Studencki Festiwal Piosenki to jeden z najstarszych Festiwali twórczości autorskiej w Polsce. Zarówno Festiwal, jak i artyści z nim związani na trwałe wpisali się w rozwój polskiej kultury i sztuki. Na Festiwalu swoje pierwsze kroki artystycznej kariery stawiali m.in. Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Piotr Szczepanik, Jacek Kaczmarski, Jan Wołek, Piotr Rogucki, Adam Nowak, Zbigniew Zamachowski, Marek Dyjak, Renata Przemyk i inni.

Festiwal w burzliwych czasach szybkich karier i prostych treści jest miejscem, gdzie swoją twórczość mogą zaprezentować artyści niestandardowi, często tworzący wbrew głównym nurtom, poszukujący głosu swojego pokolenia. Wspieramy twórców poszukujących, młodych artystów, muzyków i literatów, którzy potrzebują bezpiecznej przestrzeni, gdzie zostaną wysłuchani a ich twórczość pokazana szerokiej publiczności.

Tegoroczna 56. edycja SFP, która pomimo „koronawirusowej” rzeczywistości odbędzie w dniach 15-18 października, to próba łączenia nowego ze starym, tradycji ze współczesnością. W programie znalazły się cztery koncerty. Dwa pierwsze dni Festiwalu to wielkie powroty na naszą scenę. W czwartek w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha swój solowy koncert zagra Piotr Rogucki, który przed blisko osiemnastu laty został laureatem SFP.  Piątek, to z kolej powrót artysty po 25 latach od wystąpienia na naszych deskach. "Piękny Instalator" to tytuł albumu Marka Dyjaka, a także tytuł piosenki do tekstu Jana Kondraka, która była próbą nawiązania do obrazu Jerzego Dudy-Gracza, tą piosenką Marek Dyjak w 1995 roku wyśpiewał jedną z nagród naszego Festiwalu. Koncert odbędzie się w Klubie Studencki Kwadrat.

Festiwal to oczywiście Konkurs. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1962 roku, czyli wcześniej niż Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Początek 56. Konkursu SFP odbędzie się w sobotę 17 października o godz. 11:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Festiwalową sobotę zwieńczy koncert zatytułowany „Lema pamięci: Czarne Lustro” - prezentujący premierowe piosenki laureatów i przyjaciół SFP napisane pod wpływem inspiracji utworami Stanisława Lema.

Koncert Laureatów oraz Koncert Finałowy odbędą się w niedzielę 18 października w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Laureaci zostaną wyłonieni dzień wcześniej przez jury, lecz dopiero na scenie poznają ostateczny werdykt. 56. edycję Studenckiego Festiwalu piosenki zamknie Koncert Finałowy pod tytułem „Bezsenność kilka pozornie nieistotnych chwil"

Po raz pierwszy w historii naszego Festiwalu wszystkie weekendowe wydarzenia będą transmitowane za pomocą bezpłatnego streamingu na naszym facebookowym profilu