|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Fonoteka

Imponujące zbiory Fonoteki to przedmiot dumy Rozgłośni. Gromadzone były od końca lat 40. ubiegłego wieku, od kiedy zaczęto wykorzystywać w krakowskiej radiofonii taśmę magnetofonową. Składają się na nie nagrania muzyczne zarejestrowane w radiowym studio oraz podczas licznych koncertów, programów kabaretowych i festiwali, a także różnorodne gatunki nagrań słownych, cennych ze względu na walory artystyczne i dokumentalne: słuchowiska, wywiady, reportaże, audycje poświęcone kulturze i sztuce, doniesienia sportowe, publicystyka.

Największe i najcenniejsze zbiory dźwiękowe Małopolski

- 75 tys. archiwalnych materiałów dźwiękowych
- Ponad 20 tys. godzin nagrań słownych i muzycznych
- Dokumentacja dźwiękowa życia społecznego, politycznego i kulturalnego Krakowa
i Małopolski ostatnich 70 lat
- Audycje poświęcone historii XX wieku z wspomnieniami i relacjami uczestników wydarzeń
- Ponad 700 słuchowisk z adaptacjami klasyki literatury światowej i polskiej oraz dzieł pisanych specjalnie na potrzeby radia
- Spektakle teatralne i adaptacje utworów literackich z całą plejadą aktorów krakowskich teatrów
- Głosy najwybitniejszych poetów
- Wywiady, reportaże, audycje popularnonaukowe i poświęcone kulturze i sztuce, doniesienia i relacje sportowe, publicystyka
- Nagrania muzyczne zarejestrowane w radiowym studio oraz podczas licznych koncertów, programów kabaretowych i festiwali
- Historia zapisana w dźwiękach sięgająca okresu przed II wojną światową aż do czasów współczesnych….

Archiwum Radia Kraków posiada największe i najcenniejsze zbiory archiwalne ze wszystkich publicznych rozgłośni regionalnych w Polsce.
 

21.05.1939, Rynek Główny w Krakowie - relacja z przekazania armii czołgu "Polski Rzemieślnik" ufundowanego przez rzemieślników Ziemi Krakowskiej.

Sierpień 1939 - dzień kuracjusza w Żegiestowie i Muszynie.


Chociaż dźwięki powstały w dobie radia "na żywo", zachowały się dzięki rejestracji na płytach decelitowych. Mają też swą dramatyczną historię wojenną. Podejmując ogromne ryzyko, pracownicy Rozgłośni płyty te wynieśli z siedziby Radia zajętej przez Niemców, a następnie przechowywali w ukryciu przez okres okupacji.

13.04.1957 r. - Transmisja z uroczystości otwarcia ołtarza Wita Stwosza po jego powrocie do kościoła Mariackiego

16.01.1961 - Sprawozdanie z powrotu arrasów wawelskich do Krakowa w styczniu 1961 r.


Unikatem na skalę kraju są także archiwalne nagrania spektakli teatralnych, adaptacji dzieł literackich, koncertów oraz najwybitniejszych twórców nauki, kultury i polskich poetów.
Wśród nich znajdziemy m.in. doskonałe adaptacje powieści Stanisława Lema, głosy wybitnych poetów czytających swoje wiersze (Stanisław Różewicz, Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska), rozmowy z Czesławem Miłoszem, Stanisławem Lemem, ks. Józefem Tischnerem; ogromną ilość nagradzanych na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach słuchowisk z udziałem najlepszych polskich i krakowskich aktorów (Jan Peszek, Dorota Segda, Anna Polony, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela, Anna Dymna); największą dokumentację kabaretu „Piwnica pod Baranami” - praktycznie od początku jego istnienia czy reportaże słynnej „krakowskiej szkoły reportażu.

Więcej do zobaczenia i posłuchania
Radiowa fonoteka to jedyne miejsce w naszej rozgłośni, które nie jest udostępniane zwiedzającym. Ze względu na bezcenne materiały, które – aby nie ulec uszkodzeniu - muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, do archiwum dostęp mają nieliczni pracownicy radia.
Jeżeli chciałbyś posłuchać raz jeszcze ulubionego reportażu lub dowiedzieć się czegoś więcej o naszych zbiorach, napisz: archiwum@radiokrakow.pl

 

95%
5%