W ciągu tego roku wiele się działo – zwiedzający mogli wziąć udział w wydarzeniach organizowanych w Pałacu Czartoryskich, a samo muzeum zostało docenione licznymi nagrodami i wyróżnieniami. 

- Rok temu najstarsze polskie muzeum, bo otwarte w 1876 r. w Krakowie Muzeum Książąt Czartoryskich „wyprzedziło” powstanie w 1879 r. tamtejszego  Muzeum Narodowego, zostało wyremontowane, a kolekcja powróciła „do domu” – już nie jako własność prywatna, ale dziedzictwo narodu polskiego. Udostępnienie kolekcji Książąt Czartoryskich publiczności jest realizacją idei księżnej Izabeli Czartoryskiej, aby „pamiątki przeszłości dla przyszłych pokoleń gromadzić” i dbać o nie tak, jak powinno dbać każde świadome swojej historii państwo – mówi wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński. –  To była nasza jako ministerstwa powinność, aby tę najcenniejszą pozostającą w rękach prywatnych kolekcję sztuki zabezpieczyć jako dziedzictwo narodu polskiego. Starania takie były prowadzone wcześniej, nawet w czasach PRL czy bezpośrednio przez naszych poprzedników, ale z różnych powodów nie zakończyły się sukcesem. Miniony rok i liczne nagrody dla Muzeum Książąt Czartoryskich, zarówno muzealne, jak i w wielu innych dziedzinach, architektury, dostępności itp., potwierdzają, że była to ze wszech miar słuszna decyzja – podkreśla minister kultury.

- Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich było dla Muzeum Narodowego w Krakowie wydarzeniem najwyższej rangi.- mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski. -  O jego znaczeniu świadczą liczne nagrody, w tym Grand Prix w konkursie Sybilla, najbardziej prestiżowym konkursie w polskim muzealnictwie, znakomite recenzje w prasie polskiej i zagranicznej, a co najważniejsze bardzo liczna rzesza zwiedzających. W ciągu pierwszego roku działalności, wtedy kiedy było to możliwe, organizowaliśmy w Muzeum wystawy, wydarzenia artystyczne, naukowe i edukacyjne, a także dodaliśmy nowe elementy wyposażenia jak drzewa oliwne na dziedzińcu oraz przede wszystkim oświetlenie fasady. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie pana profesora Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pozwoliło na nowo udostępnić cenne zbiory Czartoryskich polskiej i międzynarodowej publiczności, pokazując tym samym jak państwo polskie powinno dbać o najcenniejsze zbiory sztuki w kraju. Zespół Muzeum w ciągu mijającego roku pracował nad kolejnymi etapami renowacji pozostałych części kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich. Przed nami na wiosnę przyszłego roku otwarcie Galerii Sztuki Starożytnej w Arsenale, a także rozpoczęcie remontu Klasztorka. Dzięki tym inwestycjom Muzeum Książąt Czartoryskich będzie mogło w pełni pokazać wartość swoich zbiorów i piękno swojej siedziby,  potwierdzając tym samym, że należy do najważniejszych atrakcji kulturalnych w Polsce.
 

Od otwarcia w końcu grudnia 2019 r. Muzeum Książąt Czartoryskich odwiedziło już ponad 76 tys. osób. Zwiedzających przyciąga tu nie tylko „Dama z gronostajem”  Leonarda da Vinci, ale także dzieła największych europejskich artystów i wielka kolekcja narodowych pamiątek. Ponad 1300 eksponatów prezentowanych jest, w sposób spełniający standardy nowoczesnego, europejskiego muzealnictwa, w 26 salach odremontowanego Pałacu Czartoryskich.

Rok w muzeum

Mimo okoliczności nie sprzyjających kulturze przez ostatni rok wiele się w Muzeum Książąt Czartoryskich działo. W ramach działań edukacyjnych  zaproszono najmłodsze dzieci wraz z rodzicami na przeznaczone specjalnie dla nich zajęcia, a grupom szkolnym umożliwiono skorzystanie  z oferty tradycyjnych lekcji muzealnych, a także lekcji online. W muzeum odbyło się także wiele oprowadzań przez kuratorów oraz przewodników. Specjalną serię spotkań przygotowano dla seniorów, nie zabrakło też działań skierowanych do osób z niepełnosprawnościami, dla których potrzeb przygotowano zarówno przestrzeń muzealną, jak i mieszczące obiekty gabloty. Dla tych którzy wolą zwiedzać muzeum indywidualnie udostępniono audioprzewodniki z kilkoma ścieżkami zwiedzania, uwzględniające różne poziomy zainteresowania kolekcją oraz aplikację mobilną.

Nowy, niezwykle atrakcyjny dziedziniec z przeszklonym dachem umożliwił organizację wydarzeń kulturalnych. I nadał im należytą oprawę. Dzięki temu w Pałacu odbyła się m.in. Gala Dźwigaczy Kultury, festiwal Kraków Piano Summer, na którym wystąpili między innymi Keigo Mukawa, Gloria Campaner oraz Leszek Możdżer czy nagrania programów kulturalnych przez TVP.

Projekt dobiega końca

Realizacja tych działań nie byłaby możliwa, gdyby nie obejmujący wiele aktywności  projekt “Przeszłość przyszłości - remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w  Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji", który zakończy się w marcu 2021 roku. W ramach projektu, dofinansowanego przez ministerstwo kultury, nie tylko przeprowadzono niezbędne prace remontowe czy aranżacyjne, ale także zakupiono najnowszy sprzęt multimedialny, konserwatorski i digitalizacyjny. Projekt to także ogrom pracy merytorycznej i konserwatorskiej (zespół 55 konserwatorów przeprowadził konserwację ponad 900 obiektów). Za otwarciem Muzeum Książąt Czartoryskich stoi wytężona praca kilkudziesięciu osób.

MKC doceniane

Trud włożony w realizację projektu przyniósł rezultaty -  Muzeum Książąt Czartoryskich zostało laureatem wielu konkursów i wyróżnień. Przebudowa i aranżacja zostały docenione w konkursie Property Design Award i konkursie SARP 2020. Rozwiązania związane z dostępnością otrzymały nagrodę Lider Dostępności oraz “Kraków bez barier”. Samo muzeum natomiast zostało finalistą konkursu Wydarzenie Historyczne Roku oraz było nominowane do nagród O!śnienia czy MocARTy. Do Muzeum Książąt Czartoryskich trafiła także najbardziej prestiżowa nagroda polskiego muzealnictwa - Grand Prix konkursu Sybilla.