To jedna z nielicznych instytucji naukowych na świecie, która specjalizuje się w badaniach w zakresie katalizy, fizykochemii powierzchni oraz badań nad Dziedzictwem Kultury. W Instytucie prowadzone są podstawowe studia teoretyczne i doświadczalne, która łączą się z badaniami podstawowymi o charakterze stosowanym, mającym zastosowanie później w procesach technologicznych. Podczas Dnia Otwartego, który zaplanowano na 29 września br. w programie przewidziano wiele ciekawych wykładów i doświadczeń.

- Tradycyjnie, już od ponad 20 lat, Instytut Katalizy i Fizykochemii otwiera swoje laboratoria dla wszystkich zainteresowanych, proponując fascynujące spotkanie z fizyką i chemią. Proponujemy wykłady popularno-naukowe oraz doświadczenia z zakresu fizyki i chemii. Przygotowaliśmy zajęcia dla uczestników w różnym wieku, poczynając od uczniów szkół podstawowych kończąc może nawet na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Zapraszamy. Program Dnia Otwartego został umieszczony pod adresem https://ikifp.edu.pl/ogloszenia/dni-otwarte/

Na co dzień w Instytucie zatrudnionych jest ponad 100 pracowników, a kilkudziesięciu doktorantów uczestniczy w prowadzeniu badań. Działalność badawcza, którą prowadzi Instytut PAN obejmuje dziewięć podstawowych kierunków związanych z katalizą, fizykochemią powierzchni i nanotechnologią oraz badaniami na Dziedzictwem Kultury.

Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera prowadzi także studia trzeciego stopnia, czyli tzw. studia doktoranckie w ramach:

  • Krakowskiej Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej (KISD prowadzonej wspólnie przez: Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN, Instytut Farmakologii im Jerzego Maja PAN, Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego PAN, Instytut Mechaniki Górotworu PAN, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH oraz Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.
  • Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych prowadzonej wspólnie przez:

Wydział Chemii UMCS, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN,  Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczym w Puławach oraz Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN.

Ponieważ nasz Dzień Otwarty cieszy się ogromną popularnością, prosimy o wcześniejsze telefoniczne rejestrowanie się na wybrane wykłady i ścieżki prezentacji na określone godziny. Rejestracja rozpoczęła się 21 czerwca o godzinie 12.00 i trwa do wyczerpania wolnych miejsc. Zgłoszenia telefoniczne jest przyjmowane od godziny 12.00 do 15.00 pod numerem telefonu: 507-526-429. Zgłoszenia SMS-owe nie będą przyjmowane. Osoby, które dokonają rezerwacji otrzymają na podany adres e-mail potwierdzenie dokonanego wyboru, które należy wydrukować i okazać po przybyciu do Instytutu.

Tytuły wykładów:

9.00 –"Nauka jest wszędzie“ dr hab. inż. Jakub Barbasz prof. IKiFP

10.00 – Prawa gazowe w praktyce czyli o nurkowaniu i sportach lotniczych” – dr hab. Dorota Rutkowska  – Żbik prof. IKiFP oraz prof. dr hab. Tomasz Borowski

11.00 – "NanoŚwiat bez granic? ‐ czyli o zjawiskach międzyfazowych” dr hab. inż. Magdalena Oćwieja prof. IKiFP

12.00 – "Przewrotny świat: groźna natura i bezpieczna chemia" – dr Ewelina Jarek

13:00 – "Relatywistyka ‐ najdziwniejsza rzecz jaką umysł ludzki jest w stanie pojąć “ dr Leszek Krzemień

 

Tytuły 12 doświadczeń:

 Micro‐ i nano‐świat widziany w mikroskopie skaningowym?

Wytwarzanie i zastosowanie próżni w nauce i w życiu

Odnawialne źródło energii, czyli owocowa bateria

Konwertery Energii

Nieoczywisty świat w cyfrowym mikroskopie

Wulkan niejedno ma imię

Funkcjonalne nanomateriały ‐ mały świat innowacji

Biokataliza w praktyce

Ultraszybkie zjawiska na granicach faz

Nie wszystko złoto co się świeci

Molekularne Lego

Dynamika Układów Koloidalnych