- A
- A
- A
Zdjęcia Czartoryskich w Domu Sapiehy
Fotograficzna opowieść o przedwojennej arystokracji i ziemiaństwie. Fascynująca historia życia Adama i Jadwigi Czartoryskich widziana oczami ich wnuczki Barbary Caillot-Dubus, prezentowana w Krakowie w rodzinnym domu związanym z kardynałem Adamem Sapiehą.Dom Sapiehy w Krakowie: wystawa fotografii z życia przedwojennej arystokracji
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
crop_free
1
/ 4
Na wystawie zobaczymy blisko 50 fotografii pochodzących z prywatnego archiwum Adama i Jadwigi Czartoryskich: portrety i fotografie rodzinne, pejzaże i fotoreportaże o dużych walorach artystycznych, zdjęcia dokumentujące życie codzienne przedwojennej polskiej arystokracji i ziemiaństwa.
Adam i Jadwiga Czartoryscy należeli do ostatniego pokolenia urodzonego i wychowanego w realiach ziemiańskiego świata, z całą jego obyczajowością i specyfiką, choć nie uczestniczyli w życiu politycznym czy publicznym pozostawili niezwykle interesującą kolekcję zdjęć i dokumentów. Wraz ze śmiercią Jadwigi Czartoryskiej, autorki większości fotografii, do rąk ich wnuczki, Barbary Caillot-Dubus trafiły stare albumy, negatywy, dzienniki i wspomnienia: „Wszystkie fotografie i dokumenty z jednej szafy stały się elementem historycznej układanki. W ciągu trzech lat, z pomocą historyka Marcina Brzezińskiego, stworzyłam subiektywną opowieść fotograficzną o moich Dziadkach. Wybierałam te zdjęcia i teksty, które do mnie przemawiały, gdy widziałam w nich siłę, dużo emocji, przesłanie” – mówi Barbara Caillot-Dubus.
Wystawa stanowi część projektu „Adam i Jadwiga Czartoryscy” realizowanego przez ich wnuczkę Barbarę Caillot-Dubus i historyka Marcina Brzezińskiego. W ramach projektu powstała strona internetowa , a w październiku 2013 ukazała się książka „Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia”. Wystawa jest kolejnym krokiem mającym na celu przybliżenie szerszej publiczności historii życia dwójki ludzi, wywodzących się z dwóch rodów „najjaśniejszej Rzeczypospolitej”, którzy pozostawili po sobie jedyne w swoim rodzaju świadectwo Photo Classeur.
godziny otwarcia:
pon-środa godz. 11-16, czw-sobota godz. 14-19
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
07:27
76. Światowy Kongres Mediów Informacyjnych w Krakowie: pośród hałasu nadal istnieje głód prawdy
-
07:05
Tarnów: Interaktywna mapka nie pomoże? Przedsiębiorcy z ul. Tuchowskiej są rozczarowani
-
06:45
Wtorek w Małopolsce będzie pochmurny i chłodny. Na południu może padać
-
06:23
Pora na starcie z Królową Nauk. We wtorek na maturze obowiązkowy egzamin z matematyki
-
06:01
Są odwołania od pozwolenia na budowę na Owintarze. Oczekiwana inwestycja się opóźni. "Miasto nas lekceważy"
-
22:03
Groove, o którym nie śniło się filozofom. Groovosophers prezentują debiutancki album.
-
19:09
Prof. Janusz Majcherek: "Liczba dzieci to nie jest dobry miernik patriotyzmu"
-
17:52
Czy krzesło jest krzesłem, a herbata herbatą? „Uważaj człowieku, jak poznajesz”
-
17:40
Drogo i pusto. Elektryczne busy nad Morskie Oko czekają na pasażerów
-
16:38
W Rzymie są już wszyscy kardynałowie - uczestnicy konklawe
-
16:33
Rolkowisko w miejsce lodowiska. Olkusz stawia na letnie atrakcje sportowe
-
16:29
Więcej światła na Kraków i Małopolskę! 27. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego
-
18:08
Człowiek na standby'u
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze