Uczestniczki i uczestnicy, niczym XIX-wieczni pionierzy fotografii, uczniowie na praktyce u mistrzyni, sięgną po tę szlachetną, srebrową technikę. To nie lada gratka dla osób zainteresowanych fotografią analogową i historią fotografii. 

Podczas spotkania, każdy uczestnik odtworzy cały proces powstawania fotografii: od przygotowania płytki, czyli oblania jej emulsją i uczulenia w roztworze azotanu srebra, przez wykonanie zdjęcia zabytkowym, skrzynkowym aparatem wielkoformatowym, aż po własnoręczne wywołanie i utrwalenie obrazu zapisanego na emulsji światłoczułej.

W ramach warsztatu Muzeum zapewnia:

  • ciemnię fotograficzną oraz wyposażenie zaaranżowanego studia fotograficznego

  • materiały niezbędne do wykonania zdjęć: odczynniki chemiczne, podkłady ze szkła akrylowego

  • pracę w kameralnej grupie 5-ciu osób, pod okiem specjalistki w dziedzinie fotografii

  • stworzenie co najmniej dwóch unikatowych fotografii w formacie 13 x 18 cm, przedstawiających wybrane przez uczestnika osoby lub przedmioty.

  • certyfikat potwierdzający udział w warsztacie

Informacje praktyczne

Termin: 16.03.2024 (sobota), godz. 9.00-18.00 (podczas warsztatu przewidujemy przerwy)

Miejsce: Muzeum Etnograficzne, ul. Krakowska 46, sala 01 (parter)

Warsztat jest przeznaczony dla osób dorosłych.

Cena: 600 PLN

Język: polski

Liczba miejsc jest ograniczona do 5-ciu osób. Warunkiem rezerwacji jest dokonanie wpłaty na konto, którego numer prześlemy wraz z potwierdzeniem zgłoszenia przez formularz internetowy: https://forms.office.com/e/4CsFQz8qU0

Marzena Kolarz - doktor sztuki, tytuł uzyskała w 2020 roku na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (obecnie UKEN). Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), gdzie ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie z zakresu fotografii. Dyplom magisterski zrealizowany w dwóch pracowniach - Fotografii Reklamowej oraz Fotografii Intermedialnej. Od ponad dwudziestu lat wykładowczyni fotografii. Obecnie adiunkt w Instytucie Sztuki i Designu UKEN w Krakowie gdzie również pełni funkcję Kierowniczki Katedry Multimediów. 
Autorka prawie 30 wystaw indywidualnych, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Uczestniczka festiwali i konferencji związanych z fotografią. Wielokrotnie nagradzana na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W fotografii zainteresowana szerokim spectrum obrazowania, od fotografii cyfrowej do chemicznej oraz badaniem zakresu i możliwości medium. Techniki fotograficzne stara się wykorzystać do opowiadania osobistych, autobiograficznych historii. Szczególnie zainteresowana fotografią eksperymentującą i historycznymi technikami m.in. techniką mokrego kolodionu. www.marzenakolarz.com

Wydarzenie towarzyszy wystawie „CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku” prezentowanej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, której patronem medialnym jest portal Fotopolis.