- A
- A
- A
Marka Radia Kraków za lipiec dla wystawy w Cricotece
Nagrodziliśmy ekspozycję zat. "Kiedy znów będę mały?", z pracami m.in. Tadeusza Kantora, Władysława Hasiora, Christiana Boltanskiego.Cricoteka przygotowała ważną wystawę! Jednym wątków podejmowanych na wystawie "Kiedy znów będę mały?" jest moment narodzin artystycznej osobowości oraz wchodzenia w wiek dojrzały. W kinie takie narracje określa się mianem coming-of-age film a w badaniach literacich używa się kategorii Bildungsroman (powieść o formowaniu) lub Künstlerroman (powieść artystyczna). Wystawa wyłapuje momenty transformacji oraz duchowe uniesienia, które towarzyszą artystom w momencie dojrzewania. Na wystawie Kiedy znów będę mały? znajdziemy powieści z gatunku coming-of-age story napisane przez artystów wizualnych pochodzące z kolekcji M UHK’a w Antwerpii (jako część projektu „The Book Lovers”). W ramach wystawy zostaną pokazane wczesne prace artystyczne Władysława Hasiora, Tony Ourslera i Christiana Boltanskiego oraz dzieła, których powstanie zdeterminowało rodzicielstwo i praca z dziećmi – są to obiekty Anety Grzeszykowskiej, Pawła Althamera oraz filmy Wiktora Gutta. Zobaczymy również prace Maćka Chorążego, Anji Carr i Clausa Richtera – zainteresowanych ikonografią dzieciństwa. Zaprezentowane zostaną również kostiumy i obiekty z performance Piosenki o miłości i śmierci (projekt Bracia, reżyseria Cezary Tomaszewski).
Mimo wakacji, w Krakowie i regionie wydarzeń kulturalnych nie brakuje. Jury marki RK miało w czym wybierać!
Wydarzeniem na zakończenie sezonu w Teatrze im. Słowackiego było otwarcie "Lamusa Teatralnego" przy ulicy Radziwiłłowskiej 3. Budynek z 1896 roku powstał wg projektu architekta Jana Rzymkowskiego. Przez ponad sto lat służył jako magazyn teatralnych środków inscenizacyjnych i kostiumów, dzisiaj za pomocą współczesnej techniki będzie odkrywać przed zwiedzającymi nieznaną historię teatru, archiwalne eksponaty oraz sylwetki aktorów. Tu znajdą się w nim m.in. nowoczesne magazyny i pracownie krawieckie, przestrzeń spektakli i prób, ale przede wszystkim multimedialna wystawa, której tematem jest tradycja teatralnego rzemiosła.
Wnętrze budynku zostało zaprojektowane w sposób wychodzący poza schemat tradycyjnego muzeum lub galerii. Umiejscowiona w nim stała wystawa „Lamus Teatralny” to ekspozycja edukacyjna łącząca elementy multimedialne z namacalnymi teatralnymi artefaktami - oryginalnymi kostiumami, rekwizytami, kolekcją broni białej. Wystawa ma na celu popularyzować i przybliżać zwiedzającym fenomen sztuki teatru i rzemiosła teatralnego, oraz – w podstawowym zakresie – historię i współczesność Teatru im. Juliusza Słowackiego.
Capella Cracoviensis lubi nas zaskakiwać, szczgólnie latem. To z inicjatywy szefa zespołu Jana Tomasza Adamusa, już po raz czwarty działa w Krakowie Theatrum Musicum - informacyjna platforma, skupiająca najważniejsze wydarzenia muzyczne regionu. Ale specjalnością wakacyjnego repertuaru CC są także premiery. Śmiałe, nietuzinkowe, zabawne, krytyczne... Oceny, ale i kontrowersje dotyczące spektakli Cezarego Tomaszewskiego realizowanych z Capellą Cracoviensis można mnożyć w nieskończoność.
Lipcowy spektakl oparty był na arcydziele Williama Shakespeare’a Sen nocy letniej, do którego Felix Mendelssohn skomponował popularną muzykę. Do współtworzenia sztuki zaproszeni zostali uczniowie Szkoły Muzycznej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Dramaturgiem przedstawienia była Aldona Kopkiewicz, poetka, nagrodzona niedawno prestiżową nagrodę Silesiusa za debiut.
Narodowe pamiątki, wspaniałe dzieła sztuki i "krzyk rozpaczy" ze strony Fundacji Książąt Czartoryskich. W Zamku Królewskim w Niepołomicach otwarta została wystawa zat. "Przeszłość Przyszłości. Czartoryscy Narodowi". Ekspozycja gromadzi ponad sto prac ze słynnej kolekcji, zainicjowanej w Puławach przez księżnę Izabelę Czartoryską. Niestety wciąż nie widać końca remontu stałej siedziby Muzeum Czartoryskich w Krakowie. - A kolejne rządy lekceważą problem kolekcji - podkreśla prezes Fundacji Marian Wolski. Dziś zbiory Czartoryskich znajdują się w depozycie Muzeum Narodowego w Krakowie. Tymczasem władze Fundacji Książąt Czartoryskich dążą do stworzenia niezależnej instytucji kultury. Nie wiadomo jednak, czy i na jakich zasadach do tego dojdzie. O zbiorach przypomina także specjalny pokaz obrazu "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem", przygotowany w Arsenale specjalnie na ŚDM.
Krakowska Galeria Zderzak jak co roku zaprasza na wakacyjną wystawę. Tym razem jej autorem jest Ziemowit Kmieć, absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, twórca, który mieszka i pracuje w Krakowie. Kmieć debiutował w Zderzaku na wystawie zbiorowej "Wakacje z duchami" w 2008 roku. W 2011 roku miał wystawę indywidualną pt. "Loh-koh-moh-tor". W zeszłym roku prezentował obrazy na wystawach zbiorowych w Bostonie, Toruniu i Londynie. Ziemowit Kmieć, jak mówi Marta Tarabuła ze Zderzaka, "widzi świat w formach geometrycznych". A inspiracją do nowej nowej wystawy, zat. "Black gloves" były sny artysty.
Nasze nominacje:
- otwarcie Lamusa Teatralnego w Teatrze im. Słowackiego
- "Kiedy znów będę mały" - wystawa w Cricotece
- Zderzak - wystawa Ziemowita Kmiecia
- Capella Cracoviensis - projekt Theatrum Musicum, Sen nocy letniej, Cosi fan tutte
- Muzeum Czartoryskich - pokaz "Pejzażu z miłosiernym Samarytaninem", wystawa w Niepołomicach . "Przeszłość Przyszłości. Czartoryscy Narodowi"
Komentarze (0)
Najnowsze
-
14:48
Nowy rozdział i śledztwo. Jest data otwarcia stadionu Sandecji
-
14:27
UJ buduje teleskop kosmiczny, żeby badać pochodzenie ziemskiej wody
-
14:15
Koncerty na miejskich placach i w klubach z okazji sobotniej Nocy Jazzu
-
13:55
Spore utrudnienia na kolei. Dwa pociągi na jednym torze skierowane na siebie
-
13:36
Jak będzie wyglądała Modrzejówka po remoncie? Są wyniki konkursu
-
13:12
Maturzysta może składać odwołania od oceny egzaminu. Jak to zrobić?
-
12:25
Nocne działania w Krakowie. 107 mandatów, 87 pouczeń i 7 wniosków do sądu o ukaranie
-
12:04
Groźny wypadek z udziałem motocykla na obwodnicy Krakowa
-
11:51
Oszukał mieszkankę Wieliczki, pieniądze wypłacił w Piekarach Śląskich. Rozpoznajesz go? ZDJĘCIA
-
11:10
Księżyc w pełni nad Tatrami
-
10:31
Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień (KCTU) zostało utworzone w 2000 r.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze