|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

VI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego

Festiwal poświęcony jest Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, którego twórczość stanowi inspirację dla wielu kompozytorów młodego pokolenia.

Podczas szóstej edycji festiwalu zabrzmią utwory Sławomira Czarneckiego, Macieja Małeckiego, Andrzeja Panufnika oraz kompozytorów zagranicznych, takich jak: Peter Klatzov,Soo Jin Kang, Tobias Bostrom, Andrew Beall, Antonio Carlos Jobim, Peter Warlock, Javier Alvarez, Maciej Hałoń, John Psathas. Podczas Festiwalu będzie też można zapoznać się ze współczesną literaturą muzyczną prezentowaną przez znamienitych wykonawców takich jak Opium String Quartet oraz wybitnych artystów krakowskich z Amadrums.

Na koncercie otwierającym 6 HMG Festival wystąpi grupa Amadrums. Koło perkusyjne Amadrums istnieje od grudnia 2007 roku. W skład członków koła wchodzą studenci perkusiści Akademii Muzycznej w Krakowie. Mimo iż koło istnieje od niedawna, jego członkowie wspólnie udzielali się już wcześniej w różnego rodzaju projektach perkusyjnych. Koło jest organizatorem rozmaitych warsztatów perkusyjnych, koncertów, seminariów. Chce nawiązywać kontakty z perkusistami pochodzącymi z różnych zakątków świata. Członkowie koła występowali na wielu festiwalach w Polsce jak i za granicą m.in. festiwal Źródła i Inspiracje, Sacrum Profanum, Warszawska Jesień, Audio Art, New Sound (Anglia), Dam Festiwal (Kosowo) i wiele innych.

Repertuar grupy to utwory współczesnej literatury perkusyjnej komponowane na bardzo różne składy instrumentalne; kompozycje zawierające w sobie elementy teatru muzycznego oraz elektroniki.

Na zakończenie 6 HMG Festival zagra Opium String Quartet jeden z czołowych polskich kwartetów smyczkowych, wyróżniony nominacją do nagrody Fryderyk za debiut płytowy w 2011 roku, oraz nagrodzony statuetką Fryderyk 2014 w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna za trzeci krążek płytowy Chagall for Strings. O.S.Q istnieje nieprzerwanie od 2004 roku, kiedy to zadebiutował na letnim festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, zdobywając entuzjastyczne recenzje. Kwartet największe uznanie i rozgłos zdobył dzięki ogromnemu zaangażowaniu w promowanie muzyki polskiej. W repertuarze O.S.Q oprócz dzieł klasycznych znajdziemy wiele utworów kompozytorów polskich, począwszy od Fryderyka Chopina przez Karola Szymanowskiego, Witolda Maliszewskiego po twórców współczesnych, takich jak Grażyna Bacewicz, Sławomir Czarnecki, Wojciech Kilar, Bartosz Kowalski-Banasewicz, Andrzej Krzanowski, Maciej Małecki, Piotr Moss, Tomasz Opałka, Dariusz Przybylski, Stanisław Radwan, i wielu innych.

Album OSQ Chagall for Strings z utworami Piotra Mossa inspirowany malarstwem Marca Chagalla oraz gościnnym udziałem Jadwigi Rappe, ukazał się w roku 2013 i został nagrodzony przez Polską Akademię Fonograficzną statuetką Fryderyk 2014 w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna. Opium String Quartet uczestniczył w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych i festiwalach na terenie całego kraju, jak: Portrety Kompozytorów, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Warszawska Jesień, Chopiniana, Sygnowano - Fabryka Trzciny, "...i Lutosławski", Łańcuch IX, Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, Gala Fryderyków 2011, Międzynarodowy Festiwal Gwiazd FORTE Piano w Toruniu, Muzyczny Festiwal w Łańcucie, czy Wielokulturowy Festiwal Galicja. Występował również w wielu renomowanych salach koncertowych, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, Zamku Królewskim w Warszawie, Stoczni Gdańskiej, Fabryce Trzciny, Operze Krakowskiej i Teatrze Wielkim w Łodzi, i innych. O.S.Q koncertował również w Niemczech, Francji oraz na Ukrainie.

Amadrums na VI HMG Festival

Sobota, 29 października, 19:00

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie, ul. Tomasza 43

Wstęp wolny

W programie:

Dances of the earth and fire (cz.1) - Peter Klatzov

Salamanca - Soo Jin Kang

Twilight - Tobias Bostrom

Rancho Jubilee - Andrew Beall

Chega De Sudade - Antonio Carlos Jobim

Capriol Suite - Peter Warlock

Temazcal - Javier Alvarez

Hang - Maciej Hałoń

One Study - John Psathas

 

Opium String Quartet na VI HMG Festival

Niedziela, 30 października, 17:00

Kościół Św. Anny w Krakowie, ul. Św. Anny 11

Wstęp wolny

W programie:

Sławomir Czarnecki - Kwartet Spiski

Maciej Małecki - Suita Polska na kwartet smyczkowy

Andrzej Panufnik - Quartet no.3 "Wycinanki"

Maciej Małecki "Sen Fryderyka"

 

Szczegóły programu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego na www.hmgfestival.pl

0%
0%