Kino tworzone ręką kobiet to nie zawsze delikatność - to siła, wnikliwość i pełnia. Kino uwielbia kobiety - kobiety kochają kino.

W piątek, 9 lipca, w Kinie Pod Baranami rozpocznie się drugi tydzień wakacyjnego festiwalu filmowego Letnie Tanie Kinobranie. W programie różnorodne filmy stworzone przez reżyserki, które jasno dowodzą, że... Kino jest kobietą. Potwierdzają to też na ekranie znakomite aktorki, m.in.: Anya Taylor-Joy, Saoirse Ronan, Meryl Streep, Vanessa Kirby, Awkwafina czy Carey Mulligan.

Twórczość reżyserek prezentowana podczas drugiego tygodnia Letniego Taniego Kinobrania – 15. wakacyjnego festiwalu filmowego - głośno i wyraźnie woła, że KINO JEST KOBIETĄ. Wśród prezentowanych tytułów są nietuzinkowe filmy, wyróżnione prestiżowymi nagrodami oraz uniwersalne historie opowiadające o problemach, z którymi muszą mierzyć się ludzie niezależnie od kraju pochodzenia. Na pierwszy plan zdecydowanie wybijają się produkcje osadzone w przeszłości – rozliczne historie buntu, emancypacji oraz walki o swoje prawa.

Wyróżniona Oscarem Obiecująca. Młoda. Kobieta. w reżyserii Emerald Fennell w błyskotliwy sposób wypunktowuje nadużycia patriarchatu, a obsadzona w głównej roli Carey Mulligan z gracją wymierza sprawiedliwość rzekomym samcom alfa. Nigdy, rzadko, czasami, zawsze Elizy Hittman – laureat Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie – to utrzymany w surowym, minimalistycznym stylu intymny portret młodej dziewczyny, stojącej w obliczu życiowego wyzwania. Nominowany do dziesięciu Orłów i czternastu Czeskich Lwów Szarlatan Agnieszki Holland oparty jest na prawdziwych losach uzdrowiciela Jana Mikoláška, który według legendy uleczył ponad pięć milionów ludzi. Uznana na Festiwalu w Gdyni za najlepszy debiut 2017 roku Wieża. Jasny dzień Jagody Szelc, wkracza w pełen tajemnic świat natury, gdzie króluje entropia i chaos.

 

Pewne troski dotykają ludzi niezależnie od długości i szerokości geograficznej. Wielopokoleniowy chiński klan przedstawiony w Kłamstewku Lulu Wang, próbuje ukryć przed ukochaną babcią prawdę o jej poważnym schorzeniu. Choroba komplikuje także życie dojrzałej pary z Nadziei Marii Sødah - rozpada się ono na kawałki i ulega całkowitemu przewartościowaniu. Przesiąknięta „francuskością” Selma z Arab Blues Manele Labidi wraca po latach do rodzinnego Tunisu, by założyć pierwszy w mieście gabinet psychoterapeutyczny. Organizując praktykę, zderza się jednak z niechęcią, lekceważeniem oraz potężną, biurokratyczną machiną. Intrygujące pytania na temat granic ludzkiej ingerencji w naturę zadaje w filmie Kwiat szczęścia Jessika Hausner. Na pierwszy rzut oka historia o zmutowanych roślinach wydaje się idealnym materiałem na horror, ale austriacka reżyserka przemienia ją w stonowaną, filozoficzną diagnozę współczesności.

 

Drugi tydzień Kinobrania pełen jest spojrzeń w przeszłość. Za fasadą rozkloszowanych sukien, gorsetów i misternie ułożonych fryzur, ukrywają się wspaniałe, różnorodne historie kobiet, walczących o prawo do szczęścia. Małe kobietki Grety Gerwig – pełna gwiazd adaptacja powieści Louisy May Alcott – przedstawia złożone losy czterech sióstr wkraczających w dorosłość. Historyczne realia z dużą swobodą traktuje Emma Autumn de Wilde – ekscentryczna adaptacja dzieła Jane Austen, w której Anya Taylor-Joy snuje niezliczone miłosne intrygi. Galerię niezwykłych bohaterek domyka Skłodowska Marjane Satrapi – biopic o słynnej naukowczyni, w którą brawurowo wcieliła się nagrodzona Złotym Globem Rosamund Pike. 

 

W intrygujący dialog wchodzą ze sobą francuski Portret kobiety w ogniu Céline Sciammy oraz amerykański Świat, który nadejdzie Mony Fastvold. Choć oba filmy opowiadają o zakazanej miłości, rozkwitającej wśród surowych krajobrazów i szalejących żywiołów, to różnią się rodzajem artystycznej wrażliwości. Pierwszy, niezwykle malarski, ukrywa prawdę pod pociągnięciami pędzla. Twórcy drugiego zdecydowali się na malowanie słowem, poezję oraz przemyślenia spisywane ukradkiem na kartach dzienników.

 

Repertuar w kinie stacjonarnym powiększony jest o filmy w wirtualnych salach Kina Pod Baranami na e-kinopodbaranami.pl. Każdy z siedmiu tytułów, które uzupełniają tematyczny tydzień Kino jest kobietą, można zobaczyć przez 7 dni w promocyjnej cenie 9 zł. W zestawie tym znalazły się dwie nowości, dotychczas niedostępne w E-Kinie: oparty na prawdziwych zdarzeniach Bling Ring Sofii Coppoli oraz emocjonujący eko-thriller Night Moves Kelly Reichardt. Poza nimi w kolekcji także: podnoszący na duchu Plan B Kingi Dębskiej, rozgrywający się w pełnych magii Włoszech Szczęśliwy Lazzaro Alice Rohrwacher, skandalizująca Królowa kier May el-Toukhy z Trine Dyrholm, niepokojąca Kołysanka Lucie Borleteau oraz prowokujący do namysłu nad relacją człowieka z przyrodą Pokot Agnieszki Holland. 

 

Pełen wykaz tytułów oraz harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.

BILETY: 9 zł

Wybrane filmy w cenie 10 zł

Kultowe Kinobranie: 15 zł

Akcja Zbieraj KINO: osiem obejrzanych filmów to jeden bilet gratis!

 

PROGRAM:

TYDZIEŃ 2. (9-15 lipca): Kino jest kobietą

ARAB BLUES | UN DIVAN À TUNIS (Manele Labidi) FR/TN 2019, 88' FR/AR

EMMA | EMMA (Autumn de Wilde) GB/US 2019, 132' EN

KŁAMSTEWKO | THE FAREWELL (Lulu Wang) US 2019, 100' CN/EN/JP/IT

KWIAT SZCZĘŚCIA | LITTLE JOE (Jessica Hausner) DE 2019, 105' EN

MAŁE KOBIETKI | LITTLE WOMEN (Greta Gerwig) US 2019, 134’ EN

NADZIEJA | HÅP (Maria Sødahl) NO/SE 2019, 126' NO/SE

NIGDY, RZADKO, CZASAMI, ZAWSZE | NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS (Eliza Hittman) US/GB 2020, 102' EN

OBIECUJĄCA. MŁODA. KOBIETA. | PROMISING YOUNG WOMAN (Emerald Fennell) GB/US 2020, 114' EN

PORTRET KOBIETY W OGNIU | PORTRAIT DE LA JEUNE FILLE EN FEU (Céline Sciamma) FR 2019, 119’ FR

SKŁODOWSKA | RADIOACTIVE (Marjane Satrapi) GB 2019, 103' EN

SZARLATAN | ŠARLATÁN (Agnieszka Holland) PL/CZ/SK 2020, 118' CZ

ŚWIAT, KTÓRY NADEJDZIE | THE WORLD TO COME (Mona Fastvold) US 2020, 105' EN

WIEŻA. JASNY DZIEŃ. | TOWER. A BRIGHT DAY. (Jagoda Szelc) PL 2017, 111' PL

 

E-KINOBRANIE - FILMY DO ZOBACZENIA ONLINE na e-kinopodbaranami.pl

w dniach 9-15 lipca w cenie 9 zł!

 

BLING RING | THE BLING RING (Sofia Coppola) FR/JP/DE/US/GB 2013, 90’ EN

KOŁYSANKA | CHANSON DOUCE (Lucie Borleteau) FR 2019, 100’ FR

KRÓLOWA KIER | DRONNINGEN (May el-Toukhy) DK/SE 2019, 127’ DK/SE

NIGHT MOVES | NIGHT MOVES (Kelly Reichardt) US 2012, 112’ EN

PLAN B | PLAN B (Kinga Dębska) PL 2018, 85’ PL

POKOT | SPOOR (Agnieszka Holland) PL 2016, 128’ PL

SZCZĘŚLIWY LAZZARO | LAZZARO FELICE (Alice Rohrwacher) FR/DE/CH/IT 2018, 125’ IT

 

Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.

Wybrane polskie i zagraniczne filmy również z angielskimi napisami. 

 

Oficjalny hasztag festiwalu: #Kinobranie2021

 

Seanse w kinie odbywają się z zachowaniem wszystkich zaleceń sanitarnych. Na terenie kina rozmieszczone są punkty odkażania rąk, a w salach kinowych dostępna jest jedynie część miejsc. Podczas wizyty w kinie należy nosić maseczki zakrywające usta i nos.

 

ORGANIZATORZY:

Kino Pod Baranami

Fundacja Dla Kina

 

WSPÓŁFINANSOWANIE:

Miasto Kraków 

 

PARTNERZY:

Polski Instytut Sztuki Filmowej

Europa Cinemas

Pałac pod Baranami

New Era Art

AQL

 

PATRONI MEDIALNI:

Radio Kraków

Off Radio Kraków

Gazeta Wyborcza

Kraków Culture Karnet

Krakow.pl

Local Life

Magazyn Filmowy

Portal Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Szwedzki Stół Filmowy 

Ekrany

Typowy Jędrzej – student filmoznawstwa

DESIGN:

BLEKA

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.