Jak mówi reżyserka: "Komandorka Pirx dostaje zadanie przetestowania nowego typu załogi statku kosmicznego: dowodzony przez nią zespół jest złożony częściowo z ludzi, a częściowo z androidów. Problem poruszany przez Lema w opowiadaniu „Rozprawa”, będącym częścią „Opowieści o pilocie Pirxie” jest nieco podobny do motywu znanego z „Blade Runnera” Philipa K. Dicka. Dotyczy immanentnego lęku człowieka przed imitacją życia organicznego, przed Sztuczną Inteligencją i słabością własnego gatunku, która objawia się w konfrontacji z zaawansowaną technologią."
"Opowieści o pilocie Pirxie" po raz pierwszy ukazały się w 1968 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jak czytamy na www.wydawnictwoliterackie "Stanisław Lem planował dwa, może trzy opowiadania o Pirxie. Ku radości czytelników powstało ich więcej. Dzięki temu możemy dziś obcować z jednym z najsłynniejszych bohaterów literatury science-fiction. Kim jest Pirx? Jest jednym z nas. Nie ma w sobie nic z herosa i zdarza mu się wpadać w panikę. W decydujących momentach jednak dzięki inteligencji, a czasem dzięki łutowi szczęścia, udaje mu się znaleźć wyjście z opresji. Pirx dojrzewa z każdym kolejnym opowiadaniem. Razem z nim dojrzewają problemy, którym musi stawić czoła. Tematyka książki krąży wokół problemów powstających na styku człowieka z maszyną (np. w opowiadaniu Ananke), w kilku miejscach stawiając nawet pytanie o zdolność maszyny do samodzielnego myślenia ze wszystkimi tego konsekwencjami (opowiadania Terminus, Wypadek, Rozprawa); mówi o możliwościach, słabościach i reakcjach człowieka (Patrol, Opowiadanie Pirxa, Odruch warunkowy, Albatros). Zamknięcia historii Pirxa można doczytać się w powieści "Fiasko".
Stanisław Lem (1921-2006), najwybitniejszy polski pisarz fantastyczny, futurolog, filozof i satyryk. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy.