Daje ona samorządom prawo do określania, jaki rodzaj paliwa i w jakich piecach będzie mógł być wykorzystywany na ich terenie.  - Chcemy w Krakowie czystego powietrza, ale nie można przeprowadzać tego wyłącznie na koszt obywateli - przekonywał poseł Adamczyk w porannej rozmowie Radia Kraków. "Przyjmijmy takie przepisy, które będą zachęcały mieszkańców do wymiany pieców, a nie wprowadzajmy wyłącznie zakazów i kar" - mówił poseł Adamczyk. Zapewniał także, że wbrew prasowym doniesieniom, PiS nie przygotowuje żadnych projektów wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego.


Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłem PiS, Andrzejem Adamczykiem.

Do Sejmu trafia ustawa antysmogowa. Jak zagłosuje PiS?

- Ustawa antysmogowa, która długo nie mogła doczekać się procesu legislacyjnego, jest dyskutowana. Trudno powiedzieć jaka będzie decyzja klubu. Jest wiele wątpliwości. To zostanie podniesione na drugim czytaniu. Nie przesądzajmy dzisiaj. Nie chce wróżyć z fusów co zrobią posłowie w związku z przedłożonym projektem ustawy, który wprowadza ograniczenia w paleniu węglem. Mało tego, wprowadza też ograniczenia dla dużych instalacji.

 

Nie wprowadza ograniczenia, ale daje gminom możliwość wprowadzenia takich ograniczeń.

- Tak. Doprecyzujmy, daje możliwość gminom i sejmikom wojewódzkim w szczególności.

 

Skoro samorządy dostają takie narzędzia to trzeba zagłosować za? Zostawmy politykę, przyjmijmy takie możliwości?

- Nie mieszajmy polityki do tego. Patrzmy na to tak – czy tylko zakazami, mandatami i karami można doprowadzić do czystego powietrza? Może warto zdefiniować co jest przyczyną zanieczyszczenia powietrza? Jeśli w projekcie ustawy, to moje zdanie, pojawiają się zapisy, które mówią, że samorząd może przyjąć uchwałę a mieszkaniec jej nie wykona to będzie karany to ja się pytam dla kogo jest państwo? Dla obywatela? Obywatela trzeba łupić bez rozumu? Jakbyśmy w ustawie zapisali, że za taką uchwałą rady gminy czy sejmiku idzie obowiązek, że samorząd musi wesprzeć mieszkańców finansowo to byłoby to lepsze.

 

To wsparcie finansowe zakłada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i programy regionalne.

- To są decyzje poboczne. Ja dziś mamy przyjąć program mieszkaniowy to wpisujemy w niego wyłożenie pieniędzy przez państwo. To konkret. To wprowadzanie takich projektów, które mają podtekst polityczny, bo PO populistycznie chce rozwiązać problem.

 

Smog w Krakowie to nie jest wymysł koalicji rządzącej. Jak PiS wystawia swojego kandydata na prezydenta Krakowa to on mówi o smogu. Jak jego koledzy mają zagłosować za zmianami, które dają samorządom możliwość wprowadzania zmian to zaczyna się dyskusja?

- Jesteśmy za tym, żeby w Krakowie i innych miastach było czyste powietrze. Tego nie można jednak robić na koszt obywateli. Jak zostanie w Krakowie ustanowiony zakaz palenia węglem to mamy inna energię? Czy system energetyczny w Krakowie to wytrzyma? Nie. Padnie. Naukowcy robili bilans energetyczny. Jak we wszystkich mieszkaniach włączymy ogrzewanie elektryczne to system padnie. On nie jest przygotowany.

 

Przypomnę, że to tylko narzędzie, z którego samorząd może skorzystać, ale nie musi. Jak gminę będzie stać to proszę bardzo.

- Jestem za tym, żebyśmy żyli w otoczeniu przyjaznym. Przygotujmy to z głową. Nie wyłączajmy z ruchu samochodów, których instalacja nie będzie odpowiadała warunkom określonym przez samorząd. Patrzmy na to w sposób korzystny dla obywatela. Przyjmijmy przepisy, które będą zachęcały mieszkańców miast, żeby wymieniać piece na inne o mniejszym poziomie emisji. Zróbmy to wspólnie. Nie tłumaczmy, że projekty są z boku. One dziś są a potem nie ma. Zapiszmy to w ustawie.

 

Mamy początek dyskusji. Rozumiem, że stanowiska PiS nie ma?

- Mówię w swoim imieniu. Niech samorządy się nie posiłkują portfelem obywatela.

 

Ustawa to tylko narzędzie, z którego korzystać nie trzeba.

- A jak już samorząd skorzysta to pogłębimy biedę. Nie o to chodzi.

 

Dzisiejszy Dziennik Polski donosi, że PiS pracuje nad podatkiem katastralnym. Byłby on płacony nie od powierzchni a od wartości nieruchomości. To poszukiwanie pieniędzy?

- To jest absolutna nieprawda. Wczoraj byłem pytany przez redaktora Dziennika Polskiego. Pani prezes Szydło jest oburzona takimi pomówieniami. PiS nie przygotowuje projektu podatku katastralnego. To pomówienia. Musimy niwelować biedę a nie ją powiększać. Mogę wskazać. Proszę zobaczyć na projekt ustawy o specjalnych zasadach realizacji inwestycji drogowych. Tam proponowany jest zapis, który mówi, że zasobem adresowym będzie kataster. Tego nie ma. Rząd się do tego przygotowuje. W projekcie tej ustawy wskazuje, że bazą adresową będzie kataster. Rząd się do tego przygotowuje a nie PiS.

 

Kto otworzy krakowską listę zjednoczonej prawicy do Sejmu?

- Złożyliśmy propozycje imienne kandydatów na kandydatów. Dzisiaj one są analizowane. Poznamy listy na przełomie sierpnia i września. Wtedy będziemy o tym mówili. Chodzi o pełną reprezentację środowisk i samorządów.

 

Przy okazji każdych wyborów powraca nazwisko profesora Andrzeja Nowaka. Teraz też?

- Złożyliśmy propozycje. To przemyślane nazwiska. Sprawa jest otwarta. Poznamy kandydatów na przełomie sierpnia i września.