W ramach projektu zaplanowano:
  1. „FOTOŚWIATY – Szkoła Dobrych Opowieści” – 7 warsztatów o roli pamięci, dziedzictwa i tożsamości w budowaniu wspólnoty,
  2. Działania edukacyjno-animacyjne w terenie (prowadzenie: zespół Nowohuckich Archiwistek Społecznych),
  3. Wystawa finałowa i publikacja podsumowująca projekt.

„FOTOŚWIATY – Szkoła Dobrych Opowieści” to cykl siedmiu warsztatów poświęconych sposobom przedstawienia historii oraz jej roli. W  czasie zajęć uczestnicy umocnią swoją więź z dzielnicą i zastanowią się nad istotą lokalnej tożsamości. Ponadto prowadzący warsztaty przedstawią metody pracy z miejscową społecznością, dotyczące historii o dziedzictwa Nowej Huty. Uczestnicy poznają nieoczywiste sposoby zdobywania informacji: skąd wziąć temat do interesującej opowieści, jak znaleźć świadka historii, jak przeprowadzić rozmowę i pozyskać archiwalne materiały.

Najbliższe warsztaty odbędą się 10 i 17  sierpnia.  „Szkołę Dobrych Opowieści. Dobre opowieści. Jak „złapać” historię” poprowadzi Weronika Idzikowska - animatorka kultury, edukatorka praw obywatelskich, trenerka. Na co dzień zajmuje się edukacją dzieci i dorosłych, pracą z bezradnością i sprawczością tych, którzy pracują bezpośrednio z innymi ludźmi, ekologią zasobów i przywództwa, praktyką uważności i współczucia z naciskiem na MBSR (redukcja stresu przez medytację uważności).

"Pierwszego dnia – 10 sierpnia – będziemy wzmacniać kompetencje „łapacza” historii w terenie. Nie będziemy prowadzić wywiadów, szukać znaczeń ani interpretacji, ale zajmiemy się postrzeganiem.  Drugiego dnia – 17 sierpnia – z zebranych obrazów, zdjęć, dźwięków, notatek, wrażeń stworzymy opowieści. Historie będziemy opowiadać za pomocą dźwięków, obraz i słów."

W realizację projektu zaangażowany jest także Zespół Nowohuckich Archiwistek Społecznych, który poprowadzi zajęcia w terenie. Podczas pracy wykorzystane zostaną archiwalne zdjęcia, pamiętniki oraz pamiątki zebrane od mieszkańców Nowej Huty. Będzie to wstęp do dyskusji i rozważań nad początkami istnienia dzielnicy, lokalnej historii i pamięci o bliskich. To także dobra okazja, by stworzyć coś w rodzaju repozytorium historii codzienności dzielnicy, umożliwiającego wzmocnienie lokalnej tożsamości i identyfikacji dziedzictwem. Zasięg działania Nowohuckich Archiwistek Społecznych to tereny najbliższe ośrodkowi, czyli m.in.: os. Kolorowe, os. Spółdzielcze, os. Teatralne, os. Urocze, os. Krakowiaków i os. Górali.

Wydarzenie zwieńczy finisaż wraz z publikacją towarzyszącą „FOTOŚWIATY 2021”.  Na wydarzeniu wyświetlone zostaną kilkuminutowe spoty, bazujące zapisie działań edukacyjno-animacyjnych w terenie. Zaprezentowane zostaną także efekty prac, skany zdjęć, zapiski – wszystko to, by skłonić odbiorcę do refleksji. Specjalnymi gośćmi będą ci, którzy użyczyli zdjęć do projektu. W publikacja towarzyszącej, stanowiącej podsumowanie spotkań, rozmów i warsztatów, przedstawione zostaną teksty o warsztacie poszukiwacza historii, istocie gromadzenia opowieści o historii lokalnej, wspomnień, relacji, pamiątek, porad dotyczących poszukiwania, pozyskiwania i tworzenia opowieści o lokalnej przeszłości.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIE:

Szkoła Dobrych Opowieści / Dobre opowieści. Jak „złapać” historię?

10 sierpnia i 17 sierpnia 2021 r., godz. 16:30-20:30.

Prowadzenie: Weronika Idzikowska.

Koordynatorka: Katarzyna Szczęśniak.

 

Zapisy przez formularz na www.artzona.okn.edu.pl | wstęp wolny.