|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

XV Wypominki Tischnerowskie: Jerzy Pilch - bezpłatnie na PLAY Kraków

W materiale, który właśnie pojawił się na PLAY KRAKÓW, przedstawiono portret Jerzego Pilcha - prozaika, publicysty, dramaturga i scenarzysty filmowego, który zmarł w maju 2020 roku.

Fot. G. Kozakiewicz, mat. prasowe

W programie Witold Bereś rozmawia z tymi, którzy Pilcha poznali osobiście: Magdą Huzarską-Szumiec, Krzysztofem Burnetką, Andrzejem Franaszkiem, Pawłem Głowackim i Arturem Więckiem „Baronem”. Wieczór umilają piosenki w wykonaniu Magdy Brudzińskiej i Dominiki Handzlik. Producenci udostępniają też fragmenty jednej z ciekawszych interpretacji teatralnych prozy Pilcha – spektaklu „Inne rozkosze” Sceny STU w reżyserii Artura Więcka „Barona”.
 
Wypominki Tischnerowskie, czyli spotkania poświęcone ludziom wielkim, mądrym i ciekawym, którzy odeszli, jednak wcześniej nauczyli czegoś Polaków, powstały w 2000 roku, po śmierci księdza profesora Józefa Tischnera. Od tamtej chwili niemal co roku organizowane są przez grupę przyjaciół tworzących Fundację Świat ma Sens. Zwykle odbywały się w listopadzie lub na początku grudnia, najczęściej w Łopusznej, rodzinnej wsi księdza na Podhalu, a czasami w Krakowie, Warszawie czy Gdańsku. W ten sposób twórcy wspominali już Marka Edelmana, Krzysztofa Kozłowskiego, Władysława Bartoszewskiego, Jerzego Turowicza i oczywiście wielokrotnie samego księdza profesora Józefa Tischnera. Uczestnicy zawsze szukali związków – przynajmniej emocjonalnych – z patronem wydarzenia.
 
W 2020 roku wyjazd do Łopusznej był niemożliwy z powodu pandemii, dlatego w grudniu zarejestrowano w Krakowie, w kultowej restauracji Klezmer-Hois przy ulicy Szerokiej 6, specjalne spotkanie poświęcone Jerzemu Pilchowi, wybitnemu pisarzowi związanemu z naszym miastem, autorom programu, a także samemu księdzu Tischnerowi. To właśnie ksiądz Tischner w czasach, kiedy „Tygodnikiem Powszechnym” kierował Jerzy Turowicz, wypowiedział do Pilcha sławne zdanie: „Wy mi się, k…, lutrze czy kalwinie, coraz bardziej podobacie” – ksiądz utrwalił je na piśmie na życzenie samego Pilcha, nie pominął też niecenzuralnego słowa.
 
Zapewniamy, że XV Wypominki Tischnerowskie to spora porcja retrospekcji, a także smutek przemieszany ze śmiechem. Spotkanie ma także ogromny walor edukacyjny.
 

Oglądaj bezpłatnie na www.playkrakow.com


Produkcja: Fundacja Świat ma Sens dla KBF, grudzień 2020

60%
40%