14 kwietnia, godz. 18.00/ MuFo Rakowicka

No to pstryk! | Wystawa

Pstryk, klik – dziś, żeby zrobić zdjęcie nie trzeba nawet używać aparatu, wystarczy telefon. A żeby zostać fotografką czy fotografem? Tu sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, chyba, że zdjęcia robimy tylko „do szuflady”. W trakcie cyklu spotkań „No to pstryk!” będziemy rozmawiać o wszystkim tym, co może sprawiać trudności początkującym fotografom i fotografkom: prawie autorskim, tworzeniu portfolio i wystaw.

Jeśli oczyma wyobraźni widzicie swoje prace w magazynach modowych, galeriach i muzeach czy z tysiącami lajków na Instagramie, zapraszamy Was na „No to pstryk!”. Cykl spotkań jest kuratorowany przez Młodzieżową Radę MuFo, grupę licealistów i licealistek, którzy razem z zespołem Muzeum tworzą program skierowany do młodzieży. Spotkania poprowadzą pracownicy Muzeum Fotografii w Krakowie.

No to pstryk! | Wystawa

Praca nad wystawą w muzeum czy galerii to wieloetapowy proces. Opowiemy Wam, gdzie kiełkują pomysły i  jaki wpływ na wystawę może mieć literatura. Poruszymy też kwestie techniczne: jak radzić sobie ze światłem słonecznym, ile żabek i motylków potrzeba do zamontowania fotografii oraz czy do stworzenia wystawy zawsze potrzebne są ściany.

Prowadzenie: Bartosz Flak – muzealnik, antropolog kultury, adiunkt w Dziale Upowszechniania Muzeum Fotografii w Krakowie. Koordynator licznych projektów ekspozycyjnych i wydawniczych w tym 3-letniego projektu inwestycyjnego w zakresie organizacji wystawy głównej „Co robi zdjęcie?”.  Kurator wystaw m.in. „Osobliwe” oraz „Bartosz Wajer. Od oka do kości”. Redaktor i współautor publikacji „Osobliwe”, nagrodzonej w plebiscycie Sybilla 2017 Publikacja Muzealna Roku. Współkurator i organizator cyklu wykładów i spotkań seminaryjnych o fotografii „W cieniu”. Zwycięzca rezydencji kuratorskiej czeskiej platformy Fotograf w 2019. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019.

Joanna Gorlach – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim (2007), studiowała fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie (2008-2011). Od 2011 roku współpracuje z Fundacją Sztuk Wizualnych jako kuratorka projektów, koordynatorka i producentka wystaw i wydarzeń festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. W latach 2013-2018 współpracowała z Fundacją im. Zofii Rydet przy opracowaniu archiwum, a w 2015 wzięła udział w projekcie „Coś, co zostanie” jako animatorka warsztatu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży. W 2017 roku wraz z Gordonem MacDonaldem przygotowała wystawę „Punkt obserwacyjny” w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. W latach 2014-2015 zrealizowała projekt „Rajza po Kato” odkrywający śląski folklor dla młodego pokolenia, zakończony publikacją alternatywnego przewodnika. W latach 2019-2021 zarządzała zespołami ds. programowych i ds. produkcji Miesiąca Fotografii w Krakowie. Od 2021 roku pracuje w Muzeum Fotografii na stanowisku specjalistki ds. organizacji wystaw i wydarzeń.

 

Ważne informacje:

• Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.

• Cena: 5 zł.

• Liczba miejsc ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected]

 

20 kwietnia, godz. 10:00/ MuFo JózefitówWarsztaty dla dzieci w języku ukraińskim: Muzealny Minecraft – budujemy muzeum

Co wspólnego ma muzeum z Minencraftem? Nic? Uwierzcie, że bardzo dużo! W świecie Minecraftu budujemy świat: budynki, parki, małe miasteczka… Wszystko to składa się z niewielkich kolorowych klocków. Jeśli uruchomimy wyobraźnię, to możemy zauważyć, że każdy budynek muzeum przypomina wielki klocek, składający się z mniejszych prostokątnych cegiełek… Już rozumiecie? W trakcie naszych warsztatów dowiemy się nie tylko tego, czym jest muzeum i jak ono działa, ale także na koniec zbudujemy muzeum swoich marzeń.

 

Prowadzenie: Joanna Majewska – tłumaczka z języka ukraińskiego i edukatorka. Absolwentka filologii ukraińskiej i ukrainoznawstwa, obecnie doktorntka na wydziale filologicznym. Naukowo zajmuje się Lwowem, a nałogowo opowiadaniem.

 

Ważne informacje:

• Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-9 lat.

• Spotkanie odbywa się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.

• Czas trwania: 1,5 godz.

• Liczba miejsc ograniczona.

• Wejściówki na warsztaty są dostępne w kasie w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16. Możliwość rezerwacji pod numerem telefonu +48 572 181 346 i adresem e-mail: [email protected].

 

20 квітня, година. 11:00/ МуФо Юзефітів, вул. Юзефітів 16 

Майстер-класи для дітей українською мовою. Музейний Майнкрафт - будуємо музей

Що спільного мають музей з Майнкрафтом? Нічого? Повірте, що дуже багато. У Майнкрафті будуємо світ: будинки, парки, малі містечка... Все це складається з невеликих кольорових кубиків. Якщо ми увімкнемо нашу уяву, то зможемо помітити, що кожен будинок музею нагадує великий кубик, який складається з менших прямокутних цеглинок... Ви вже зрозуміли? Впродовж наших майстер-класів ми дізнаємось не лише про те, чим є музей, але також як він працює, а в кінці ми побудуємо музеї наших мрій.

Проведення: Йоанна Маєвська - перекладачка з української мови та едукаторка. Випускниця Української Філології та Українознавства, зараз аспірантка на Філологічному Факультеті. У науковому житті вона займається Львовом у професійному розповіданням історії.

 

• Майстер-класи призначені для дітей віком 6-9 років.

• Зустріч відбувається в МуФо Юзефітів, вул. Юзефітів 16

• Час тривання: 1,5 години

•  Кількість місць обмежена

• Вхідні квитки на майстер-класи доступні у касі в МуФо Юзевітів, вул. Юзефітів 16. Можливість бронювання місць під номером: +48 602 638 560 або електронною поштою: [email protected]

21 kwietnia, godz. 16.30/ MuFo Józefitów

Obrazówka. Spotkanie dla nauczycieli i nauczycielek

Wizyta studyjna w oddziale MuFo Józefitów oraz warsztat na temat fotografii prywatnej i domowych archiwów 

 

Część 1: oprowadzanie po oddziale MuFo Józefitów

Czy lepiej drukować zdjęcia, czy przechowywać je w chmurze? Co wspólnego ma Muzeum Fotografii z legendarną łódzką „Filmówką”? Co to znaczy, że papier jest bezkwasowy i dlaczego to ważne? Odpowiedzi na te i inne pytania poznają Państwo zwiedzając MuFo Józefitów, najstarszy oddział Muzeum Fotografii w Krakowie, który w 2020 roku otworzyliśmy dla zwiedzających po generalnym remoncie. W większości muzeów na świecie mogą Państwo zobaczyć kolekcję tylko na wystawach, prezentujących wybrane przez kuratorów obiekty powieszone na ścianach i ułożone w gablotach. My poszliśmy o krok dalej – w MuFo Józefitów na własne oczy można przekonać się, co kryje się za drzwiami, które zwykle zamyka się przed zwiedzającymi, dowiedzieć się, jak decydujemy o tym, które prace znajdą się w kolekcji Muzeum i jak dbamy o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat! Wizyta studyjna to też wyjątkowa okazja, by poznać naszą ofertę edukacyjną, realizowaną w tym miejscu w postaci aktywnych oprowadzań i warsztatów, a także okazja by poznać część muzealnego „know-how” dotyczącego przechowywania i porządkowania fotografii, które przydadzą się każdemu, kto ma w domu jakieś zdjęcia i chciałby im zapewnić jak najdłuższy żywot. 

 

Część 2: warsztat na temat fotografii prywatnej i domowych archiwów

Wydarzenia historyczne XX wieku są często ilustrowane przez te same, powtarzające się fotografie dokumentalne - znamy je z podręczników, muzeów, prasy. Tymczasem „wielka historia" toczyła się obok zwyczajnego życia, często zostawiając ślad w rodzinnych, pamiątkowych fotografiach. Jakie historie społeczne mieszczą się w domowych zdjęciach? Jak je dostrzegać i opisywać? Na ile osobiste wspomnienie może służyć rozumieniu historii powszechnej i czy to, co prywatne bywa też polityczne? Jak pracować z archiwami rodzinnymi i archiwami społecznymi, pełnymi prywatnych zdjęć? Jak łączyć je z historią mówioną? Warsztat będzie okazją, aby popracować z tymi pytaniami w praktyce. Do udziału zapraszamy przede wszystkim osoby uczące historii, języka polskiego, etyki, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze. 

Przygotowanie do spotkania: proszę przejrzeć swoje rodzinne fotografie i wybrać jedną, z którą wiąże się ważna dla Pani/Pana historia. Proszę zrobić zdjęcie fotografii (może być telefonem) i wysłać plik na adres: edukacja[at]mufo.krakow.pl do 20 kwietnia. Zdjęcia zostaną użyte wyłącznie do celów edukacyjnych w trakcie warsztatu. 

Prowadzenie: Agnieszka Pajączkowska (ur. 1986) – kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni projektów interdyscyplinarnych, fotograficznych i kulturalnych, animatorka kultury, kuratorka, tutorka i coach, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW, autorka tekstów naukowych i reportaży. Od 2012 roku prowadzi Wędrowny Zakład Fotograficzny (www.wedrownyzakladfotograficzny.pl). W podejmowanych działaniach łączy refleksję akademicką z praktyką twórczą i animacją kultury. Interesuje ją rzemieślnicza i użytkowa historia fotografii i jej związki z praktykami codziennymi, archiwami i lokalną historią. W 2015 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze „Sztuki wizualne”. W 2016 roku w ramach TIFF Festival we Wrocławiu prezentowana była jej autorska wystawa „Wędrowny Zakład Fotograficzny na Dolnym Śląsku”. Laureatka konkursu „Kulturysta Roku 2016” – nagrody przyznawanej przez Radiowy Dom Kultury, audycję w Trójce. W 2017 roku była członkinią rady programowej TIFF Festival – edycji odbywającej się pod hasłem „Zasoby”. Od 2018 wchodzi w skład rady programowej Instytutu Fotografii Fort w Warszawie. Współpracowała z Domem Spotkań z Historią w Warszawie nad wystawą fotografii „Album rodzinny: SPOJRZENIA” (wspólnie z Moniką Szewczyk-Wittek). Jest autorką wystawy „Co widzisz? Patrzenie na archiwalne fotografie w Gdyni” w Muzeum Miasta Gdyni. Współtworzyła projekty: „Tożsamości odzyskane. Interwencje, Migawki  i Seminarium wizualne” (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”), „Wizualny Eksperyment Muzealny” (Stowarzyszenie Katedra Kultury), „Coś, co zostanie. Lokalne działania z Zapisem socjologicznym Zofii Rydet” (Fundacja im. Zofii Rydet). Tutorka i artcoach z doświadczeniem wsparcia animatorów i twórców w projektach „Młode menedżerki kultury”, „Mistrz i uczeń”, „Migawki. Spotkania z fotografią”, „Polis(h) Photo Lab”, „Strefa Eksperymentu” (wszystkie projekty w ramach działań Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”). Należy do sieci Latających Animatorów Kultury, współtworzy Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz oraz Kolektyw Terenowy, z którym rozwija ideę łączenia etnografii, animacji i sztuki. Jako autorka działań i animatorka współpracuje m.in. z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacją Archeologii Fotografii. Jako autorka tekstów naukowych i publicystycznych publikowała m.in. w „Kontekstach”, „Zagładzie Żydów”, „Kulturze i Historii”, „Widoku”, „małej kulturze współczesnej”, „Res Publice”, „Dwutygodniku”, „Krytyce Politycznej”, „Widoku”, „Wysokich Obcasach”. 

Ważne informacje:

Miejsce: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16

• Czas trwania: 3 godz.

• Cena: 20 zł.

• Liczba miejsc ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

• Informacje: [email protected]

 

22 kwietnia, godz. 18.00/ MuFo Rakowicka

Spotkanie z Wojciechem Plewińskim

Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Plewińskim – jednym z najwybitniejszych polskich fotografów powojennych, przez lata związanym z Krakowem, przyjacielem MuFo, którego prace stanowią istotny element naszej kolekcji fotografii współczesnej. Wieczór z mistrzem, poświęcony będzie jego twórczości dokumentalnej, znanej m.in. z takich cykli, jak: „Italia ’57”, „Ziemie Zachodnie”, „Radoskór” czy „Huta Katowice” oraz wydanemu przez MuFo albumowi „Plewiński. Reportaż”. Spotkanie poprowadzi pisarz i kurator Wojciech Nowicki.

Chociaż w powszechnej świadomości Plewiński funkcjonuje przede wszystkim jako fotograf z „Przekroju“, autor słynnych okładkowych zdjęć „kociaków“, efektownych dziewczyn, w jego ogromnym dorobku pojawia się wiele innych wątków i tematów. W archiwum fotografa o tak imponującej i długiej drodze twórczej, łatwo się pogubić – wśród zdjęć trafiają się przecież ujęcia typowe, zrobione na zamówienie. By pokazać wielkość takiego fotografa, trzeba uważnego, zewnętrznego obserwatora.

Gość: Wojciech Plewiński - (ur. 1928), jeden z najbardziej wszechstronnych polskich fotografów powojennych, członek FIAP i ZPAF. Z wykształcenia architekt. Najbardziej znany jako autor ponad 500 okładek krakowskiego tygodnika „Przekrój”, z którym był związany przez wiele lat oraz fotografii teatralnej jako autor zdjęć do 820 przedstawień. Odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrodą Miasta Krakowa. W 2018 roku Muzeum Fotografii wydało pierwszy tom poświęcony jego twórczości pt. „Plewiński. Na scenie“. W 2021 roku ukazał się tom drugi pt. „Plewiński. Reportaż”.

Prowadzenie: Wojciech Nowicki - (ur. 1968), polski pisarz, eseista, fotograf, kurator wystaw fotograficznych, dziennikarz, tłumacz i krytyk kulinarny. Jest autorem książek: "Dno oka. Eseje o fotografii" (finał Nagrody Literackiej Nike 2011, nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek), "Salki" (Nagroda Literacka Gdynia), "Odbicie", "Cieśniny" oraz monografii fotograficznych: "Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu" i "Zofia Rydet. Zapis socjologiczny" (2017). Mieszka w Krakowie.

Ważne informacje:
• Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
• Cena: 5 zł.
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected]
• Liczba miejsc ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

 

23 kwietnia, godz. 10.00/ MuFo Józefitów

Muzealne Vademecum I Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o prawie autorskim, ale nie wiedziałeś, kogo zapytać

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak dbać o Wasze domowe archiwa? Co zrobić, by stare zdjęcia pradziadków nie zacierały się jak nasza pamięć? Jak przechowywać klisze negatywowe, stare dokumenty, albumy fotograficzne, filmy, na co uważać, żeby ich nie uszkodzić? Jakie warunki szkodzą naszym domowym zbiorom, jakie są dla nich wskazane?

Zapraszamy na cykl otwartych konsultacji „Muzealne Vademecum” w oddziale MuFo Józefitów. Podczas naszych comiesięcznych spotkań będziecie mieć okazję nie tylko poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, ale także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o digitalizacji, konserwacji i wielu innych sprawach związanych z dbaniem o domowe kolekcje fotografii! Waszymi przewodnikami będą specjaliści MuFo pracujący na co dzień w tym niezwykłym oddziale!

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o prawie autorskim, ale nie wiedziałeś, kogo zapytać

Współcześnie w kontekście kultury i sztuki, ale także twórczości fotograficznej, bardzo często mówi się o prawie autorskim. Czym ono właściwie jest? Czy to oznacza, że gdy coś jest nim chronione, to nie możemy z tym nic zrobić? Czy jeśli ktoś wykorzysta nasze zdjęcia bądź wizerunek, robi to legalnie?

MuFo zaprasza na spotkanie poświęcone ochronie wizerunku, ale także prawu autorskiemu. W trakcie spotkania będzie można się zapoznać nie tylko z podstawowymi zasadami prawa autorskiego, ale również jego specyfiką w odniesieniu do medium fotograficznego, na wybranych przykładach pochodzących ze zbiorów Muzeum Fotografii.

Prowadzenie: Natalia Fyderek - historyczka sztuki, prawniczka, absolwentka podyplomowych studiów Rynek sztuki i antyków, certyfikowany trener Standardu Spectrum zarządzania zbiorami, z wieloletnim doświadczeniem pracy muzealnej, m.in. przy pozyskiwaniu nowych nabytków i zarządzaniu prawami autorskimi (w latach 2010-2017 pracowniczka Muzeum Narodowego w Krakowie), autorka artykułów z zakresu prawnych aspektów działalności muzeów oraz funkcjonowania rynku sztuki, kierowniczka Działu Inwentarzy MuFo.

Ważne informacje:

• Spotkanie odbywa się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.

• Cena: 10 zł.

• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

• Informacje i zapisy: [email protected]

 

24 kwietnia, godz. 11.00/ MuFo Strzelnica

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Portret”

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie stałej prezentowanej w MuFo Strzelnica. Oprowadzanie poprowadzi jedna z kuratorek wystawy – Monika Kozień.

Celem wystawy jest zasygnalizowanie wieloaspektowości fenomenu portretu fotograficznego, pokazanie jego ewolucji podporządkowanej zarówno ograniczeniom i możliwościom technologicznym, jak i zmianom kulturowym oraz społecznym zachodzącym w świecie.

Prowadzenie: Monika Kozień – historyczka sztuki, kuratorka wystaw, autorka programów edukacyjnych. Prowadzi badania dotyczące sztuki współczesnej, kulturowej i społecznej roli obrazu, a także historii i teorii obrazu; kuratorka kolekcji sztuki współczesnej w zbiorach MuFo. Kuratorka MuFo Strzelnica.

 

Ważne informacje:

• Spotkanie odbywa się w MuFo Strzelnica, ul. Królowej Jadwigi 220.

• Wstęp w cenie biletu na wystawę.

• Liczba miejsc ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected]

 

28 kwietnia, godz. 18.00/ MuFo Strzelnica

W cieniu | Fotografia policyjna. Spotkanie z Jackiem Walaszczykiem

Czym właściwie jest fotografia policyjna? Jakie zastosowanie znalazł wynalazek Daguerre’a i Niepce’a w pracy organów ścigania? Kiedy funkcjonariusze policji zainteresowali się ideą utrwalania zmieniającej się rzeczywistości w postaci obrazów? Kiedy fotografią zajęli się polscy policjanci? Jak zasady regulujące fotografię policyjną zmieniały się na przestrzeni lat? Czy tradycyjne techniki fotochemiczne zostały wyparte przez fotografię cyfrową? Jaki wkład ma fotografia w rozwój technik śledczych? Spotkanie poświęcone będzie szeroko rozumianej fotografii policyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem technik stosowanych w codziennej praktyce Policji Państwowej II Rzeczpospolitej.

Prowadzenie: mł. insp. Jacek Walaszczyk – oficer Policji, pełni służbę w Biurze Kryminalnym Komendy Głównej Policji, pasjonat historii policji, Prezes Zarządu Fundacji Pamięci Policji Państwowej II RP, administrator portalu www.policjapanstwowa.pl

 

O cyklu W cieniu

„W cieniu” to cykliczne wykłady poświęcone alternatywnym spojrzeniom na fotografię i jej historię. Zapraszani goście to badacze, kolekcjonerzy, fotografowie i entuzjaści fotografii, którzy zgłębiają najczęściej nieoczywiste historie fotografii.

Punktem wyjścia do spotkań są nieznane zdjęcia i nietypowe sposoby myślenia o fotografii. Wyboru tematów dokonują kolejni prowadzący spotkania, którzy często opowiadają o swoich osobistych przygodach z fotografią, o zdjęciach, które zawładnęły ich wyobraźnią i napędzają pracę badawczą. „W cieniu” to okazja, by popatrzeć na fotografie, które zazwyczaj, z różnych powodów, nie mieszczą się w kanonie.

Dotychczasowe wykłady: „Afrykańskie obrazy” – Marta Miskowiec; „Fotografia erotyczna” – Aneta Kopczacka; „Zwłoka. Polska fotografia pośmiertna” – Bartosz Flak; „Fotografia traumy” –  Jacek Dehnel; „Widzialność jest pułapką. Przemoc aparatu” – Jakub Dziewit; "Boskie tobie daję oko. Obrazy innej rzeczywistości" – Marcin Sudziński; „Wiecznie trwałe. O fotografii nagrobnej na porcelanie” – Marta Trojanowska; „Zjawiska mediumiczne a fotografia” – Ada Grzelewska.

 

Ważne informacje:

• Spotkanie odbywa się w MuFo Strzelnica, ul. Królowej Jadwigi 220.

• Cena: 5 zł.

• Liczba miejsc ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected]