Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zielnik Syreniusza z XVII wieku w Muzeum Etnograficznym

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2017.08.03 07:13 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:51 )
To jeden z najcenniejszych i najbardziej wymagających obiektów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Mowa o Zielniku Syreniusza z XVII wieku - epokowym dziele z nauk przyrodniczych doby polskiego renesansu. Herbarz liczy 1533 strony i zawiera opisy blisko 800 roślin, w większości zilustrowanych. Krakowianie będą mogli oglądać go już od wtorku, 8 sierpnia jako "Obiekt na dzień dobry" w Ratuszu.

Fot. Marcin Wąsik (dzięki uprzejmości Muzeum Etnograficznego)

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut
Zielnik Syreniusza z XVII wieku

Teraz przy Placu Wolnica, mimo że księga jest dobrze zachowana, konserwatorzy komisyjnie się jej przyjrzą. "Jesteśmy podekscytowani. Chcielibyśmy obejrzeć go dogłębniej, ale na razie nie ma czasu na eksplorowanie zawartości dzieła. Może okazja się nadarzy, gdy dzieło trafi do pracowni konserwatorskiej" - mówią Radiu Kraków  Czesława Zamorska-Orwicz i Jan Ostroga, konserwatorzy dzieł sztuki.

Zielnik Szymona Syreniusza będzie można oglądać w Krakowie od 8 sierpnia do 3 września tuż przy wejściu do Muzeum Etnograficznego bez konieczności kupowania biletu bądź przy okazji zwiedzania wystawy stałej.

Egzemplarz prezentowany w Muzeum Etnograficznym był w prywatnej kolekcji Seweryna Udzieli, zanim stał się własnością instytucji. Udziela w latach 30. sam opublikował książkę na temat roślin - "Rośliny w wierzeniach ludu krakowskiego". W niej natomiast znalazła się dokumentacja bukietów święconych z okazji przypadającego w połowie sierpnia święta Matki Boskiej Zielnej z miejscowości wokół Krakowa.

Zielnik Szymona Syreniusza został złożony do druku w 1610 roku. Trzy lata później, już po śmierci autora, został wydany. Pierwszy nakład był wyjątkowo wysoki, ponieważ wynosił 1000 egzemplarzy. W XVII wieku było to dużym wydarzeniem wydawniczym.

 

 

(Magdalena Zbylut/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię