|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Róża Thun: "Trzeba tworzyć wspólny front merytoryczny, prounijny, prodemokratyczny"

- Myślę, że Koalicja Obywatelska nie skończyła się, choć ma teraz moment kryzysowy - komentowała na antenie Radia Kraków europosłanka PO, Róża Thun. W ubiegłym tygodniu Nowoczesną opuściło siedmioro posłów, którzy przeszli do klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. "Myślę, że emocje opadną. Mam wrażenie, że dla wielu odpowiedzialnych polityków sprawa wspólnego frontu jest tak ważna, że KO przetrwa" - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Róża Thun. "Najważniejsze dziś jest, by Polska wróciła na drogę krajów szanujących praworządność, cieszących się szacunkiem partnerów" - dodawała.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: RK

Zapis rozmowy Mariusza Bartkowicza z europosłanką PO, Różą Thun.

 

Co dzieje się we Francji? Od kilku tygodni protestują żółte kamizelki. W ostatni weekend wydawało się, że sytuacja się uspokaja, ale ciągle jest daleko od ideału.

- Usłyszymy co prezydent dzisiaj powie. Dziś jest jego wystąpienie. Oczekuje się od niego wystąpienia jak ojciec narodu, który będzie uspokajał ludzi. Chyba coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że do tych, którzy protestowali w słusznej sprawie, bo akcyza na paliwo została podniesiona…

 

Z czego się francuski rząd ostatecznie wycofał.

- Tak. Ja nie chcę dyskutować, czy ona powinna była zostać podniesiona, czy nie. Wymogi środowiskowe są drogie. Sytuacja ze zmianami klimatycznymi jest dramatyczna. Energia będzie droższa. Prąd u nas będzie 70% droższy. Założymy kamizelki, czy przyjmiemy to pokornie?

 

To też pokłosie tych regulacji klimatycznych.

- Ja z nimi nie dyskutuję. To priorytet globalnej polityki. Macron zapowiadał te podwyżki w kampanii wyborczej. Nie miały być tylko tak wysokie. To uderza w biedniejszych. Na razie się wycofał. Z niepokojem obserwuję Francję. Do tych, którzy pokojowo zaczęli demonstrować - oni często strajkują, są aktywni - dołączyły tłumy chuliganów – skrajna prawica, skrajna lewica. W wielu mediach międzynarodowych jest wyraźnie napisane, że awantury są podniecane przez trolle internetowe z Rosji.

 

Czyli to kolejne działania hybrydowe, które mają rozgrzać Europę przed wyborami do Europarlamentu?

- Tak stwierdzają ci, którzy badają internet. Francuzi się biorą za ostrą analizę internetu, żeby wciągnąć wnioski. Nakręcanie atmosfery nie jest bezpieczne. Nie jestem pewna, ale przez to być może spadła ilość protestujących. Ludzie wiedzą, że są manipulowani.

 

Zgadza się pani z opinią części komentatorów, którzy porównują ruch żółtych kamizelek do rewolty 1968 roku, czy to działanie inspirowane z zewnątrz? Jest coś niezwykłego w takim ruchu bez przywództwa, bez konkretnych politycznych celów.

- Tam jest konkretny polityczny cel. Spuszczenie tych opłat. To postulat. Łuk Triumfalny uszkodzony, sklepy zniszczone. To niepokojące. Nie porównywałabym tego do 1968 roku. Tam też latały jednak kamienie. Skrajna prawica i skrajna lewica są tu aktywne. To jest nakręcane. W Parlamencie Europejskim na sali plenarnej byłam świadkiem tego, jak zapytano Marine Le Pen, czemu wzięła pieniądze od Putina. Ona powiedziała, że nie wzięła, że to była potyczka. Putin wspiera te ruchy. Mówi się, że ruch antyszczepionkowców jest wspierany przez te same boty antydemokratyczne, które powodują niepokoje osłabiające UE.

 

Czyli my nie wyciągnęliśmy wniosków z tego, co wydarzyło się wydarzyło 3 lata temu w USA?

- Referendum brexitowe też było pod wpływem propagandy z Rosji. To temat, który zajmuje wiele mądrych głów od mediów społecznościowych i internetu. Nikt sobie z tym nie daje rady. My też nie jesteśmy wolni od tej propagandy antydemokratycznej i siania zamętu.

 

Jeszcze Brexit. Jutro ma się odbyć głosowanie w Izbie Gmin. Donald Tusk napisał, że to będzie ważny tydzień dla losów Brexitu. To głosowanie ma rozstrzygnąć o losach rozwodu Wielkiej Brytanii z UE. Do głosowania dojdzie? Brytyjczycy się zgodzą?

- Człowiek nie nadąża z czytaniem informacji na ten temat, co Brytyjczycy mówią i piszą. Mamy różne propozycje. Na razie wygląda na to, że większość parlamentarna odrzuci to, co premier May wynegocjowała.

 

Co wtedy? Twardy Brexit bez porozumienia?

- To bardzo niedobre dla Wielkiej Brytanii. Oni stracą prawa i koniec. Wygląda na to, że nie zostanie to przyjęte. Może nie będzie głosowania, bo konserwatyści zmienią premiera. Wtedy jeszcze raz referendum? Nie ma na to czasu. Albo przyjmą porozumienie. Wtedy Wielka Brytania wyjdzie z UE na warunkach uzgodnionych. Ta sytuacja jest skomplikowana, dynamiczna. Nie widać dobrego rozwiązania. Społeczeństwo brytyjskie się podzieliło. Jest mniej więcej 50/50 za wyjściem i przeciwko wyjściu. Ostatnio było liczone w okręgach wyborczych i wyszło, że większość jest przeciwko wyjściu. Brytyjczycy zaczęli się informować co to jest UE. To się zmienia. Tam nie było informacji o UE. Tu znowu mamy wnioski dla Polski.

 

Mówimy o Unii właśnie...

- Warto to śledzić. To będzie ciekawe. Może być to dramat dla Brytyjczyków.

 

Pani zgadza się ze zdaniem Ryszarda Petru – twórcy nowej partii Teraz – który powiedział, że w zeszłym tygodniu Koalicja Obywatelska zakończyła swój żywot? Mówił to w kontekście przejścia posłów Nowoczesnej do PO. Przez to Nowoczesna przestała być klubem parlamentarnym.

- 7 posłów.

 

7 posłów i jeden, który wcześniej został wyrzucony z Nowoczesnej.

- Koalicja Obywatelska nie zakończyła żywotu. Ma kryzys. Klub Nowoczesnej pewnie przyjmie jakiegoś posła. To się zdarza. Kluby powstają, zmieniają się.

 

O ile klub się uda obronić to nie stało się coś poważniejszego, jeśli chodzi o zaufanie w Koalicji Obywatelskiej?

- Pewnie się trochę stało. Muszę przyznać, że mam wrażenie, iż dla wielu polityków odpowiedzialnych, sprawa wspólnego frontu broniącego demokracji jest tak ważna, że KO będzie istniała. W takiej czy innej formie. Potrzebujemy jednego frontu.

 

Zatem cytat z lidera PSL. Władysław Kosiniak mówi tak - „finał współpracy Nowoczesnej z PO umacnia nas w przekonani, żeby do Koalicji Obywatelskiej nie wchodzić”. Co pani na to?

- Nie musi do niej wchodzić. Może ją współtworzyć. Te elementy muszą być podmiotowo traktowanie. Nie tylko wchodzenie, ale tworzenie koalicji. Mam poczucie, że jak emocje opadną, rozmowy będą się toczyły przy poczuciu odpowiedzialności wszystkich stron… Musimy tworzyć jeden front. W Polsce i w UE trzeba tworzyć front merytoryczny, prounijny, prodemokratyczny, antypopulistyczny. Inaczej przegramy Polskę i Europę.

 

Antypopulistyczny oznacza dla pani antyPiS-owski? Teraz cytat z Ryszarda Petru: „nie wygra się z PiS-em mówiąc, że jest się antyPiS-em”.

- Wygra się z PiS mówiąc o demokracji, europejskości i praworządności. Trzeba tego strzec. Mamy antydemokratów, autorytarny rząd. Jest taki nurt populistyczny w całej UE. Oni rządzą tylko w dwóch krajach – na Węgrzech i w Polsce. Mam nadzieję, że Polska z tego wyjdzie. Musimy się łączyć z Nowoczesną, PSL, Petru, Biedroniem.

 

Wszyscy razem będziecie w jednym froncie? Wierzy w to pani?

- Ja bym tego bardzo chciała. Czy się uda? Zobaczymy. Musimy się nawzajem traktować w aksamitnych rękawiczkach i zobaczyć co jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, żeby Polska szanowała praworządność, miała zaufanie partnerów w UE. Tak było poprzednio. To daje poważne propozycje ws. na przykład ochrony klimatu.

 

Na razie mamy aksamitny uścisk Grzegorza Schetyny. On tak ścisnął Nowoczesną, że aż ją zgniótł i Nowoczesna straciła oddech.

- Apeluję, żeby w aksamitnych rękawiczkach ze sobą rozmawiać. Nie lubię jak się siedzi i narzeka na napięcia. Zawsze patrzę jak z napięć coś zbudować. Potrzebujemy jednego frontu ludzi szanujących demokrację.

15%
85%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 68

Środa, 12 grudnia 2018, 10:39

@Van Smolhausen

a od jakich wpływów nie jest wolna Pani Thun, bo że nie jest to widać, słychac i czuć

Odpowiedz

Środa, 12 grudnia 2018, 10:19

@Van Smolhausen

Już ci "lustereczko powiedz przecie" napisał. Nadal nie zrozumiałeś? Poza tym, jeśli chcesz kogoś uczyć polszczyzny, warto żebyś sam ją znał.

Odpowiedz

Van Smolhausen

Środa, 12 grudnia 2018, 09:51

@Von Juningen

AAAA włączył kompa...wracasz do starych błędów-po kropce powinna być spacja. A tak poza tym to my już jesteśmy w UE - nie jest to jakiś mityczny, inny kraj za wodą. To UNIA narodów...Jeżeli tego nie rozumiesz to zapytaj swoich przełożonych w Olgino. Zapytaj również Polaków czy chcą być w UE czy Sowieckim Sojuzie...a nie zapytasz...szkoda.

Odpowiedz

Von Juningen

Wtorek, 11 grudnia 2018, 20:03

Tej Pani to już chyba podziękujemy.Hipokrytka polityczna i ambasador UE ale nie Pl.

Odpowiedz

Wtorek, 11 grudnia 2018, 19:54

@Van Smolhausen

Musi być dla ciebie bolesne, jak zostajesz zignorowany w tym swoim krzyku.

Odpowiedz

Van Smolhausen

Wtorek, 11 grudnia 2018, 16:11

Pani Róża słusznie zauważyła, że i my nie jesteśmy wolni od wpływów wojny hybrydowej ze wschodu - patrz to forum. A reszta tutejszych pieniaczy to tzw. pożyteczni idioci - elektorat pisu lub K15...Choćbyś nie wiem jak się teraz nawytężał - to nie jesteś w stanie tego zakrzyczeć...ot taki to ciężar...TEraz oczywiście nie odpiszesz bo już pracę skończyłeś (udzielasz się tak do 15tej). Swoją drogą Twój pracodawca powinien Cię trochę skontrolować bo nic innego chyba nie robisz. Chyba, że to jest Twoja praca właśnie. Precz na wschód.

Odpowiedz

lustereczko, powiedz przecie...

Wtorek, 11 grudnia 2018, 14:35

@precz ruskim trolom

Każdy złodziej, jak chce od siebie odwrócić uwagę, to krzyczy -" łapać złodzieja". Każdy ruski troll na forum krzyczy "precz ruskim trollom". Jesteś tak charakterystyczny Waniusza, bo każdego dnia, zamiast komentować artykuły i wywiady, ty starasz się obrazić komentujących. Skłócanie społeczeństwa to jeden z priorytetów ruskiej polityki zagranicznej.

Odpowiedz

von Polen

Wtorek, 11 grudnia 2018, 14:32

@kłamczuszek

Dzięki za prawdę. Nie zwracaj uwagi na tak miażdżące "argumenty" w dyskusji!

Odpowiedz

lustereczko powiedz przecie

Wtorek, 11 grudnia 2018, 14:29

@precz ruskim trolom

Każdy złodziej, jak chce od siebie odwrócić uwagę, to krzyczy -" łapać złodzieja". Każdy ruski troll na forum krzyczy "precz ruskim trollom". Jesteś tak charakterystyczny Waniusza, bo każdego dnia, zamiast komentować artykuły i wywiady, ty starasz się obrazić komentujących. Skłócanie społeczeństwa to jeden z priorytetów ruskiej polityki zagranicznej.

Odpowiedz

kłamczuszek

Wtorek, 11 grudnia 2018, 14:19

@jaka pogoda w Olgino?

Oczywiście że zniknęły. Nie tylko jego komentarze. Mój, w którym napisałem, że kolejny raz skłamałeś, bo nie potrafisz wskazać ile razy klinął w licznik również zniknął.

Odpowiedz

Wtorek, 11 grudnia 2018, 14:18

chmurno-gburne rysy i wyraz twarzy europoseł Róży wydają się odpowiednie do jej inteligencji i kompetencji

Odpowiedz

precz ruskim trolom

Wtorek, 11 grudnia 2018, 14:17

Wot i kolejny pożyteczny idiota....

Odpowiedz

Wtorek, 11 grudnia 2018, 13:44

@a

bo "ta kobieta" oddana jest Niemcom ,dlatego świadomie obniża wszystko co nie jest proniemieckie.Dawno nie widzieliśmy pani Róży w Niemczech jak przyjeżdżając do tego kraju żali się Niemcom na Polskę .Nawet zieje nienawiścią do Rosji aby Niemcy na tej narracji skorzystały. Nie jest polską patriotką nie zależy jej na Kraju niepodległym suwerennym. Zawsze mamy wg niej być wasalni a wobec mocarstwa Rosji już byliśmy jako w ZSRR to teraz na Niemcy przyszła pora. Żółte kamizelki to chuligani a nie protestujący.A co pani Róża zrobi jak opuści PE ja się domyślam ale nie zdradzę.Do Niemiec jej bliżej i tego się trzyma,

Odpowiedz

jaka pogoda w Olgino?

Wtorek, 11 grudnia 2018, 13:43

@von Polen

Nic nie zniknęło - ale jak czytam te Twoje wypociny to chyba lepiej, żeby się one nie pojawiały na forum...

Odpowiedz

Liberał

Wtorek, 11 grudnia 2018, 12:59

Proponuję Front Jedności Narodu - bo przeciez tego że cały naród polski jest zjednoczony w walce z pisem jest niepodważalne, nawet Wyborcza to przyznaje.

Odpowiedz

von Polen

Wtorek, 11 grudnia 2018, 11:56

Narracja Róży Thun von ... jest iście militarno-socjalistyczna: tylko zagrożenia, fronty i walka, oczywiście jak zwykle o demokrację, Europę itp. Były już w historii różne Fronty. Był ludobójczy Front Ludowy w Hiszpanii 1934-39 (ok. 30-70 tys. ofiar cywilnych + ok 200 tys. żołnierzy obu stron). Były stalinowskie Fronty Ludowe, prześladujące ludność krajów Europy Wschodniej (razem z Rosją - dziesiątki milionów ofiar). Był Front Jedności Narodu "wygrywający" w 97%-99% kolejne "wybory" w Polsce do 1989 r. Front demokratyczno-europejski autorstwa Róży Thun von ... ma obejmować szeroką koalicję od niej samej, jak widać sympatyzującej ze stalinizmem aż po Roberta Biedronia, znanego propagatora homoseksualizmu. Strach się nie bać!!!

Odpowiedz

von Polen

Wtorek, 11 grudnia 2018, 10:54

Od wczoraj tajemniczo zniknęło stąd wiele komentarzy "niesłusznych" bo krytykujących PO, KO i Różę Thun von ... Na przykład mój komentarz też. To dowód jaką wolność, demokrację, europejskie wartości i prawo szykują nam ludzie pokroju Pani Thun von ... oraz ich fanatyczni zwolennicy

Odpowiedz

Wtorek, 11 grudnia 2018, 09:40

Równość, wolność, braterstwo... albo śmierć. Takie jest pełne hasło rewolucji francuskiej. Warto o tym pamiętać. w kontekście pana Timmermansa, który zapowiedział, że albo w Polsce będzie demokracja jak trzeba albo sam ją zaprowadzi pozbywając się polskiego rządu. A wy jeszcze macie jakieś złudzenie czym jest UE.

Odpowiedz

Poniedziałek, 10 grudnia 2018, 18:04

Byłeś już babcia Rózia, normalny, dziadek, Daswidania, paszoł won, kliknij się w czoło i nie napisałeś ANI JEDNEGO komentarza dotyczącego wywiadu. W każdym tylko zaczepiasz innych, sugerując, że są opłacani. Myślę sobie, że skoro masz na tym punkcie obsesję i tak dużo czasu poświęcasz, żeby o tym pisać, to coś musi być na rzeczy.

Odpowiedz

babcia Rózia

Poniedziałek, 10 grudnia 2018, 17:21

@Aga

Aguniu, ale on to pisał do pisowskiego trolla, a nie do dziadka.

Odpowiedz