Jak piszą w zapowiedzi wydarzenia jego organizatorzy:  Po 10 latach wracamy do korzeni! Chwileczkę – jak to wracamy? Przecież my ciągle jesteśmy przy nich. Bo te korzenie to oczywiście literatura! A co to jest literatura? Proste: okładki, pomiędzy nimi strony z ilustracjami i tekstem, a jak się to wszystko razem złoży, to z tego wychodzi opowieść. Ale literatura zaczyna się wtedy, kiedy do tej opowieści dorzucimy nas z głową na poduszce, z czytającym głosem mam, tatków, ciotek i wujków, sióstr i bratków… Literatura zaczyna się wtedy, kiedy natchnieni książką przedzieramy się przez lasy, chaszcze, łąki, tropiąc dzikie stwory, które spotkaliśmy na kartach książki. Literatura zaczyna się wtedy, kiedy spotykamy się razem, żeby porozmawiać o tym, co przeczytaliśmy. I dlatego z okazji dziesięciolecia wznosimy okrzyk: niech żyje literatura! Który to okrzyk jest nie tylko podzięką za książki i opowieści, ale też zachwytem nad tym, że wszystko ciągle jest możliwe – wystarczy tylko kapinkę poczytać.

10. Festiwal Literatury dla Dzieci to już tradycyjnie program wypełniony wydarzeniami i wrażeniami, adresowanymi zarówno do rodzin z najmłodszym pokoleniem czytelników, młodzieży, ale także nauczycieli, edukatorów, bibliotekarzy i wszystkich zainteresowanych współczesną literaturą dziecięcą. W tym roku, aż 11 festiwalowych wydarzeń odbędzie się w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków.

We wtorek (14 listopada) zapraszamy na spotkania z Zofią Stanecką, Marią Strzelecką i Bogusiem Janiszewskim. W środę (15 listopada) czekają nas: spotkanie z Marcinem Szczygielskim wokół książki "Antosia w bezkresie" (Historia kołem się toczy. Spotkanie z Marcinem Szczygielskim wokół książki Antosia w bezkresie) oraz spotkanie ze szwedzką pisarką Sarą Ohlsson, autorką bestsellerowej serii przygód Bułeczki (Bułeczka rządzi! Spotkanie ze szwedzką pisarką Sarą Ohlsson) .

Czwartek rozpoczniemy "Chwilą z filozofią" i spotkaniem z Tomaszem Stawiszyńskim (Chwila z filozofią), by później płynnie przejść do komiksowego spotkania z Rafałem Skarżyckim, współautorem serii "Tymek i Mistrz" (Tymek i Mistrz powracają! Komiksowe spotkanie z Rafałem Skarżyckim). 

Na piątkowe poranne spotkanie z naszą redakcyjną koleżanką, pisarką i tłumaczką Barbarą Gawryluk z pewnością nie trzeba dodatkowo zapraszać żadnego ze słuchaczy Radia Kraków. Wspólnie z wieloletnim dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawłem Skawińskim, opowiedzą o dwóch napisanych przez nich książkach: "Podhale" oraz "Orawa, Spisz i Pieniny" (Hej ku górom! Spotkanie z Barbarą Gawryluk i Pawłem Skawińskim, autorami książki Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny). W samo południe rozpocznie się natomiast spotkanie z norweskim pisarzem Arnfinnem Kolerudem. Uwaga: z pewnością nie zabraknie na nim dobrych uczynków :-) (Milion dobrych uczynków. Spotkanie z norweskim pisarzem Arnfinnem Kolerudem)

Sobotnie przedpołudnie upłynie w Radiu Kraków na spotkaniach z Urszulą Młodnicką i stworzonym przez nią bohaterem - Pinkiem (Bądź swoim najlepszym przyjacielem! Spotkanie z Urszulą Młodnicką, autorką serii książek o Pinku) oraz z uwielbianą przez dzieci w każdym wieku pisarką Justyną Bednarek. Tym razem w roli głównej - baśnie i podania z Podlasia i Suwalszczyzny, opracowane literacko właśnie przez Justynę Bednarek (Cuda nad Rospudą. Spotkanie z Justyną Bednarek).

Finałowi festiwalu towarzyszyć będzie Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej roku i folkowy koncert zespołu Tęgie Chłopy.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Burza Mózgów. Radio Kraków tradycyjnie objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Więcej o Festiwalu: fldd.pl