„To nie tylko święto – to impuls do zmiany paradygmatu. Chcemy pokazać, że macierzyństwo i sztuka nie muszą się wykluczać” – podkreślają organizatorki.
„Mamy Wolne” to więcej niż wydarzenie – to ruch.Tworzy wspólnotę intencjonalną kobiet, które mimo obowiązków i braku systemowego wsparcia, nie przestają tworzyć. To głos dla tych, które wciąż zbyt rzadko są widoczne w głównym nurcie kultury, mimo ogromnego potencjału i wrażliwości, które wnoszą do świata sztuki.
W programie m.in.:
Brunch Sieciujący – 24 maja, godz. 11:00 (Apteka Designu, Kopernika 19a)
Swobodna, inspirująca przestrzeń do poznania innych matek-artystek, rozmowy przy wspólnym stole, prezentacje inicjatyw, warsztaty rozwojowe i dobrostanowe. Nie zabraknie osobistych spotkań z zaproszonymi twórczyniami – wszystko w atmosferze otwartości i troski. Dla uczestniczek z dziećmi zapewniona będzie opieka animacyjna.
Sympozjum „Macierzyńskie paradygmaty w sztuce” – 25 maja , godz. 11:00 (Muzeum Etnograficzne, Plac Wolnica 1)
Debaty i prezentacje twórczości inspirowanej macierzyństwem z udziałem zaproszonych Gościń – o osobistych i pokoleniowych narracjach, o dziedzictwie kobiet, które tworzyły przed nami, i o współczesnych sposobach wprowadzania doświadczenia bycia matką do sztuki. To przestrzeń refleksji, widzialności i wspólnego namysłu nad nowymi modelami funkcjonowania artystek w kulturze.
Wieczorny performans „Materia dźwięku” - 24 maja, godz. 19:00 (Fundacja Kocham Dębniki, Konfederacka 4/5)
Interdyscyplinarny performans muzyczno-liryczno-malarski, który zbliża do doświadczenia macierzyństwa. „Materia dźwięku” łączy dźwięk, słowo i obraz w eksperymentalną formę artystyczną, oddając intensywność, czułość i złożoność bycia matką. Udział biorą krakowscy artyści malarze, muzycy oraz studenci malarstwa UKEN pod artystyczną opieką prof. dr hab. Piotra Jargusza
Warsztaty ruchowe „MAMY CIAŁO”, 23 maja, godz. 18:00 (Krakowskie Centrum Choreograficzne, aleja Jana Pawła II 232)
Wspólna praktyka ruchowa, podczas której skierujemy uwagę na nasze ciało, jego siłę oraz zasoby twórcze, które mamy niezależnie od momentu, w którym się znajdujemy.
Wśród zaproszonych matek-artystek m.in.: reżyserka Klara Kochańska-Bajon, pisarka Eliza Kącka, performerka Cecylia Malik, poetka Katarzyna Szaulińska, wokalistka/aktorka Karolina Czarnecka, malarka Agnieszka Swoboda, terapeutka głosu Agata Bargiel, dokumentalistka Anna Hatłas, fotografka Barbara Budniak, performerka Karolina Pluta, choreografka Barbara Wysoczańska-Grochal i projekt Matki w ruchu, projekt badawczy ASP Warszawa “Matki”: dr Dorota Kozieradzka, Irmina Staś, dr hab. Anna Panek, dr hab. Maryna Tomaszewska
„Mamy Wolne” to wydarzenie otwarte, inkluzywne i wrażliwe na realne potrzeby kobiet. To miejsce spotkania artystek, opiekunek, aktywistek, sojuszniczek i wszystkich osób, które chcą budować sieci wsparcia i współpracy w środowisku kultury.
Wesprzyj nasze działania na https://zrzutka.pl/festiwalmamywolne
Więcej informacji: www.festiwalmamywolne.pl Instagram i Facebook: @mamywolne
Organizatorzy: Kolektyw Huba, Fundacja Zona Art, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej
Współorganizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe: Apteka Designu, Muzeum Etnograficzne