Na niewielkiej, bo nieco większej niż 3300 ha powierzchni chroni przyrodę masywu Babiej Góry. Jubileuszowi Parku poświęcona jest konferencja, która odbędzie się pod Babią Górą w dniach 3-4 października br.
Mroźne zimy błyszczące bielą masywu Królowej Beskidów, zawieje śnieżne hulające po szczycie, mgły snujące się kotliną po orawskiej stronie masywu, zapierające dech w piersiach wschody i zachody słońca, niezwykła przyroda – bogactwo roślin, grzybów i zwierząt, ostępy leśne i połacie hal.
Wszystko to sprawiło, że od 1954 roku niewielki zakątek Polski, gdzie króluje Babia Góra został objęty u schyłku 1954 roku najwyższą przewidzianą w polskim prawie formą ochrony – parkiem narodowym.
W 70 lat jego funkcjonowania wpisało się wiele różnych historii: tych przyrodniczych - huragany, obsunięcia mas skalnych, zarastanie polan; tych administracyjnych – zmiany ustaw, powiększenie terenu Parku, włączenie go w europejskie i światowe programy ochrony przyrody, plan ochrony i tych ludzkich – akcje poszukiwawcze, praca zawodowa, nawiązane przyjaźnie czy niezwykłe przeżycia.
Zdając sobie sprawę tego, że Babia Góra jest nie tylko Królową Beskidów, ale także górą zachwytów i górą tajemnic, z okazji jubileuszu Parku przygotowaliśmy specjalny program obchodów.
Głównym ich punktem będzie konferencja, która odbędzie się 3 i 4 października tego roku, a jej uczestnikami będą przedstawiciele polskich parków narodowych, świata nauki, władz samorządowych oraz instytucji, które na co dzień współpracują z Parkiem i wspierają jego działalność, jak na przykład sąsiadujący z nami po słowackiej stronie obszar chronionego krajobrazu Chránená krajinná oblasť Horná Orava (CHKO Horná Orava). Sesji referatowej towarzyszyć będą sesja posterowa i sesja terenowa, która drugiego dnia konferencji pozwoli uczestnikom z bliska przyjrzeć się przyrodzie babiogórskiego masywu. Podczas konferencji będzie można zobaczyć także wystawę przybliżającą walory wszystkich polskich parków narodowych.
Nie wyobrażamy sobie, aby parkowy jubileusz odbył się bez mieszkańców babiogórskich podnóży – najbliższych Sąsiadów Parku. Z myślą o nich przygotowaliśmy specjalne spotkanie, które odbędzie się 4 października br. o godzinie 18-stej w Sali Widowiskowej Babiogórskiego Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy w Zawoi. W programie spotkania znajdą się: koncert najbardziej znanych utworów muzyki klasycznej i filmowej, premiera filmu przyrodniczego, a także promocja albumu, który został wydany z okazji jubileuszu 70-lecia Babiogórskiego Parku Narodowego.
KF