2 października w Krakowie zmarł Józef Chrobak (ur.1948 r.) 
W 1972 roku wraz z Marią Anną Potocka założył Galerię PI, pierwszą prywatną instytucję kultury w Polsce, a w 1974 roku Galerię Pawilon, gdzie był kuratorem wielu wystaw artystów z Grupy Krakowskiej. Od 1985 roku Dyrektor Galerii Krzysztofory, Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Współpracownik Galerii Starmach przy realizacji licznych wystaw i katalogów. Między innymi wraz z Markiem Świcą współkurator I Wystawy Sztuki Nowoczesnej. Pięćdziesiąt  lat później. Dwukrotny laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy.

Od 2000 roku kurator w Cricotece, w imieniu której zorganizował między innymi wystawy Tadeusza Kantora we florenckim Palazzo Pitti, KUMU Muzeum w Tallinie oraz Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie. Kurator w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK wystaw Władysława Hasiora, Krzysztofa Niemczyka oraz wspólnej prezentacji Beuys’a i Kantora. Autor kilkudziesięciu katalogów, opracowań, publikacji na temat artystów z Grupy Krakowskiej oraz życia artystycznego w Krakowie i Polsce w XX wieku. Autor  kalendarium życia i twórczości Tadeusza Kantora.

15 października w Muzeum Mocak otwarta zostanie ostatnia wystawa, której kuratorem był Józef Chrobak. Ekspozycja łączy klasyków awangardy - Tadeusza Kantora i Niemca Josepha Beuysa.
Józef Chrobak miał 67 lat.

jn/materiały Cricoteki