Książkę wybrało jury w składzie: Anna Marchewka, Paulina Małochleb, Małgorzata I. Niemczyńska i Jarosław Czechowicz. 

"To książka która potrafi pożenić kulturę wysoką i kulturę masową i daje niezłą kombinację, jest bardzo dowcipna i celnie uderza" - mówiła Paulina Małochleb.

"Wybieram "Siódemkę" za jazdę po siódemce i po bandzie" - Małgorzata I. Niemczyńska.

"Siódemka" Ziemowit Szczerek, (Ha!art 2015).

Nowa powieść nagradzanego reportera i pisarza. Tym razem kluczem do opowiedzenia historii jest trasa prowadząca z Krakowa do Warszawy czyli popularna tytułowa "siódemka". Autor zastosował konwencje współczesnej powieści drogi, opisując bardzo realny świat widziany zza kierownicy, miasta, miasteczka i wioski, ale też pobocza, knajpy, zajazdy, banery i reklamy. Do tego dorzuca szczyptę magii i fantazji i wcale nieprawdopodobne nieoczekiwane zakończenie. Momentami zabawna, momentami straszna historia.

Pozostałe nominowane tytuły:

"Rosjanin to ten, kto kocha brzozy", Olga Grjasnowa  (Czarne 2015)

Opowieść o poszukiwaniu tożsamości w dynamicznie zmieniającym się świecie. Bohaterka, to pochodząca z wielojęzycznej i wielokluturowej rodziny kobieta, która szuka dla siebie miejsca najpierw w zachodniej Europie a potem w Izraelu. Na ile nasze korzenie maja wpływ do narodowej przynalezności? Odwiecznie stawiane pytania, na które autorka, sama ze skomplikowanym rodowodem, szuka odpowiedzi.

 

"Hrapeszko" Ermis Lafanazowski (Toczka 2015)

Nostalgiczna i przesycona symboliką opowieść Ermisa Lafazanovskiego to dotykająca wielu problemów historia dziewiętnastowiecznego naznaczonego wyobcowaniem bałkańskiego pielgrzyma, dla którego idea sztuki stanie się najpierw zachwycająca, potem zwodnicza, w końcu tragiczna w swym niezrozumieniu przez otoczenie i w swej wieloznaczności.
To książka także o trudności przystosowania. O przywiązaniu do idei i drugiego człowieka, które może być tak kruche jak szklana butelka roztrzaskana i zamieniająca kształt na chaos. O tym, ile - także w dosłownym znaczeniu - kosztuje ludzka wolność i niezależność. Kameralna opowieść o sprawach ponad czasem i ponad miejscami, z których wyrasta. Jarosław Czechowicz, Krytycznym okiem.

 

"Którędy na zawsze" , Piotr Matywiecki (Wydawnictwo Literackie 2015).

Nowy, trzynasty  tom poezji nagradzanego i wyróżnianego (Nagroda Silesius, finał Nagrody Nike) poety i eseisty, człowieka radia.
Kilkadziesiąt wierszy układa się w poetycko-filozoficzny przekaz o historii, egzystencji i podstawowych pytaniach, które człowiek z wiekiem stawia w coraz bardziej surowy i niewygodny sposób. Celne pytania, bezkompromisowość i niezwykła umiejętność przekuwania historycznego i egzystencjalnego konkretu w uniwersalne, filozoficzne tropy czynią z tej poezji nie lada inspirującą lekturę. (z materiałów wydawcy)