W protokole Komisji Artystycznej finału czytamy:

„Po obejrzeniu dwudziestu finałowych bajdurkowych przedstawień (a wcześniej jeszcze, podczas eliminacji w całym województwie małopolskim – kilkudziesięciu innych) jesteśmy przekonani, że dziecięcy i młodzieżowy ruch teatralny w naszym regionie już w pełni zaczyna nabierać rozpędu po okresie pandemii i jej wielomiesięcznych skutków. Mieliśmy bowiem okazję zachwycić się wieloma pięknymi, nie raz bardzo wysmakowanymi pod względem treści i formy przedstawieniami, ich artystyczną dojrzałością i jakością, ale też wdziękiem, pomysłowością inscenizacyjną, czasem rozbudowaną strukturą, a czasem subtelnością użytych środków. Jednak przede wszystkim jesteśmy pozytywnie zaskoczeni talentem, a co za tym idzie, kreacjami aktorskimi młodych wykonawców, umiejętnie i z pedagogicznym zacięciem prowadzonych przez ich artystycznych opiekunów i reżyserów. Zbudowani wysokim i wyrównanym poziomem finałowych spektakli, z niecierpliwością będziemy oczekiwali następnej edycji tego święta dziecięcego i młodzieżowego teatru.”

Komisja Artystyczna finału: Krystyna Hussak-Przybyło – reżyser i instruktor teatralna, pedagog teatru, dyrektor Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, Janusz Michalik – aktor i reżyser, specjalista ds. animacji kultury i teatru MCK SOKÓŁ oraz Jacek Milczanowski – aktor, reżyser, autor, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, po obejrzeniu i omówieniu z instruktorami 20 przedstawień przyznała Grand Prix 38. BAJDURKA grupie teatralnej KLASA 8 POSA z Zespołu Szkół Artystycznych w Zakopanem za konsekwentny język teatralny, a zwłaszcza znalezienie w ciałach i umysłach wykonawców witkacowskiej formy, za oszczędne w środkach a dynamiczne w wyrazie, precyzyjne warsztatowo aktorstwo, za sceniczną dyscyplinę i twórczą swobodę – w spektaklu pt. „Sen modrooki na mnie kiwa”.

Pełna treść protokołu TUTAJ

Spotkanie finałowe tradycyjnie w barwny, profesjonalny, pełen wdzięku i humoru sposób prowadzili Ciocia Basia i Wujek Alek – czyli Państwo Barbara i Aleksander Porzuckowie, którym pomagali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu. A symbolicznego otwarcia i zamknięcia bajdurkowego parasola dokonał Andrzej Zarych – dyrektor MCK SOKÓŁ, który podziękował uczestnikom finału: artystom, opiekunom i publiczności za wytworzenie w MCK SOKÓŁ niezwykłej magii teatralnej przestrzeni i przede wszystkim teatru przez duże „T”!

Tych wszystkich, którzy nie mieli okazji zobaczyć finałowych spektakli lub chcieliby przeżyć to jeszcze raz, organizatorzy zapraszają już dziś na powakacyjny plebiscyt OGLĄDAJ i GŁOSUJ, gdzie finaliści powalczą o dodatkową nagrodę – NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI!

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa ilustracji ze zbiorów BWA – Galerii Zamojskiej pt. „Baśnie Andersena”, którą zwiedzać można w Galerii SOKÓŁ jeszcze do 25 czerwca 2023 roku. Więcej o wystawie: TUTAJ