Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marka Radia Kraków za luty dla Festiwalu Opera Rara

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2019.03.04 14:53 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:04 )

Głosujemy: Magdalena Szumiec, Krzysztof Glondys, Joanna Targoń, Justyna Nowicka

To był prawdziwie karnawałowy czas: świetne muzyczne i teatralne festiwale, ważne premiery, wystawy klasyków i wystawy młodych. Markę Radia Kraków za luty zdobywa Festiwal Opera Rara, który odbył się w Krakowie po raz 11-ty. Od trzech sezonów ten festiwal to nie tylko koncerty, ale także przygotowane specjalnie na zamówienie festiwalu produkcje sceniczne i recitale wokalne. W tym roku oglądaliśmy w Krakowie aż cztery  spektakle, w tym trzy premiery: na początek dzieło Rameau "Hipolit i Arycja", może najmniej udane, potem poruszający spektakl zat."Cassandra&Just" - zestawienie barokowej kantaty Benedetta Marcella z chóralną pieśnią Dawida Langa. Na zakończenie świetne muzycznie, błyskotliwe, pełne paradoksów i bardzo nieortodoksyjnie odczytane "Cosi fan tutte" Mozarta. Mamy nadzieję, że wróci do repertuaru w kolejnej edycji festiwalu! Opera Rara to wspólna inicjatywa KBF i zespołu Capella Cracoviensis. Brawo dla dyrektora Jana Tomasza Adamusa!

Pozostałe nominacje:

Wystawa "Moc natury. Henry Moore w Polsce"
Trzy współczesne artystki w galerii Bunkier Sztuki
"Królestwo" w Starym Teatrze

Henry Moore w Krakowie będzie nas cieszyć aż do końca czerwca - prawie przez trzy pory roku. Na wystawę prac jednego z największych artystów drugiej połowy XX wieku zaprasza krakowskie Muzeum Narodowe. Prace brytyjskiego mistrza rzeźby zobaczyć można przed Głównym Gmachem MNK, Pawilonem Czapskiego, Europeum i Kamienicą Szołayskich. A także na I piętrze Głównego Gmachu muzeum. To już trzecia wystawa prac Henry Moore'a pod Wawelem.

Trzy krytyczne spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość i trzy współczesne, bardzo młode artystki. W krakowskiej galerii Bunkier Sztuki swoje prace pokazują Irena Kalicka i Anna Molska, a także brytyjka Rebeka Moss. - Te wystawy ułożyły się w mocną wypowiedź o współczesnym świecie, ale nie zawsze robią to dramatycznymi środkami - mówi Anna Lebensztejn z Bunkra.

Szpitale miewają w sztukach wizualnych, teatrze czy kinie intrygujące reprezentacje. Scenariusz „Królestwa” w NST opiera się na duńskim serialu, ale nieprzesadnie, Remigiusz Brzyk buduje uniwersalną przestrzeń zamkniętej społeczności, zawieszonej między światem umarłych i żywych. Bardzo spokojna narracja tej opowieści działa sennie, ale „Królestwo”  jest zdecydowanie jednym z tych spektakli, które wracają do widza długo po premierze; jego oniryczna dykcja, poetycki rytm, z którego raz po raz na powierzchnię wypływają różne postaci i ich emocje. A stany i emocje bywają tu osobliwe: od banalnych dolegliwości po kontakty z duchami. Rzecz jest o umieraniu i zdrowieniu, ale także o życiu (soczysty romans między lekarką a pacjentem), czy nawet o władzy, która i w transcendentnym Królestwie kieruje się znanym porządkiem siły i przemocy. Wzruszają rejestry czułości Anny Dymnej i Krzysztofa Globisza, komentatorów tego świata, niepokoją rejony szaleństwa, w które wiedzie nas podejrzany terapeuta Zbigniew Kaleta. Niespełnioną obietnicą jest zapowiedź wpisania w „Królestwo” opowieści o Starym Teatrze dziś - kilka aluzji w tekście nie załatwia sprawy, takoż bieganie z kamerą po korytarzach instytucji.


„Wiedźmin. Turbolechita” w Teatrze Nowym to satyra na istniejącą i nieistniejącą rzeczywistość, teatralne spotkanie z tożsamością współczesnych Polaków. W roli superbohatera – Juliusz Chrząstowski, „wyczekiwany od pokoleń zbawiciel,  w którego żyłach płynie prawdziwa polska krew. Janusz. Słowianin”. Napisany specjalnie dla Teatru Nowego tekst Ziemowita Szczerka łączy energię sarmackiej gawędy, ponowoczesny mesjanizm i popkulturowe wątki. A Wiedźmin-Juliusz Chrząstowski jest dla tych treści wymarzonym medium.  
 
Za nami 5. edycja Festiwalu Materia Prima, międzynarodowego przeglądu, który skupia się na teatrze formy. Festiwalowego propozycje, jak zwykle z wysokiej półki – po raz pierwszy w Krakowie zobaczyliśmy spektakl słynnego Alaina Platela (właściwie był to spektakl-koncert „Requiem pour L.”), po raz kolejny krakowska publiczność gorąco oklaskiwała mistrzów Compagnie Finzi Pasca, choć nie zabrakło komentarzy, że spektakl „Donka - list do Czechowa” nie był najlepszą z produkcji szwajcarskiej trupy. Odkryciem festiwalu był młody belgijski kolektyw Toneelhuis / FC Bergman. Poetycka, nieco absurdalna, przerysowana forma, z jednej strony budowała apokaliptyczną metaforę, z drugiej dotykała współczesnych tematów: społecznego wykluczenia, przemocy w rodzinie.  

 

 

Justyna Nowicka


Nasze nominacje:

–    "Moc natury. Henry Moore w Polsce" - MNK, kuratorka Agaty Małodobry
–    Bunkier Sztuki -  „Dożynki” Ireny Kalickiej, kuratorka Anna Lebensztajn, „Pole, płaski teren” Anny Molskiej, kuratorla Lidia Krawczyk,  „Od wzniosłości do śmieszności” Rebeki Moss,  kuratorka Anna Bargiel,
–     "Królestwo", NST., reż. Remigiusz Brzyk    
–     "Turbolechita", Teatr Nowy, reż. Piotr Sieklucki
–     Materia Prima, Radia Programowa Festiwalu: Adolf Weltschek, Małgorzata Zwolińska, Zuzanna Głowacka
–    Opera Rara:  "Hipolit i Arycja", reż. Sjaron Minailo, "Cassandra&Just", reż. Tomasz Cyz, "Cosi fan tutte" Mozarta, reż. Cezary Tomaszewski.

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 19:12

    Jaka będzie kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego?

  • 19:09

    Adrian Król: "Funkcja prezesa Aeroklubu Krakowskiego to zaszczyt i wyzwanie"

  • 18:24

    Czy Polska może sobie pozwolić na krótszy tydzień pracy?

  • 17:38

    Portret Jacka Majchrowskiego zawisł w Sali Kupieckiej

  • 17:24

    FILM | "Duch" Lee Hae-yeonga

  • 16:32

    Ranny żbik kolejnym pacjentem gorlickiej fundacji „Dziki Projekt”

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię