Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Aloes dobry na wszystko

  • Ogród
  • date_range Piątek, 2018.02.16 11:08 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:01 )
Aloesy to rośliny tak zaprawione w pustynnych bojach, że przetrwa nawet najbardziej uporczywe zaniedbywania miłośników kwiatów doniczkowych, którym doskwiera brak czasu lub wyczucia potrzeb roślin. Na dodatek należą do roślin korzystnie wpływających na atmosferę pomieszczeń, w których rosną, nadają się więc świetnie do biur i mieszkań.

Fot. Barbara Błaszczyk

Aloes w domowej uprawie

Wszystkie aloesy to sukulenty liściowe, które w zgrubiałych liściach, pokrytych grubą warstwą kutykuli czyli wosku ograniczającego parowanie, magazynują wodę, aby przetrwać suche okresy. To bowiem rośliny charakterystyczne dla suchych i ciepłych terenów pustynnych Półwyspu Arabskiego, Afryki i Madagaskaru. Obecnie aloesy występują również w krajach na całym Morzu Śródziemnym, w Indonezji, Meksyku i na Karaibach, gdzie uprawia się je na dużą skalę. 
 
Na parapetach najczęściej uprawia się dwa gatunki: aloes pospolity, zwany również lekarskim (Aloe barbadensis), znany lepiej pod swoją handlową nazwą Aloe vera oraz aloes drzewiasty (Aloe arborescens). Pospolity tworzy rozetę szarozielonych, mięsistych (lekko kolczastych) liści, dorastających do 40-50 cm długości, doskonale nadaje się do uprawy doniczkowej i nie zajmuje dużo miejsca. Za to drzewiasty tworzy łodygę, która w doniczce nie przekracza na ogół metra wysokości, ale w naturze może osiągać nawet 5 metrów. W uprawie doniczkowej rzadziej pojawia się także niski aloes ościsty (A. aristata), aloes uzbrojony (A. ferox) i cała rzesza mieszańców. 
 
‘Aloes lubi lekkie i słoneczne miejsce, a całe lato może spędzić na tarasie lub balkonie. W zbyt mocnym słońcu listki mogą jednak nieco zbrązowieć, szczególnie dzieje się tak w okresie hartowania, tuż po wyniesieniu na zewnątrz. Różnice temperatur panujące poza domem z pewnością wpłyną jednak pozytywnie na kwitnienie, więc warto przeczekać ten niekorzystny moment i osłaniać aloesy przed nadmiernym nasłonecznieniem. W mieszkaniu trzeba ustawić na parapecie okna południowego lub południowo-zachodniego, bo naprawdę potrzebuje sporo światła. 
 
Aloes jest bardzo łatwy w pielęgnacji: zazwyczaj podlewa się raz na tydzień lub nawet co dwa tygodnie lub wtedy gdy zauważymy, że ziemia w doniczce lekko przeschła. Lepiej, żeby gleba była trochę zbyt sucha, niż zbyt mokra. Latem trzeba chronić donice z aloesem stojące na zewnątrz przed deszczem i nadmiarem wody. Także zimą, czyli od listopada do lutego, trzeba zwrócić uwagę by nie podlewać zbyt często i nie nawozić wcale, bo nadmiar naszej troski w tych miesiącach może być powodem, że roślina zmarnieje i będzie chorować. 
 
Nawozimy najwyżej raz w miesiącu, niezbyt dużą dawką, stosując nawozy do kaktusów. Przesadzamy raz na dwa lata, bo dość szybko rośnie, przy okazji oddzielając z kępy młode roślinki, które pojawiają się wokół starszej. Można próbować ukorzeniać je w wodzie, ale moim zdaniem mają tyle sił witalnych, że wystarczy umieścić je w lekkim i przepuszczalnym podłożu (mieszanka ziemi uniwersalnej z piaskiem, żwirem lub perlitem), by szybko puściły korzenie. Aloesy kwitną po krótkim okresie spoczynku zimowego, podczas którego roślina powinna mieć niewiele wody, temperaturę około 10-12 st C. Latem nie szkodzą im nawet największe upały. 

Aloesy w zasadzie nie są atakowane przez szkodniki czy choroby, aczkolwiek pewne szkody mogą wyrządzać wełnowce, które jest bardzo trudno wytępić. Pamiętajmy, że stosowanie chemicznych środków ochrony roślin wyklucza wykorzystywanie potem liści aloesowych do celów innych niż dekoracyjne.
 
Soczyste liście trzech gatunków aloesu są pełne cennych dla zdrowia człowieka substancji. Z liści aloesu zwyczajnego pozyskuje się miąższ który zawiera kwas salicylowy oraz związki antybakteryjne i działa uodparniająco. A. arborescens także ma właściwości lecznicze, ale może powodować zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, dlatego stosujemy go tylko zewnętrznie, np. na opryszczkę. A. ferox stosowany jest przy zaburzeniach żołądkowych, przyśpiesza też gojenie się ran. Zawiera substancję rozjaśniającą skórę wykorzystywaną do produkcji różnych kosmetyków nawilżających, kojących i regenerujących. W razie potrzeby nacinamy liść i miąższem smarujemy bolącą czy swędzącą skórę.
 
Na koniec jeszcze mała, acz istotna uwaga! Wiele sukulentów doniczkowych bardzo przypomina aloesy – są to zarówno gasterie jak i haworsje. Ich miąższ może być jednak trujący! To co odróżnia aloesy to są to drobne kolce/ząbki na brzegach liści, wydłużony kształt końcówek liści, ich większa „soczystość” i inny „sposób” nakrapiania. 

 

 

(Anna Łoś, Barbara Błaszczyk)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 13:10

    Wystawa Jerzego Lewczyńskiego „Obecność” w 100-lecie urodzin Artysty.

  • 12:22

    Jak prawidłowo zadbać o psią sierść?

  • 11:32

    Wyczyn i Blamaż Tygodnia. GŁOSUJ

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię