- A
- A
- A
189. Wielkie Derby Krakowa. Wisła podejmuje Cracovię. [ARCHIWALNE ZDJĘCIA, SONDA, FILM]
Już w sobotę o godzinie 18.00 spora część Krakowa stanie w miejscu. Na stadionie przy ulicy Reymonta dojdzie do meczu, na który czeka każdy kibic w Krakowie. Wisła podejmie Cracovię. To nie jest tylko mecz o trzy ligowe punkty. To mecz o prestiż i dumę. Jesienią górą była Cracovia, która na własnym stadionie pokonała Wisłę 1-0 po golu Miroslava Covilo. Wiślacy zrobią zatem wszystko, żeby odzyskać twarz przed własnymi kibicami.189. Derby Krakowa
Do sobotniego meczu oba zespoły nie przystępują w najlepszych nastrojach. Wisła od początku wiosennej części rozgrywek nie odniosła zwycięstwa. Na pięć spotkań Biała Gwiazda trzy razy schodziła z murawy pokonana a dwa razy dzieliła się punktami z rywalami. Niedawno z posadą trenera pożegnał się Franciszek Smuda. Jego miejsce zajął Kazimierz Moskal, który w ponownym debiucie na trenerskiej ławce krakowian zanotował remis w meczu z Legią Warszawa.
Cracovia nieco lepiej radzi sobie ostatnio z lidzie od Wisły (1 wygrana, 3 remisy, 1 porażka), ale zaliczyła kompletny blamaż w Pucharze Polski. W dwumeczu z II-ligowym zespołem Błekitnych Stargard Szczeciński, podopieczni trenera Podolińskiego przegrali łącznie 0-4 i odpadli z rozgrywek. Nie jest tajemnicą, że derbowe starcie z Wisłą jest dla Roberta Podolińskiego "meczem ostatniej szansy".
Krakus w drużynie Wisły - Alan Uryga także przyznaje się do wielkich emocji:
Obszernych relacji z meczu derbowego będzie można słuchać w programie "Sport w Radiu Kraków", na głównej antenie od godziny 18.00. Na naszej stronie internetowej także zapis meczu "minuta po minucie".
Historycznie lepsza Wisła
Pod względem historycznym, Kraków z całą pewnością ma się czym poszczycić. Mecze między Cracovią a Wisłą Kraków mają największą tradycję w naszym kraju. Pierwszy mecz, o którym wiemy z przekazów medialnych, odbył się 20 września 1908 roku, czyli w dwa lata po powstaniu obu klubów. Wtedy padł wynik 1-1. Wielu historyków futbolu uważa, że mecze derbowe rozgrywano wcześniej. Brakuje jednak pewnych źródeł.
Do tej pory rozegrano aż 188 spotkań między krakowskimi klubami, z czego 95 mecze odbyły się w ramach oficjalnych rozgrywek. Bilans korzystniejszy jest dla zespołu „Białej Gwiazdy”. Wiślacy odnieśli w ciągu 109 lat aż 84 zwycięstwa. „Pasy” mogą się poszczycić 61 wygranymi. 43 razy mecze kończyły się remisami.
Najsłynniejszym do tej pory meczem pomiędzy rywalami z obu stron Błoń był pojedynek z roku 1948. Dokładnie 5 grudnia, na neutralnym stadionie krakowskiej Garbarni, rozegrany został mecz decydujący o mistrzostwie kraju. Na koniec sezonu oba zespoły miały dokładnie taką samą ilość punktów. W tamtym meczu Cracovia wygrała 3-1 i to ona sięgnęła po tytuł.
Derby w XXI wieku
Najnowsza historia meczów derbowych nie jest zbyt okazała. Wszystko za sprawą długo trwającej sportowej degrengolady klubu z ulicy Kałuży. Przez długie lata Cracovia tkwiła w niższych ligach i nie było okazji, żeby emocjonować się meczami „Pasów” z „Białą Gwiazdą”. Wszystko zmieniło się po przejęciu Cracovii przez Janusza Filipiaka, dzięki któremu zespół awansował w 2004 roku do najwyższej ligi. Od tamtego czasu „Pasy” są obecne w ekstraklasie, z małą przerwą w poprzednim sezonie.
Od powrotu do ekstraklasy odbyło się 21 meczów derbowych. Także ten bilans przemawia jednoznacznie za Wisłą. Wiślacy wygrali 11 spotkań, natomiast Cracovia schodziła zwycięska z murawy tylko 3 razy. Do tego 7 razy padł remis.
Derby na trybunach
Mecze pomiędzy Wisłą a Cracovią są zawsze meczem najwyższego ryzyka. Co prawda na stadionach od pewnego czasu nie dochodzi do większych awantur na stadionach, ale ciągle niebezpiecznie jest na osiedlach. Wiąże się to z faktem powstania nowych aren piłkarskich w naszym mieście. Oba kluby dysponują nowoczesnymi obiektami ze sprawnym systemem monitoringu i identyfikacji osób. W trakcie meczu okolice stadionów są zwykle najbezpieczniejszym miejscem w mieście danego dnia.
Bójki ustały, ale nie ustały wyzwiska, które można usłyszeć na stadionach. Zarówno na stadionie przy ulicy Kałuży, jak i na obiekcie przy Reymonta, w trakcie derbów usłyszeć można wiele wulgaryzmów. O ile walczyć ze stadionową przemocą jest obecnie dosyć łatwo, o tyle wyplenienie słownej agresji wydaje się jak na razie niemożliwe.
Grzegorz Bernasik
Krzysztof Orski
Obserwuj autora na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
08:01
Minuta ciszy i syreny. Medycy uczczą pamięć zamordowanego lekarza
-
07:48
Grał, śpiewał i prowadził z lekkością koncert. 75 lat temu urodził się Zbigniew Wodecki
-
07:27
76. Światowy Kongres Mediów Informacyjnych w Krakowie: pośród hałasu nadal istnieje głód prawdy
-
07:05
Tarnów: Interaktywna mapka nie pomoże? Przedsiębiorcy z ul. Tuchowskiej są rozczarowani
-
06:45
Wtorek w Małopolsce będzie pochmurny i chłodny. Na południu może padać
-
06:23
Pora na starcie z Królową Nauk. We wtorek na maturze obowiązkowy egzamin z matematyki
-
06:01
Są odwołania od pozwolenia na budowę na Owintarze. Oczekiwana inwestycja się opóźni. "Miasto nas lekceważy"
-
22:03
Groove, o którym nie śniło się filozofom. Groovosophers prezentują debiutancki album.
-
19:09
Prof. Janusz Majcherek: "Liczba dzieci to nie jest dobry miernik patriotyzmu"
-
17:52
Czy krzesło jest krzesłem, a herbata herbatą? „Uważaj człowieku, jak poznajesz”
-
17:40
Drogo i pusto. Elektryczne busy nad Morskie Oko czekają na pasażerów
-
16:38
W Rzymie są już wszyscy kardynałowie - uczestnicy konklawe
-
18:08
Człowiek na standby'u
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze