Utalentowani Pan / Pani Jamnik - sprawdź, kto wygrał w konkursowej rozgrzewce

Po pandemicznej przerwie i zawirowaniach związanych z lokalizacją imprezy w Rynku Głównym, „Marsz Jamników” wraca w pięknym i symbolicznym psim miejscu - pod pomnik Dżoka na Bulwarze Czerwieńskim. Na jamniki wszelkich maści i rozmiarów oraz wszystkie dwu- i czworonogi, które chcą uczestniczyć w najsłynniejszym, najbarwniejszym i najsympatyczniejszym psim pochodzie na świecie, czekamy w niedzielę 8 września o godz. 11.45 przy stolikach szachowych na Bulwarze Czerwieńskim.

W samo południe jamniczy pochód wyruszy pod pomnik psa Dżoka. Wśród uczestników marszu jurorzy Radia Kraków (specjaliści z dziedziny behawiorystyki zwierzęcej) czujnie wypatrywać będą jamników o wyjątkowych, zaskakujących, ujmujących talentach. Wybrane, najbardziej odważne psiaki, na scenie pod pomnikiem psa Dżoka zawalczą o zwycięstwo w konkursie „Utalentowani Pan / Pani Jamnik” i wyjątkowe nagrody. Bardzo prosimy o nie przebieranie psów.

Oprócz barwnego pochodu i konkursowych emocji Radio Kraków wraz z Krakowskim Forum Kultury na „Marsz Jamników” przygotowało liczne atrakcje dla czworonogów (nie tylko tych najdłuższych i długich) i ich właścicieli. Od godz. 10.00 do 14.00 przy pomniku psa Dżoka odbędzie się rodzinny – psi piknik. Czynne będą stoiska, na których będzie można bezpłatnie zasięgnąć porad ekspertów i skorzystać z różnorakich usług. Do dyspozycji psów i ich właścicieli będą m.in. weterynarz, dietetyk zwierzęcy, behawiorysta, instruktor szkolenia psów, zoofizjoterapeuta, rehabilitant zwierzęcy i petsitter. „Marsz Jamników” jest także okazją, aby zwrócić uwagę na problemy związane z agresją wobec zwierząt. Stąd obecność na marszu „Zielonej Strefy” Małopolskiej Policji i Stowarzyszenia „Przytul Sierściucha” z Myślenic, które niesie pomoc zwierzętom bezdomnym
i pokrzywdzonym – podczas pikniku prowadzona będzie zbiórka karmy dla psów i kotów znajdujących się pod opieką Stowarzyszenia (preferowana jest karma mokra).

26. Marsz Jamników - UTALENTOWANI PAN /PANI JAMNIK

Niedziela, 8 września, Kraków - Bulwar Czerwieński

godz. 10.00-14.00:

- jamniczy piknik pod sceną na Bulwarze Czerwieńskim,

- darmowe porady psich ekspertów,

- zbiórka karmy dla bezdomnych psów i kotów znajdujących się pod opieką Stowarzyszenia „Przytul Sierściucha” z Myślenic,

- godz. 11.45 – zbiórka uczestników „Marszu Jamników” przy stolikach szachowych na Bulwarach Wiślanych,

- godz.12. 00 – wymarsz w stronę sceny znajdującej się pod pomnikiem psa Dżoka,

- godz. 12.15 - ok. 13.00: finał konkursu UTALENTOWANI PAN / PANI JAMNIK, prezentacja dekalogu ludzko-psiego miejskiego savoir-vivru.

Więcej o stoiskach eksperckich na „Marszu Jamników 2024”:

- punkt Zielonej Strefy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie (policyjnego projektu przeciwdziałania znęcaniu się nad zwierzętami). Na stoisku policjanci „Zielonej strefy” Komendy Wojewódzkiej Małopolskiej Policji podpowiedzą m.in. do kogo i gdzie zwrócić się o pomoc, jeśli jesteśmy świadkami znęcania się nad zwierzętami Będzie można także dowiedzieć się, jak bezpiecznie zachowywać się podczas kontaktu ze zwierzętami, a także jaka jest odpowiedzialność prawna opiekunów zwierząt. Więcej na: https://malopolska.policja.gov.pl/krk/kontakt/zielona-st/489,Zielona-strefa.html

- zbiórka karmy dla psów - podopiecznych Stowarzyszenia „Przytul Sierściucha'”

Na stoisku prowadzona będzie zbiórka karmy dla psów i kotów przebywających pod opieką Stowarzyszenia. Szczególnie wdzięczni będziemy za karmę mokrą - odpowiednią dla psów chorych i psich seniorów.

W Radiu Kraków i na samym marszu trwa zbiórka karmy - SPRAWDŹ!

- punkt porad dietetyków zwierzęcych

Na stoisku konsultacje nt. prawidłowego żywienia psów Jak dopasować odpowiedni sposób żywienia dla swojego psa? Jaką wybrać karmę? I czego unikać w diecie czworonogów, aby żyły długo i w pełni zdrowia. Na stoisku także konsultacje związane z problem otyłości psów - będzie można nauczyć się samodzielnie oceniać kondycję swojego czworonoga według specjalistycznej skali BCS, aby dokładnie wiedzieć kiedy oraz jak skutecznie wprowadzić dietę odchudzająca. Na wszelkie pytania dotyczące żywienia psiaków odpowiedzą dr inż. Olga Lasek, pracownik Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz dietetyk zwierzęcy Max Gibes.

- punkt porad: naturalne metody wsparcia dobrostanu i zdrowia psów na co dzień

Natalia Płoszczyca - holistyczny , dyplomowany behawiorysta psów I stopnia, instruktor szkolenia psów i dogoterapeuta, a także opiekunka trzech psów pracujących - opowie o wykorzystywaniu ziół i olejów eterycznych w pracy z psem pod kątem behawioralnym i zdrowotnym, a także o wprowadzeniu w elementy tradycyjnej medycyny chińskiej i przełomowemu wdrożeniu ich w życie z psem na co dzień, podpowie jak wesprzeć psa za pomocą akupresury z wykorzystaniem hydrolatów oraz przedstawi olejki dla psów lękowych, które warto mieć w swojej naturalnej apteczce. Natalia Płoszczyca w swojej pracy skupia się na budowaniu relacji pies - człowiek, zrozumieniu potrzeb i konfliktów wynikających z różnic międzygatunkowych, podejściu holistycznym do indywidualnych przypadków z wykorzystaniem elementów terapii naturalnych i tradycyjnej medycyny chińskiej m.in. aromaterapii, akupresury czy Tellington TTouch. Podczas swoich zajęć edukacyjnych i terapeutycznych z udziałem psa promuje prozwierzęce postawy, pełne szacunku i bezpiecznego kontaktu ze zwierzęciem. Podczas pracy z psem skupia się na całościowym objęciu opieką organizmu, zamiast eliminowania pojedynczych zachowań.

- punkt porad zoofizjoterapeuty

To stoisko przygotowane z myślą o potrzebach, wątpliwościach i pytaniach dręczących właścicieli psich "emerytów" oraz zwierząt po przebytych kontuzjach. Zoofizjoterapeutka Luiza Król opowie nowoczesnych metodach wspomagania fizjoterapią tych czworonogów (bieżnia wodna, akupunktura, kinezyterapia magnetoterapia), podpowie dla kogo korzystniejsze są ćwiczenia aktywne, a dla kogo - bierne, przybliży zalety metod wykorzystujących ultradźwieki (m.in. sonoferezy).

- punkt porad instruktorów szkolenia psów i behawiorystów

Nie możesz dogadać się z własnym psem? Ciągle skacze na gości, szczeka bez powodu i ucieka na spacerach? Ma niespożyte pokłady energii i wyładowuje ją na Twoich meblach? Odwiedzający stoisko będą się mogli dowiedzieć, jak nawiązać z psem więź, jak zbudować prawidłowe relacje, jak nauczyć psa określonych komend, chodzenia na luźnej smyczy oraz przywołania - jednym słowem jak nauczyć go dobrych manier.

Porad dotyczących szkolenia psów udzielać będzie Katarzyna Harmata z Akademii Dobrych Manier BIAŁY PIES Więcej na: http://www.bialypies.pl. Porad behawioralnych udzielać będzie Andrzej Kłosiński, behawiorysta zwierzęcy DipCABT(Coape) NOCN, psycholog. Więcej na: http://coape.pl.

Nie zabraknie także salonu psiej piękności oraz punktu porad lekarza weterynarii.

Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski.

 26. Marsz jamników

8 września, godz. 10.00 – 14.00. tradycyjny przemarsz o godz. 12.00

Kraków, Bulwar Czerwieński

Organizatorzy: Radio Kraków i Krakowskie Forum Kultury

logo.png (6 KB)

KFK_logo_ok.jpg (187 KB)

Patronat:

Logo_krakow pl_H_cmyk nowe.jpg (759 KB)

Partnerzy: Zarząd Zieleni Miejskiej, Wodociągi Miasta Krakowa

Logo_Zarzad Zieleni Miejskiej_H_kolor.jpg (161 KB)

WMK_logotyp_herb_apla_wersja_podstawowa_RGB.png (14 KB)

Sponsorzy nagród: Firma Stalmika - właściciel marki i serwisu dogsinbox.com, Firma Petmex - producent przysmaków dla psów i karmy Champer

Stalmika logo – wariant podstawowy.jpg (91 KB)

Logo PETMEX jpg.jpg (110 KB)

 

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski

Z okazji powrotu najdłuższego, najsympatyczniejszego, najbardziej rozmerdanego i  wyszczekanego marszu pod Wawel, łyk jamniczej historii i historii związków jamników z Krakowem...

Dłuuuuga historia jamnika i „Marszu jamników” pod Wawelem: od Zygmunta I Starego przez protesty krakowskich władz PZPR, do Marszu Jamników Radia Kraków

Ponoć pierwszy jamnik przybył pod Wawel ponad 500 lat temu – tak w książce „To jest Kraków mości książę” wydanej w 2017 roku przez Wydawnictwo Anabasis, opisują to ważne i jak się potem okazało brzemienne w skutki wydarzenie Mieczysław Czuma, Leszek Mazan i Michał Kozioł: 

18 września po raz pierwszy w dziejach przekracza bramy miasta, aby stać się odtąd niemal jego symbolem, nieznany niestety z imienia (Kupido?) – jamnik. Przedstawiciela psiej arystokracji przywozi na Wawel, na dwór Zygmunta I nazwanego później Starym, biskup wrocławski Jan Thurzo. Bezpośrednim powodem tej, było nie było, wysokiego szczebla wizyty jawiły się długie i trudne rozmowy na temat planowanego małżeństwa ks. Fryderyka Legnickiego z księżniczką Elżbietą. Kto wie, czy decydującej roli w tych ważnych dynastycznych ustaleniach nie odegrał właśnie ów zabawiający dostojnych mężów na wszelkie możliwe sposoby figlarny i pomysłowy long – dog…

Trudno dziś ustalić w 100%, jaką rolę w rozmowach o tym ważnym politycznym mariażu odegrał bliżej nieznany dziś jamnik Kupido. Niemniej jednak to wydarzenie z pewnością zaważyło na tym, że historia Krakowa i historia jamników splotła się ze sobą nierozerwalnie, aby w roku 1973 wypłynąć w zadziwiającej formie ponownie na historyczne salony.

Wtedy to Mieczysław Czuma, redaktor naczelny „Przekroju”,  jamniczym pochodem postanowił uświetnić 28 rocznicę „Przekroju”. Jak wspominał w rozmowie z Radiem Kraków, pomysłem natchnął go jamniczy konkurs rysowniczy, który niegdyś na łamach „Przekroju” zainicjował i z powodzeniem prowadził wielbiciel rasy Sławomir Mrożek. Okazało się, że  rocznicowa jamnicza parada przerodziła się w prawdziwie światowy zjazd. Nieprzebrany kolorowy tłum, który przybył, by uczestniczyć w marszu, zaskoczył wszystkich – organizatorów, ale też ówczesne władze. W szarych czasach jamnicza parada okazała się być czymś tak wyjątkowym, że przyciągnęła tłumy krakowian i zagraniczne media, które pojawiły się na krakowskim Rynku specjalnie, aby relacjonować to zupełnie niezwykłe jak na owe czasy wydarzenie. Były dorożki, którymi jamniki jechały na Rynek, parówki rozdawane przez kelnerów z „Wierzynka” i wielka pompa. Skończyło się wizytą redaktora naczelnego „Przekroju” w gmachu krakowskiego PZPR i całkiem na serio zarzutami kpin
z pochodów  pierwszomajowych…

Dłuuugie tradycje Marszu Jamników Radia Kraków

W  1994 roku do idei organizacji Marszu jamników wróciło Radio Kraków. I na przekór jamniczym sceptykom, przeciwnikom i malkontentom, mrożkowską prawdę, iż „dusza jest pozioma” udowadnia od lat, gromadząc w Krakowie tłumy wielbicieli największych psich indywidualistów. Nie inaczej będzie i w tym roku. Podczas 26. Marszu jamników pokażemy, że historia kołem się toczy, a w przypadku Krakowa i jamników to historia ponad 500-letnia! Historia, w której przewijają się i król Zygmunt I, i partyjny dywanik w ponurym gmachu przy dawnej ulicy Solskiego, i Sławomir Mrożek z „jamniczym konkursem” w „Przekroju”, który zainspirował późniejszego redaktora naczelnego tego najpoczytniejszego w tamtych czasach tygodnika oraz Radio Kraków, które udowadnia, ze pomimo rozlicznych kontrowersji, pomimo szerokiego grona zagorzałych przeciwników rasy – jamnik to po prostu styl życia!