W samym sercu historycznego miasta Krakowa, pałacu Pod Krzysztofory, w dniu 2 września br. o godzinie 17 będziemy mogli uczestniczyć w spotkaniu "Maria hr. Tarnowska - życie i działalność w  Czerwonym Krzyżu" z udziałem autorki książki pani Jolanty Adamskiej. Książka o jednej z najbardziej zaangażowanych w działalność Polskiego Czerwonego Krzyża członkiń, wiceprezes Zarządu Głównego PCK.  Jednej z najwybitniejszych kobiet w historii Polski XX wieku.

Ukazanie się książki o Marii Tarnowskiej jest dla całej społeczności czerwonokrzyskiej w Polsce ważnym wydarzeniem, nie ma bowiem w ponad 100-letniej historii Czerwonego Krzyża w Polsce postaci tak znakomitej, tak zaangażowanej w działalność naszej organizacji jak wiceprezes Zarządu Głównego PCK Maria z Czetwertyńskich Tarnowska.

Maria z Czetwertyńskich Tarnowska, żona wybitnego dyplomaty Adama Tarnowskiego z Dzikowa to postać niezwykła. Kobieta, która pod znakiem czerwonego krzyża niosła pomoc w dramatycznych chwilach wojennych,  organizowała i pracowała w szpitalach mobilnych, opiekowała się żołnierzami walczącymi na frontach I wojny światowej. W okresie międzywojennym we władzach Polskiego Czerwonego Krzyża tworzyła nowoczesne pielęgniarstwo w Polsce. Podczas Powstania Warszawskiego prowadziła negocjacje w Niemcami, dzięki czemu teren ogarniętego walkami miasta mogło opuścić kilkanaście tysięcy ludności cywilnej. Po kapitulacji powstania brała udział w negocjacjach warunków ewakuacji szpitali i ludności cywilnej. Po wojnie została usunięta przez władze komunistyczne z PCK, zagrożona aresztowaniem wyjechała z Polski, do której wróciła w 1959 roku.

Spotkanie pomoże przybliżyć już 100-letnią historię Polskiego Czerwonego Krzyża, w tym osobę Marii hr. Tarnowskiej. Maria z Czetwertyńskich Tarnowska przez większość życia związana była z Krakowem i Małopolską, począwszy od współpracy z prezesem ks. Pawłem Sapiehą w czasach Galicyjskiego Czerwonego Krzyża, potem Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża, aż po okres II wojny światowej gdy była pełnomocnikiem Zarządu Głównego PCK na Generalną Gubernię z siedzibą w Krakowie. Po upadku Powstania Warszawskiego wraz z rodziną zamieszkała w willi na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, tu też została aresztowana przez władze ludowe i umieszczona w więzieniu w Olkuszu.

Autorka książki Jolanta Adamska -  historyk działająca w zespole upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej (m.in. organizacja nekropolii), współpracująca z Andrzejem Przewoźnikiem. Była pracownikiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.  Jest współautorką m.in publikacji poświęconych zbrodni katyńskiej traktujących także o roli Polskiego Czerwonego Krzyża w jej odkrywaniu: „KATYŃ.  Zbrodnia. Prawda. Pamięć” (2010),  „ZBRODNIA KATYŃSKA. Mord. Kłamstwo. Pamięć” (2011), „KAZIMIERZ SKARŻYŃSKI (1887-1962). W imię prawdy o zbrodni katyńskiej” (2015). Pisząc książkę o Marii hr. Tarnowskiej autorka dotarła do wszelkich dostępnych źródeł, w tym do archiwaliów nieznanych dotychczas badaczom, które rzuciły nowe, dodatkowe światło na działalność bohaterki jej książki. Jednym z cennych źródeł była dokumentacja czasów II wojny światowej dot. działalności PCK w Generalnej Guberni będąca w zasobach Muzeum Krakowa oraz zbiorów Archiwum Dzikowskiego Tarnowskich na Wawelu.

 

W dniu 2 września w Krakowie Małopolski Oddział Okręgowy PCK planuje zorganizować kilka dodatkowych wydarzeń związanych z historią Polskiego Czerwonego Krzyża m.in. posadzenie drzewa ku pamięci Marii Tarnowskiej przy siedzibie PCK w Krakowie na ulicy Studenckiej 19 oraz spacery historyczne „Czerwonokrzyskim Szlakiem po Krakowie”.

Organizator spotkania – Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża wraz z Muzeum Krakowa serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Krakowa do odnowionego oddziału muzeum w Pałacu Pod Krzysztofory do Sali Miedzianej aby uczestniczyć w wydarzeniu, które przeniesie nas w czas pokoju, wojny i miłości.

Serdecznie zapraszamy.