2 lutego Muzeum Narodowe w Krakowie zostało ponownie otwarte dla zwiedzających. Spragnieni kultury miłośnicy sztuki tłumnie ruszyli do naszych oddziałów. Wysoką frekwencją cieszą się zarówno wystawy czasowe jak i galerie stałe.

 

 

Od 2 do 9 lutego Muzeum Narodowe w Krakowie odwiedziło około 8 tysięcy widzów: najwięcej, ponad 3,5 tysiąca, odnotowaliśmy w weekend 6 i 7 lutego. Największą popularnością cieszą się wystawy czasowe w Gmachu Głównym MNK. W związku z dużym zainteresowaniem wystawa „Szymon Czechowicz. Geniusz baroku” zostanie przedłużona do 28 marca. Natomiast eksperymentalną wystawę „MOC MUZEUM” można zwiedzać do 25 kwietnia.

Swoich wielbicieli ma również Muzeum Książąt Czartoryskich -  wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa, gdzie znajduje się najcenniejszy w polskiej kolekcji obraz „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. W miniony weekend Muzeum Książąt Czartoryskich odwiedziło prawie tysiąc osób!

Tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć naszych galerii, zachęcamy do odwiedzin. Podczas zwiedzania zachowywane są wszelkie środki bezpieczeństwa. Zwiedzanie jest możliwe wyłącznie w maseczce ochronnej, a przed wejściem na każdą wystawę umieszczone są dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.

Od 16 lutego w EUROPEUM prezentowany będzie obraz „Madonna z Dzieciątkiem” autorstwa włoskiego malarza Giovanniego Battisty Salvi, znanego szerzej jako Sassoferrato. Dzieło jest najnowszym depozytem Muzeum Narodowego w Krakowie i będzie dostępne dla widzów do 21 marca 2021 roku.

„Madonna z Dzieciątkiem” łączy najważniejsze cechy malarstwa tego autora: kobiecą delikatność i wdzięk Matki Boskiej, słodycz intymnej sceny, ukazanej za pomocą linii, miękkiego światła i delikatnych barw.

Giovanni Battista Salvi (1609—1685) był jednym z czołowych reprezentantów nurtu klasycznego w rzymskim malarstwie barokowym. Zasłynął głównie z licznych wizerunków Madonn z Dzieciątkiem, których styl i kompozycja wywodziły się ze sztuki Rafaela.  Sassoferrato potrafił tak perfekcyjnie ją naśladować, że w XIX wieku jego dzieła często były uznawane za XVI-wieczne.

Zapraszamy do spotkania z dziełem Sassoferrato.

Walentynki w MNK

Stanisław i Teofila, Józef i Jadwiga, Jan i Teodora, Emeryk i Elżbieta, Olga, Jacek, Władysław, Józef. Ich miłości, namiętności, pasje... –  14 lutego z okazji Święta Zakochanych w oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie organizujemy oprowadzania kuratorskie.

Co myśleli o miłości? Kogo kochali? Jak kochali? Czy byli szczęśliwi? Sekrety najwspanialszych polskich artystów przedstawią osoby, które znają ich życie od podszewki: kustoszki i kustosze MNK, badający dzieje naszych zbiorów. W najbliższą niedzielę spotkacie ich w naszych oddziałach.

PROGRAM
Gmach Główny

Godz. 12.00 – „Szymon Czechowicz. Geniusz baroku” – dr Tomasz Zaucha „Miłość ziemska, miłość niebieska” (1 grupa 5 osób ok. 40 min.)

Godz. 11.00 – „Wyspiański. Przestrzeń studyjna” – Magdalena Laskowska „Stanisława Wyspiańskiego autoportret z żoną” (1 grupa 5 osób ok. 40 min.)

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Godz. 12.00 - Urszula Kozakowska-Zaucha „Młodopolska miłość: Malczewski, Boznańska, Podkowiński” (1 grupa 5 osób ok. 40 min.)

 Muzeum Książąt Czartoryskich

Godz. 10.30 - dr Katarzyna Płonka-Bałus „Miłość  sentymentalna. Sławni kochankowie w kolekcji księżnej Izabeli Czartoryskiej” + pokaz specjalny (1 grupa 5 osób ok. 60 min.)

Godz. 16.00 Elżbieta Musialik „Miłość  sentymentalna. Sławni kochankowie w kolekcji księżnej Izabeli Czartoryskiej” + pokaz specjalny (1 grupa 5 osób ok. 60 min.)

Dom Józefa Mehoffera

Godz. 14.00; 15.00 - dr Beata Studziżba-Kubalska „Żona artysty i muza, Jadwiga Mehofferowa” (2 grupy po 5 osób po ok. 40 min.)

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

Godz. 11.00 - dr Jarosław Bodzek „Numofilia – miłość do monet” (1 grupa 5 osób ok. 40 min.)

Pawilon Józefa Czapskiego

Godz. 14.30; 15.00; 15.30 - Agnieszka Kosińska „Pasje Józefa i Marii Czapskich” (3 grupy po 5 osób po ok. 20 min.)

Dom Jana Matejki

Godz. 11.30; 12.30 - Marta Kłak-Ambrożkiewicz „Nie wiem czy z Tobą moja, taka ciągła tęsknota przebywa jak ze mną - romantyczny Jan Malarz wśród muz” (2 grupy po 5 osób po ok. 40 min.)

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

Godz. 14.00; 14.40; 15.20 - dr Wojciech Marcinkowski „Św. Walenty na Ołtarzu z Maniów” (3 grupy po 5 osób po ok. 20 min.)

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

Godz. 12.00  - Justyna Łuczyńska-Bystrowska „Od zauroczenia do małżeństwa - malowidło z Porwaniem Europy na włoskiej skrzyni posagowej”  (1 grupa 5 osób ok. 40 min.)

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi ATMA w Zakopanem

Godz. 10.00 - Agnieszka Gąsienica-Giewont „Pisarz właściwie, nie muzyk-pisarz. Muzyczne i pozamuzyczne pasje Karola Szymanowskiego” (1 grupa 5 osób ok. 40 min.)

Udział w oprowadzaniu w cenie biletu wstępu na wystawę. Liczba miejsc ograniczona, konieczna wcześniejsza rezerwacja.

W przypadku niewykupienia biletu do 15 minut przez wydarzeniem, rezerwacja zostanie anulowana. Bilet można ponownie wykupić na miejscu w kasie.
Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – [email protected] lub 12 433 57 44 (w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie)

Rezerwacje w Oddziale "Atma" telefonicznie pod nr 18 20 20 040 lub mailowo [email protected]

 

Oprowadzania kuratorskie po wystawie „MOC MUZEUM”

„MOC MUZEUM” odkrywa przed widzami kolejne tajemnice. Interaktywna, zaskakująca wystawa, która porusza wszystkie zmysły, teraz do obejrzenia oczami samych twórców!

Kuratorzy wystawy „MOC MUZEUM” zapraszają na oprowadzania tematyczne, w trakcie których podejmą wyzwanie odpowiedzi na pytania o źródła muzealnej MOCY! Opowiedzą także więcej o koncepcji tej niekonwencjonalnej wystawy oraz doświadczeniach, które ją zainspirowały. Chodźcie sprawdzić, jak oddziałuje na was muzeum!

 

PROGRAM

Sobota, 13 lutego 2021

Godz. 15.00, 15.30, 16.00 – Filip Skowron „Czy kurator jest jak Bóg?” 

Kurator rzekł: Niech stanie się wystawa!”. Widząc, że obiekt jest dobry, oddzielił go od innych. I nazwał go arcydziełem, a inne obiekty pozostawił w magazynie. I tak upłynął jeden dzień za drugim, aż do wernisażu wystawy.

Niedziela, 14 lutego 2021

Godz. 11.30, 12.00, 12.30 – Anna Grzelak „Uczta zmysłów w muzeum?”

Czy możliwe jest zwiedzanie wystawy z wyłączeniem zmysłów? Co się stanie, gdy niektóre z nich wzmocnimy, a inne wyciszymy? Podczas oprowadzania sprawdzimy, co wpływa na nasze postrzeganie. Zastanowimy się, czy da się usłyszeć grę plam ułożonych na płaskiej powierzchni, jak pachnie na wystawach i dlaczego nieprawdą jest, że w muzeum dotyk się nie liczy. Już się boicie? To dobrze, bo bez emocji zmysły nie działają!

Udział w oprowadzaniu w cenie biletu wstępu na wystawę. Liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja. W przypadku niewykupienia biletu do 15 minut przez wydarzeniem rezerwacja zostanie anulowana, bilet można ponownie wykupić na miejscu w kasie.

Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – [email protected] lub 12 433 57 44 (w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie)

 

MNK liderem projektu „Spektrum”

Muzeum Narodowe w Krakowie jest liderem projektu "Spektrum" w ramach "Erasmus+ Młodzież. Akcja 2 - partnerstwa strategiczne". Ideą projektu jest wypracowanie strategii, dzięki której muzea staną się bardziej przyjaznym miejscem dla osób z autyzmem.

Specjaliści ds. dostępności oraz działający w tym obszarze pracownicy Działu Edukacji MNK, korzystając z wiedzy ekspertów z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch i Belgii, opracowują  wskazówki i rozwiązania, zapewniające komfort zwiedzania widzom z ASD w muzeach w całej Polsce. Celem jest stworzenie praktycznego narzędzia oceny, z którego będzie mogła skorzystać każda instytucja, aby stworzyć muzeum dostępne dla osób o dużej wrażliwości w szczególności młodzieży i dorosłych.

Częścią projektu jest analiza, za pomocą ankiety, obecnej oferty edukacyjnej i dostępności instytucji kultury w Polsce dla widzów z autyzmem. Zbiorcze, anonimowe wyniki ankiety pomogą zapoznać się z obecną ofertą instytucji kultury oraz potrzebami i oczekiwaniami zwiedzających z ASD.

Prosimy o udzielenie odpowiedzi i równocześnie dziękujemy za wszelkie rekomendacje, wskazówki i opinie!

Ankieta dedykowana instytucjom i organizacjom https://forms.gle/bJJaZRfyCY89T5Qo8

Ankieta dedykowana osobom indywidualnym https://forms.gle/vrk3hqEjfcnAY8C27

Na odpowiedzi czekamy do 15 maja 2021 roku.

„Mamy Niepodległą!”

Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku organizuje akcję społeczną „Mamy Niepodległą!”. Do końca marca możecie wysłać z naszego muzeum pocztówkę do najbliższych.

 

Mamy Niepodległą!” jest ogólnopolską akcją społeczną skierowaną do wszystkich, bez względu na wiek, poglądy i zainteresowania. Akcja ma na celu promocję patriotyzmu: każda z edycji to trzy różne projekty kartek okolicznościowych autorstwa uznanych artystów.

Na wszystkich odwiedzających w kasach MNK czekają pocztówki, które można wysłać bezpłatnie, pocztą tradycyjną, do swoich bliskich i znajomych na terenie Polski. Kartki mają nadrukowane znaczki pocztowe ważne na terytorium Polski do 31 marca 2021 roku i nie wymagają dodatkowej opłaty pocztowej. Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji!

Oprac. KB

 

Godziny otwarcia oddziałów MNK:

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Wtorek: 10.00 – 18.00

Środa – Sobota: 10.00 – 17.00

Niedziela: 10.00 – 16.00

przerwa techniczna w każdy dzień: 13.00 – 14.00

Limit: 70 osób

 

Gmach Główny MNK 

Wtorek: 10.00 – 18.00

Środa – Sobota: 10.00 – 17.00

Niedziela: 10.00 – 16.00

przerwa techniczna w każdy dzień: 13.00 – 14.00

Limity: wystawa „MOC MUZEUM” –  35 osób, Galeria rzemiosła – 100 osób, „Wyspiański. Przestrzeń studyjna” –  5 osób, „Szymon Czechowicz. Geniusz baroku” –  60 osób.

 

Pałac Emeryka Hutten-Czapskiego 

Wtorek: 10.00 – 17.00

Środa – piątek: 10.00 – 16.00

Sobota: 10.00 – 17.00

Niedziela: 10.00 – 16.00

przerwa techniczna w każdy dzień: 13.00 – 14.00

Limit: 30 osób

 

Pawilon Józefa Czapskiego

Wtorek: 10.00 – 17.00

Środa – piątek: 10.00 – 16.00

Sobota: 10.00 – 17.00

Niedziela: 10.00 – 16.00

przerwa techniczna w każdy dzień: 13.00 – 14.00

Limit: 12 osób

 

EUROPEUM 

Wtorek: 10.00 – 17.00

Środa – piątek: 10.00 – 16.00

Sobota: 10.00 – 17.00

Niedziela: 10.00 – 16.00

przerwa techniczna w każdy dzień: 13.00 – 14.00

Limit: pokaz obrazu „Madonna z Dzieciątkiem” Sassoferrato – 12 osób

 

Dom Józefa Mehoffera 

Wtorek: 10.00 – 17.00

Środa – piątek: 10.00 – 16.00

Sobota: 10.00 – 17.00

Niedziela: 10.00 – 16.00

przerwa techniczna w każdy dzień: 13.00 – 14.00 

Limit: 15 osób

 

Kamienica Szołayskich 

Wtorek: 10.00 – 17.00

Środa – piątek: 10.00 – 16.00

Sobota: 10.00 – 17.00

Niedziela: 10.00 – 16.00

przerwa techniczna w każdy dzień: 13.00 – 14.00 

Limity: I piętro – 25 osób, II piętro – 25 osób

 

Muzeum K. Szymanowskiego „Atma” w Zakopanem

Wtorek: 10.00 – 17.00

Środa – piątek: 10.00 – 16.00

Sobota: 10.00 – 17.00

Niedziela: 10.00 – 16.00

przerwa techniczna w każdy dzień: 13.00 – 13.30 

Limit: 7 osób

 

Dom Jana Matejki

Wtorek: 10.00 – 17.00

Środa – piątek: 10.00 – 16.00

Sobota: 10.00 – 17.00

Niedziela: 10.00 – 16.00

przerwa techniczna w każdy dzień: 13.00 – 14.00 

Limit: 15 osób

 

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

Wtorek: 10.00 – 17.00

Środa – piątek: 10.00 – 16.00

Sobota: 10.00 – 17.00

Niedziela: 10.00 – 16.00

przerwa techniczna w każdy dzień: 13.00 – 14.00

Limity: Galeria sztuki dawnej Polski – 50 osób, Galeria sztuki cerkiewnej – 15 osób

 

Dawny Hotel Cracovia

Czwartek – sobota: 10.00 – 17.00

Niedziela: 10.00 – 16.00

przerwa techniczna w każdy dzień: 13.00 – 14.00 

Limit: 8 osób

 

Muzeum Książąt Czartoryskich

Wtorek: 10.00 – 18.00

Środa – niedziela: 10.00 – 17.00

przerwa techniczna w każdy dzień: 13.00 – 14.00

Limit: 85 osób