Szatnia Damska
Galeria Szatnia, Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4
Otwarcie: 15 maja
Próby
Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora, ul. Sienna 7/5
Otwarcie: 16 czerwca
Pierwsza z nich odbędzie się w głównej siedzibie instytucji. W Galerii Szatnia artystki stworzą instalację, której zasadniczym punktem stanie się obiekt w kształcie węzła. Artystki utworzą go z części wykonanych przez każdą z nich samodzielnie. Znajdą się tam elementy wykonane z tkanin, sztucznych kwiatów, ale też z papieru. Każda z artystek będzie mogła zinterpretować swój udział po swojemu. Praca nad obiektem stanie się dla nich rodzajem testu dla wspólnoty, którą tworzą. Sprawdzą do którego momentu są skłonne współpracować, a od którego potrzebują zachować swoje indywidualne podejścia.
Motyw węzła oznaczać może emocjonalne więzi, przyjaźń między członkiniami grupy. Oznaczać jednak może także i gorszą stronę bliskości: uzależnienie od innych, niezdecydowanie.
Tytuł wystawy odnosi się do nazwy galerii. A sama szatnia jest także motywem wykorzystywanym przez Kantora, który wybierał w swojej ceiejsca pogardzane, niezauważane, nieważne. Artystki z Grupy 13 dodadzą do Kantorowskiego świata w Cricotece emocjonalną bliskość, ciepło, empatię.
Kolejna wystawa otworzy się o miesiąc później. W prywatnej przestrzeni Kantora pojawia się ślady obecności innych twórczych osób. Do jego pracowni artystki wstawią drobne, wykonane przez siebie przedmioty, takie jak lampka, ubrania, prace graficzne, zdjęcia. Trudne do zauważenia dla postronnych, będą w subtelny sposób dodawać nowej energii muzealnemu miejscu. Interwencje Grupy 13 wniosą powiew kobiecej energii, uzupełniając wyposażenie pracowni o subtelne, dekoracyjne detale i jakby „zmiękczając” atmosferę tego miejsca. W sąsiadującej galerii znajdzie się z kolei wystawa fotografii „Mgły”. Zdjęcia zostały wykonane przez Grupę 13 w plenerze. Artystki pozują nago, jednak osłonięte są mgłami. Prowadzi się tutaj pobudzającą wyobraźnię grę w zasłanie/odsłanianie. Pojawia się także aluzja do tradycyjnej historii sztuki, preferującej kobiety na obrazach, nie zaś za sztalugami, jako autorki.
Na otwarcie wystawy artystki wykonają akcję polegającą na przebywaniu 24 godziny bez przerwy w pracowni Tadeusza Kantora.
Grupa 13
Grupa artystyczna założona w 1999 roku. Głównymi obszarami zainteresowań jej członkiń są grafika, rysunek, ceramika i fotografia. Jej założeniem jest dawanie sobie wzajemnego wsparcia, tak w sferze ideowej, organizacyjnej, jak również emocjonalnej. Corocznie Grupa organizuje przynajmniej jedną wspólną wystawę. Skład grupy ulegał zmianom w ciągu lat jej istnienia. Obecnie należą do niej: Joanna Adamusiak, Agnieszka Berezowska, Marta Bożyk, Agnieszka Dobosz, Julia Jarża, Elżbieta Kwasek, Małgorzata Malwina Niespodziewana, Katarzyna Niżegorodcew, Anna Sadowska, Weronika Szmuc, Joanna Wysocka-Panasiewicz.