Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Premiera płyty „Wariacje Geldbergowskie” Ewy Lipskiej

  • Radio Kraków
  • Nasze akcje
  • date_range Środa, 2023.12.13 10:38 ( Edytowany Środa, 2023.12.13 10:54 )
  • Data wydarzenia: 2023-12-18 19:05
  • money Wydarzenie darmowe
Utwory z tomu „Wariacje Geldbergowskie” Ewy Lipskiej usłyszymy w mistrzowskiej interpretacji Juliusza Chrząstowskiego, aktora Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Relacja z wydarzenia w studiu im. Romany Bobrowskiej w poniedziałek 18 grudnia o godz. 19. 05 na antenie Radia Kraków.

Geldberg (nie Goldberg)  to bohater  najnowszej książki  Ewy Lipskiej. Jest przekorny, niepokojący, znaczący i nieoczywisty. Od czasu do czasu zamraża własne myśli, czyta książki nienapisane, na biurku trzyma wypchany kraj, a raz do roku jeździ na pustynię Kalahari, aby odwrócić klepsydrę. Błyskotliwe, precyzyjne, przewrotne, muzyczne, gorzkie i zabawne małe prozy poetyckie Ewy Lipskiej skłaniają do refleksji, śmiechu i do odczytywania ich ciągle na nowo.
Głośne czytanie poezji to duże wyzwanie artystyczne, dlatego tak podziwiam aktorów, którzy to robią. Moje wiersze czytali najwybitniejsi artyści: Anna Polony, Jerzy Trela, Gustaw Holoubek  i Magdalena Zawadzka. Z Geldbergiem, bohaterem „Wariacji Geldbergowskich”  zaprzyjaźnił się Juliusz Chrząstowski, którego będzie można posłuchać na nowej płycie Radia Kraków. Jestem bardzo ciekawa jaka będzie ocena słuchaczy
- mówi poetka Ewa Lipska.
18 grudnia zostanie również przyznana Nagroda im. Romany Bobrowskiej. Ideą nagrody, przyznawanej przez Radio Kraków od 2011 roku, jest upamiętnienie osoby i dzieła Redaktor Romany Bobrowskiej - wielkiej polskiej reżyserki radiowej, autorki wielu niezapomnianych spektakli i słuchowisk radiowych. 
Nagrodę otrzymać mogą osoby i instytucje swoją działalnością wspierające ideę radia publicznego, promującego ambitne gatunki sztuki radiowej,  współtworzące i kreujące radiowy teatr dźwięku.
Laureatami Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej są m.in. Anna Polony, Andrzej Seweryn , Krzysztof Globisz, Anna Dymna, Jerzy Stuhr, Jerzy Trela,  Dorota Segda, Jacek Romanowski.

Wydarzenie uświetni recital prof. Marka Szlezera, podczas którego wykona najbardziej znane dzieła Fryderyka Chopina oraz Adagio z koncertu obojowego Benedetto Marcello, weneckiego kompozytora epoki baroku, w transkrypcji na fortepian solo autorstwa Jana Sebastiana Bacha.

Program recitalu:
J.S. Bach/Marcello – Adagio BWV 974
F. Chopin – 2 Nokturny op. 27
F. Chopin – 4 Mazurki op. 30
F. Chopin – Ballada As-dur op. 47
F. Chopin – Polonez As-dur op. 53

 

MAREK SZLEZER urodził się w 1981 roku w Krakowie, naukę gry na fortepianie rozpoczął
w wieku lat pięciu. Następnie kontynuował ją w szkołach muzycznych I i II stopnia u Krystyny Adamskiej, Jerzego Łukowicza i Stefana Wojtasa. W latach 1994-2000 pobierał naukę w „Ecole Normale de Musique de Paris „A.Cortot” we Francji w klasie fortepianu prof. M. Crudeli zakończoną otrzymaniem „Diplome Superieure de Concertiste”. W roku 2004 ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. E. Bukojemskiej uzyskując dyplom z odznaczeniem. W tym samym roku otrzymał stypendium królewskie na studia podyplomowe w Chapelle Musicale Reine Elizabeth w Brukseli w klasie A. Rahmana El-Bachy, które ukończył czerwcu 2005 roku z wyróżnieniem otrzymując tytuł „Master after Master”. W roku 2022 otrzymał tytuł profesora. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Fortepianu na Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Jego karierę pianistyczną zainicjowało zdobycie w wieku lat 12 grand prix na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie w 1993. Od tego czasu artysta prowadzi aktywne życie koncertowe w kraju i zagranicą. Ceniony za swoje interpretacje dzieł Fryderyka Chopina jest laureatem wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych. W marcu 2015 roku z okazji 205. rocznicy urodzin kompozytora wystąpił z koncertem w nowojorskiej Carnegie Hall.

Nagrywał dla Radia i Telewizji wielu krajów europejskich. Jest aktywnie zaangażowany w promocję muzyki polskiej w kraju i zagranicą dokonując licznych odkryć i prawykonań utworów

Jest członkiem zarządu Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego oraz członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej i Towarzystwa im. Ferenca Liszta. Za swoją działalność na rzec muzyki polskiej został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od roku 2022 Marek Szlezer jest artystą Steinway & Sons.

Fot. Aneta Wąsik-Płocińska

Fot. Aneta Wąsik-Płocińska

Partner:

Wl70_JUBILEUSZ.png (3.68 MB)

Autor:
Radio Kraków

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię