Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zmarł Mieczysław Święcicki "Książę Nastroju" Piwnicy pod Baranami

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2018.02.08 01:31 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:56 )
Piosenkarz, aktor, niezrównany interpretator ballad polskich, romansów rosyjskich i cygańskich w Piwnicy pod Baranami.

M.Święcicki. Fot.Marek Lasyk

Pogrzeb Mieczysława Święcickiego

Mieczysław Święcicki urodził sie 26 marca 1936 roku w Sokalu (obwód lwowski). Ukończył Technikum Budowlane w Jarosławiu oraz Państwową Szkołę Muzyczną w klasie klarnetu. W latach 1954 - 56 prowadził zespół Pieśni i Tańca Podkarpacie. W Krakowie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na Wydziale Wokalnym. W 1958 roku zadebiutował w Piwnicy pod Baranami.

"Jesienią 1958 roku, przybył nowy artysta Mietek Święcicki, przyszły Książę Nastroju. Zjechał do Krakowa, by zrobić karierę na miarę Maurice'a Chevaliera, chodził po Plantach w słomkowym kapeluszu i popielatym garniturze w niebieskie paseczki, któregoś dnia zaczepił Piotra (Skrzyneckiego - przyp. JD)  i zaproponował mu swój występ w Piwnicy [...] Zrobiwszy pierwszy krok na drodze do sławy obiecał, że znęci do Piwnicy własnego, prawdziwego kompozytora, który zajmie się jego karierą. Rzeczywiście w ślad za nim pojawił się młody, nieśmiały student pierwszego roku szkoły muzycznej (PWSM - przy. JD ), Zygmunt Konieczny  [...] 

(ze wspomnień Janiny Garyckiej w: J.Olczak Ronikier "Piwnica pod Baranami")

W Piwnicy pod Baranami zasyłynął jako niezrównany wykonawca ballad a także romansów cygańskich i rosyjskich przede wszystkim z repertuaru Andrzeja Wertyńskiego.

Mieczysław Święcicki współpracował także z krakowskim Teatrem 38, Teatrem Śląskim w Katowicach. Grał w filmach, współpracował z ośrodkami telewizyjnymi w Krakowie, Warszawie, Katowicach, Łodzi. Występował także w Festiwalach Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Często przebywał poza krajem, śpiewając dla Polonii w USA i Kanadzie. 

Po przerwie wrócił do Piwnicy pod Baranami podczas jubileuszu 40-lecia kabaretu. Występował z Piwnicą do końca... 

 

Na FB Leszek Długosz napisał : "Nie ma jeszcze tygodnia, jak wpadł na mój koncert radiowy...jeszcze pełen planów ... Na Dzień Teatru w marcu namawialismy się na "coś wspolnego"... ot... plany, projekt , mrzonki..."

W 2010 roku został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W 2011 roku wspominał początki Piwnicy pod Baranami w filmie z cyklu "Rozmowy z Piotrem" Wojciecha Morka:

 

 

Mieczysław Święcicki zmarł 7 lutego. Miał 82 lata

 

jdruzynska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię