Trudny okres kwarantanny narodowej dał się we znaki wszystkim amatorom wiosennych spacerów. MNK uwalnia wiosnę
i dzieli się nią za pomocą cyklu wideoesejów publikowanych w mediach społecznościowych.

Wideoeseje publikowane są pod koniec tygodnia na facebookowym fanpage’u MNK. Dotyczą one twórczości artystów i artystek, których dzieła należą do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie i dostępne na stronie zbiory.mnk.pl. Muzeum swój cykl rozpoczęło od prezentacji twórczości artystów, którzy często zajmowali się malarstwem pejzażowym. Ten wybór podyktowany był zarówno nadejściem wiosny, jak i koniecznością pozostania w domach.

Muzealne wideoeseje to publikacja będąca wirtualną podróżą po najpopularniejszych dziełach w polskiej sztuce z początku XX w. Pierwsze wideoeseje dotyczył twórczości Jacka Malczewskiego czy Olgi Boznańskiej. Z okazji zbliżających się świąt MNK zamierza przybliżyć także postać Włodzimierza Tetmajera, który często w swojej twórczości poruszał motywy związane z wsią czy tradycją świąt i ich obchodami.

Wirtualny esej poświęcony był także twórczość japońskiego artysty Katsuschiki Hokusaia – wystawa jego prac jest już zaplanowana na kolejny rok. Warto podkreślić, że MNK posiada bogatą kolekcje drzeworytów jego autorstwa, która jest unikatowa na skalę światową.

MNK za pośrednictwem filmów publikowanych na Facebooku, z jednej strony chce pokazywać bogactwo swoich zbiorów, a z drugiej zaprosić na otwarcie nowej galerii sztuki polskiej XX i XXI w.. Wideoeseje, to także szansa na „odwiedzenie” bieżących wystaw, m.in. trwającej wystawy w Willi „Atma” w Zakopanem, z okazji, której MNK przygotowuje w następnym tygodniu krótki film o twórczości polskiej reprezentantki art déco – Zofii Stryjeńskiej.

Tematyka kolejnych wideoesejów będzie różnorodna i każdy odnajdzie w niej coś dla siebie.
Już teraz możemy zdradzić, że w kolejnych cyklach MNK chce skupić się na twórczości polskiej awangardy.