Przez dwa tygodnie w radiowej bibliotece arcyciekawa historia Krakowa, Wawelu, królewien, mieszczek, służących, ale też władców, rycerzy, rzemieślników i parobków. „Córki Wawelu” Anny Brzezińskiej, to wędrówka po Krakowie, którego już nie ma i opowieść o ludziach wielkich i znanych z historii, ale też anonimowych mieszkańcach podwawelskiego grodu, którym autorka dała życiorysy, nazwiska i miejsce w rozwoju miasta. Główną bohaterką Anna Brzezińska uczyniła nie żadną z królewien mieszkających na zamku, tylko ich służącą, córkę prostej chłopki, karlicę Dosię, której losy częściowo są prawdziwe.
„Nie chciałabym mieszkać w tamtym Krakowie” – mówi autorka w rozmowie z Radiem Kraków. „Życie było wtedy niezwykle ciężkie, a los kobiet nie do pozazdroszczenia”. I opisuje w książce, jak były wychowywane, jakie miały szanse zdobywania wiedzy, jak rodziły dzieci, jak młodo umierały. Opowiada o losach jagiellońskich królewien: Jadwigi, Zofii, Anny, Katarzyny, Izabeli, o królowej Bonie, ale równie ciekawe są postacie żyjące w ich otoczeniu.
Brzezińska, jako wytrawna historyczka i znawczyni epoki, dba o szczegóły, powołuje się na źródła, a jako pisarka, tak ciekawie snuje opowieść, że jej książkę czytać można na równi jako dzieło historyczne i wciągającą powieść.
Anna Brzezińska, to ceniona pisarka i historyczka, trzykrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, prestiżowego polskiego wyróżnienia w dziedzinie fantastyki, autorka powieści i opowiadań.