Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

„Masakra księgozbiorów”. Spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej

  • Nasze akcje
  • date_range Czwartek, 2018.09.20 15:59 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:40 )
Centrum Edukacyjne IPN w Krakowie "Przystanek Historia" zaprasza na spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej pt. „Masakra księgozbiorów”, które odbędzie się w siedzibie Centrum przy ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską) we środę 26 września 2018 r. o godz. 18.00. Tym razem dyskusja będzie się toczyć wokół książki dr. hab. Andrzeja Dróżdża „Zapomniany bibliocyd. Szkice o ludziach i książkach w czasach stalinizmu” (Kraków 2017). W dyskusji prowadzonej przez Romana Graczyka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN udział wezmą autor omawianej książki oraz Stanisław Maria Jankowski.

Komuniści za jedno z największych zagrożeń dla swojej władzy uznawali wolny dostęp do książek. Żeby go ograniczyć, trzeba było „niebezpieczne” publikacje zniszczyć. Ten masowy proces zagłady książek, nazwany bibliocydem, Andrzej Dróżdż opisał na przykładzie Związku Sowieckiego, a następnie komunistycznej Polski. Rozpoczęło się od niszczenia księgozbiorów przejętych po rewolucji i od pierwszych wykazów książek stanowiących zagrożenie dla totalitarnego państwa. Indeks zakazanych tytułów z każdym rokiem obejmował coraz więcej pozycji. Równocześnie publikowano miliony wyselekcjonowanych przez cenzurę tytułów. W Polsce, już w początkowym okresie przejmowania władzy przez komunistów, także doszło do bibliocydu. Miliony książek zniszczono najpierw podczas działań wojennych, a tzw. reforma rolna i wyrzucenie dotychczasowych właścicieli z ich domów doprowadziły do porzucenia tysięcy, często bezcennych publikacji, znajdujących się w dworskich księgozbiorach.

Na ile powtórzono w Polsce schemat zaczerpnięty ze Związku Sowieckiego, a na ile sytuacja była odmienna? O tym dyskutować będą uczestnicy najbliższego spotkania Krakowskiej Loży Historii Współczesnej.   

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię