bramki też potrafię. Dziś już trzy razy pakowałam piłkę do siatki rywalek – cieszyła się Zuzia. – Uwielbiam Cristiano Ronaldo, ale to dziadek jest dla mnie wzorem.

Z kolei idolem Huberta Jasiaka jest kuzyn – Mateusz Klich. – Zawsze mi podpowiada, żebym szukał gry, dawał prostopadłe podania i strzelał z daleka. Jeszcze gdy grał w Utrechcie, to podpatrywałem go na treningach. Teraz jadę do Leeds – opowiadał Hubert, który występował w barwach MKS-u Tarnovia Tarnów w kategorii U-12. Pierwsze miejsce wśród 12-latków zajęła drużyna SP 5 Oświęcim, a na drugim uplasowała się PSP Trójeczka Brzesko. W barwach Trójeczki błyszczał Kacper Sowa. Młody piłkarz zdobył 12 goli, czym zachwycił kibiców i trenerów Mobilnej Akademii Młodych Orłów. U 10-latków pięknym zachowaniem popisali się młodzi piłkarze Dunajca Nowy Sącz, którzy przegrali tylko jeden mecz, ale za to ten najważniejszy. Po odebraniu srebrnych medalu, młodzi zawodnicy stworzyli szpaler dla zwycięzców, czyli zespołu Tarnovii Tarnów.

W kategorii U-12 dziewczynek nie było mocnych na AKF Wisła Brzeźnica. Do końcowego sukcesu drużynę poprowadziła filigranowa napastniczka Nikola Madejczyk. Zaledwie 128 centymetrów nie przeszkodziło jej w strzeleniu aż 17 goli. - To bardzo dobra piłkarka – charakteryzował ją trener Pać. – Może nie jest najwyższa, ale jej umiejętności techniczne są na dużo wyższym poziomie niż u koleżanek z boiska. Charakter predysponuje ją do miana jednej z najlepszych zawodniczek tego Turnieju. Nie tylko się nie poddaje, ale jest do wszystkiego nastawiona optymistycznie. Wybiega na boisko z uśmiechem i z uśmiechem z niego schodzi. Widać, że ona się bawi piłką – dodał trener Mobilnej Akademii Młodych Orłów.

Wśród z dziewczynek występujących w kategorii do lat 8 zwyciężyła MKS Tarnovia. Srebro przypadło UKS-owi „Trójeczka” Staszkówka Jelna, a brąz SP Wiśniowa. U nieco starszych piłkarek (U-10) ponownie najlepszy okazał się zespół MKS-u Tarnovia, który w finale pokonał Football Success Academy Kraków. Trzecie miejsce i brązowe medale przypadły drużynie „Trójeczki”, którą prowadził profesjonalny siatkarz Michał Bąk.

AP Champions Kraków – tak nazywa się najlepsza drużyna województwa małopolskiego w kategorii U-8 chłopców. Na drugim miejscu uplasowali się piłkarze Halnego Kamienica. AP 21 Chrzanów musiało zadowolić się miejscem na najniższym stopniu podium.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. Partnerami Turnieju w województwie małopolskim były firmy Lobo i Galicja.

MS/RK