- A
- A
- A
Marka Radia Kraków za październik dla Galerii Zdzisława Beksińskiego
W trakcie miesiąca galerię w Nowohuckim Centrum Kultury odwiedziło ponad 22 tysiąc osób.50 dzieł można oglądać w otwartej w Nowohuckim Centrum Kultury Galerii Zdzisława Beksińskiego. To jeden z najbardziej znanych polskich artystów XX wieku, choć jego prace oskarża się często o kicz. Sławę przyniosły mu obrazy - w Nowohuckim Centrum Kultury można oglądać je w specjalnie zaaranżowanej galerii. Przyznając galerii Markę Radia Kraków doceniliśmy decyzję Nowohuckiego Centrum Kultury - w ciągu miesiąca galerię odwiedziło ponad 22 tysiąc osób.
http://www.radiokrakow.pl/kultura/otwarto-galerie-zdzislawa-beksinskiego/
Pozostałe nominacje. Złoty wiek malarstwa węgierskiego - to nowa wystawa w MNK. Na wystawie zobaczymy około 90 obrazów pochodzących przede wszystkim z dwóch galerii: cieszącej się międzynarodowym uznaniem kolekcji Gábora Kovácsa - jednej z najważniejszych prywatnych kolekcji dzieł sztuki na Węgrzech, oraz z Węgierskiej Galerii Narodowej. Ekspozycja koncentruje się stuleciu 1836-1936 : począwszy od narodzin narodowego malarstwa węgierskiego, przez fin de siècle, po okres międzywojenny. Wybrane obrazy dają świadectwo jak lokalne tematy motywy odżywały pod wpływami europejskimi.
Dwie bardzo ciekawe wystawy w Muzeum MOCAK, dwu bardzo różnych od siebie artystów; Daniel Spoerri, Sztuka wyjęta z rzeczywistości, Jarosław Kozłowski, Doznania rzeczywistości i praktyki konceptualne 1965-1980. Jak pisze autorka wystawy: "Daniel Spoerri postrzega świat przedmiotów jak wielki słownik kryjący w sobie wyrafinowane znaczenia. Nauczył się z niego bezbłędnie korzystać. Ten słuch znaczeniowy – w połączeniu z typowym dla artystów Fluxusu filozoficznym poczuciem humoru oraz z właściwym smakoszom gestem ładnego nadmiaru – zdecydował o jego talencie. Dzięki tej wykwintnej kombinacji jego prace są zarazem mądre, poruszające i piękne". Zobaczymy też wczesne prace konceptualisty Jarosława Kozłowskiego, powstałe w latach 1965–1980: rysunki, szkice, fotografie, obrazy oraz instalacje i asamblaże. Są one wyrazem osobistych doświadczeń artysty, umieszczonych w polityczno-historycznym kontekście.
Przygotowana przez Cricotekę wystawa, prezentująca prace teatralne Oskara Schlemmera (1888-1943) oraz twórczość Tadeusza Kantora (1915-1990), jest pierwszą w Polsce próbą zaprezentowania wspólnie dzieł obu artystów. Oskar Schlemmer – związany z Bauhausem w latach 1921-1929 – łączył pasje malarza i twórcy teatralnego. Jego Balet triadyczny był jednym z najważniejszych eksperymentów europejskiego tańca na początku XX wieku, który przyczynił się do redefinicji ciała aktora-tancerza w przestrzeni sceny. W ramach warsztatu teatralnego Schlemmer określił styl i kierunki poszukiwań teatralnych w Bauhausie. Ponadto jako scenograf i projektant kostiumów był współtwórcą siedemnastu przedstawień w teatrach zawodowych.
"Las Villas" - to ostatnia premiera w Teatrze Nowym. Mówiono o niej: „głos ery atomowej“. Nazywano ją „kolorowym ptakiem PRL-u”. W paryskiej Olimpii swoim głosem podobno wprawiła w drżenia kryształowe żyrandole, a na scenę w Las Vegas wjeżdżała białym jaguarem. Sięgając po biografię i twórczość Violetty Villas artyści Teatru Nowego chcą oddać hołd tej niezwykłej artystce, i zastanowić się nad tym dlaczego musiała odejść w samotności i zapomnieniu. Spektakl w reżyserii Piotra Siekluckiego oparty jest na tekście Tomasza Kaczorowskiego wyłonionym w konkursie na sztukę teatralną inspirowaną życiem i twórczością Violetty Villas, organizowanym wspólnie przez Teatr Nowy w Krakowie i Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku.
Nasze nominacje:
- Złoty wiek malarstwa węgierskiego - MNK
- Daniel Spoerri, Sztuka wyjęta z rzeczywistości, Jarosław Kozłowski, Doznania rzeczywistości i praktyki konceptualne 1965-1980, MOCAK
- Schlemmer/Kantor - Cricoteka
- "Las Villas" - Teatr Nowy, reżyseria Piotr Sieklucki
- galeria Zdzisława Beksińskiego w NCK
jn
Najnowsze
-
22:26
Do trzeciego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze
-
21:27
Pogrzeb prof. Aleksandra Krawczuka
-
20:49
Samochody rajdowe - zmiany przepisów dotyczących rejestracji i badań technicznych
-
20:33
Andrzej Adamczyk: Umowa zawarte z zarządcą autostrady A4 Kraków-Katowice jest szkodliwa dla kierowców
-
20:08
Kultura na weekend - magazyn filmowy 03.02 | Klasyka polskiego kina i "Wieloryb"
-
19:44
Ostry atak zimy w Małopolsce. Cieszą się turyści, kierowcy mniej
-
18:33
Pogoda miesza w Willingen
-
18:14
Kontrolerzy biletów kontra pracodawca. Chodzi o zmieniony bez ich wiedzy regulamin wynagradzania
-
17:40
Specjalistyczny kontener medyczny już jutro trafi do strażaków z Ukrainy
-
17:20
Radio Kraków: Stanisław Bisztyga i Ryszard Majdzik 3.02.23
-
17:20
Stanisław Bisztyga i Ryszard Majdzik w Radio Kraków 3.02.23
-
17:14
Kolejne zapadlisko w Trzebini. Tym razem na płycie stadionu UKS Górnik Siersza
-
16:58
Prof. Aleksander Krawczuk spoczął na Cmentarzu Rakowickim
-
16:50
Kraków pożegnał Aleksandra Krawczuka
-
16:28
W poniedziałek ma zacząć się remont ulicy Teligi w krakowskim Prokocimiu
-
16:08
"Porwanie Baltazara Gąbki" - nowa płyta Radia Kraków
-
16:08
Krakowski Balet Cracovia Danza podsumowuje 2022 rok i zaprasza na kolejne, tegorczne wydarzenia
-
15:01
RT @joanna_gaska: Prezydent RP @AndrzejDuda podpisał postanowienie o mianowaniu – z dniem 7 lutego 2023 r. – na stanowisko Dowódcy General…
-
15:01
RT @joanna_gaska: Prezydent RP @AndrzejDuda podpisał postanowienie o mianowaniu – z dniem 7 lutego 2023 r. – na stanowisko Dowódcy General…
-
15:01
RT @joanna_gaska: Prezydent RP @AndrzejDuda podpisał postanowienie o mianowaniu – z dniem 7 lutego 2023 r. – na stanowisko Dowódcy General…
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze