Od kilku miesięcy Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa współpracuje z Instytutem Kultury UJ, projektując m. in. badania młodej publiczności. W ramach tych rozmów wyłoniły się pomysły na to, jak młodzi dorośli chcieliby odbierać muzykę na żywo. Odpowiedzią na te potrzeby jest właśnie najnowszy projekt, powstający we współpracy z Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej Manggha.

Elektro Sinfonietta to nowy cykl koncertów, przestrzeń przenikania się muzyki klasycznej i elektroniki, stworzona z myślą o młodych dorosłych. Sinfonietta Cracovia zaprasza do doświadczenia syntezy sztuk i multimedialnego przeżycia – mówi Agata Grabowiecka, dyrektorka krakowskiej orkiestry. Cykl Elektro Sinfonietta połączy instrumenty smyczkowe z elektroniką, a także powstającymi na żywo animacjami, nawiązującymi do stylistyki anime.

W tym roku zapraszamy na cztery trwające około godziny koncerty zgodnie z rytmem pór roku eksplorujące różne brzmienia filmowego gatunku anime, mówi Katarzyna Tomala-Jedynak, dyrektorka artystyczna Sinfonietty Cracovii. Pierwszy z nich – pod hasłem Cyberpunk – pozwoli zanurzyć się w muzycznej cyberprzestrzeni, przetykanej cytatami z muzycznej klasyki znanej z japońskiej animacji – a będzie to między innymi „Aria na strunie G” Johanna Sebastiana Bacha. W kolejnych koncertach usłyszymy także muzykę studia Ghibli oraz połączenia smyczkowo-jazzowe.

Integralną częścią marcowego koncertu będzie występ duetu grającego muzykę elektroniczną na żywo. Fisherboyz to dwaj muzycy (Maciej Milczarek i Piotr Matula), którzy wejdą w dialog z kameralistami Sinfonietty Cracovii. Łódzki duet od 2017 roku nagrywa i wydaje muzykę w wytwórniach takich jak: International Day Off, Zoharum, Render, Microgarden lab. czy Nagrania Somnambuliczne, występuje na festiwalach, a także ma na koncie występy do filmów z muzyką na żywo. Występowi artystów towarzyszyć będą inspirowane stylistyką cyberpunku wizualizacje powstające na żywo (w wykonaniu Nataszy Suskiej z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych).

Współorganizatorem cyklu Elektro Sinfonietta jest Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, które podobnie jak Sinfonietta Cracovia, świętuje w tym roku jubileusz trzydziestolecia. Jak twórczo uczcić rocznicę? Postanowiliśmy przygotować znakomity program koncertów muzyki klasycznej, sięgających do japońskiej popkultury oraz najnowocześniejszych technologii (w tym narzędzi sztucznej inteligencji) – mówi Katarzyna Nowak Dyrektorka Muzeum Sztuki i Techniki japońskiej Manggha. Elektro Sinfonietta to zapowiedź niesamowitych wrażeń w przestrzeniach krakowskiej Mangghi.

Wystąpią

Fisherboyz live-electronic

Maciej Lulek skrzypce

Piotr Marciak skrzypce

Ewa Szczepańska-Chwast altówka

Monika Krasicka-Gajownik wiolonczela

Natasza Pierzchała-Suska wizualizacje



Program

Johann Sebastian Bach Preludium z I Suity na wiolonczelę G-dur BWV 1007

Johann Sebastian Bach Aria na strunie G z III Suity orkiestrowej D-dur BWV 1068

Live act z udziałem kameralistów Sinfonietty Cracovii

Brian Eno Fulness of Wind

Szacowany czas trwania koncertu – 60 min.

Więcej: sinfonietta.pl