Zwodnicze piękno apokalipsy

19 kwietnia 2020 godz. 20.00 – spotkanie online

Gośćmi Piotra Augustyniaka i Bartosza Szydłowskiego będą prof. Dariusz Czaja i Tomasz Stawiszyński

 

Ten sezon Sztuki Myślenia poświęciliśmy w całości pytaniu o koniec świata. Rzeczywistość postanowiła nas dogonić i wkroczyć gwałtownie w momencie, w którym zaplanowaliśmy spotkanie o pięknie apokalipsy…

Czy to, na co patrzymy, można nazwać apokalipsą? Czy to dopiero jej zapowiedź? I czy apokalipsa może być piękna? Kto może tak powiedzieć? Frustraci, szaleńcy, samobójcy, czy prorocy, święci, wielcy wizjonerzy? Dlaczego w chwili, kiedy rozpada się świat w jego dotychczasowym kształcie, oprócz strachu i niepewności odczuwamy też poczucie ulgi i cichą radość? Co to mówi o nas i co mówi o świecie, w którym żyjemy?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

prof. Dariusz Czaja - antropolog kultury, eseista, recenzent muzyczny prof. dr hab., wykładowca w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, redaktor kwartalnika "Konteksty” (IS PAN). Ostatnio opublikował: Sygnatura i fragment. Narracje antropologiczne (2004); Anatomia duszy. Figury wyobraźni i gry językowe (2006); Lekcje ciemności (2009) –  nagroda Fundacji TVP Kultura ("Gwarancja Kultury"); Gdzieś dalej, gdzie indziej (2010) – nagroda “Warszawska Premiera Literacka” 2011, nominacja do nagrody “Nike”; Antropołogija jak duchowna wprawa (2012, Lwów)); Znaki szczególne. Antropologia jako ćwiczenie duchowe (2013); Inne przestrzenie, inne miejsca. Mapy i terytoria (2013); Kwintesencje. Pasaże barokowe (2014); Negde dalje, negde drugde (2016, Belgrad) Ruiny czasu. Rozmowy o twórczości (2016); Gramatyka bieli. Antropologia doświadczeń granicznych (2018); Cena sztuki. Tezy o zaczarowaniu (2020).

 

dr Tomasz Stawiszyński – ukończył studia magisterskie i doktoranckie w Instytucie Filozofii UW, autor bestsellerowej książki “Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013) oraz dwóch zbiorów wierszy “Nie ma takiego imienia” (1999) i “Rzecz ciemna” (2002). Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii i psychoterapii. W latach 2007–2011 prowadził Studio Alternatywne i współprowadził Czytelnię w TVP Kultura. Był m.in. redaktorem działu kultura w „Dzienniku”, a także szefem działu krajowego i działu publicystyki w „Newsweeku”. W radiu TOK FM prowadzi Godzinę filozofów, Kwadrans filozofa i Wieczór Radia TOK FM. Do niedawana członek redakcji Kwartalnika Przekrój, obecnie rozwija własną stronę internetową Stawiszynski.org, w której na zasadzie subskrypcji udostępnia swoje teksty filozoficzne i publicystyczne oraz wywiady.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19 kwietnia 2020 godz. 20.00 – spotkanie online – szczegóły na stronie Facebook Teatru w Krakowie https://www.facebook.com/TeatrSlowackiego/